جزئیات نخستین تأمین مالی تولیدكنندگان برق دولتی از بورس انرژی

جزئیات نخستین تأمین مالی تولیدكنندگان برق دولتی از بورس انرژی به گزارش ساسان گستر شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی بعنوان پیشتاز در استفاده از روشهای تأمین مالی، به استناد تبصره ۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ موفق به انتشار اوراق مالی اسلامی از نوع سلف موازی استاندارد برق شده است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، اتکا شرکتهای دولتی به منابع عمومی دولتی مهم ترین عامل توقف یا افزایش دوران ساخت پروژه های دولتی بوده به شکلی که بعضاً طرح یا پروژه دولتی دیگر توجیه پذیری اقتصادی ندارد ازاین رو تمرکز بر سایر روشهای تأمین مالی یکی از الزامات پیشرفت و توسعه ظرفیت در هر بخشی است. بر این اساس عرضه اولیه اولین تأمین مالی صنعت برق در بخش دولتی در نماد معاملاتی «سحرا» و طی دو مرحله انجام می شود.
به قول محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی در جهت تأمین مالی طرح های توسعه ای خود بنا دارد طی دو مرحله نسبت به انتشار و عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد برق به ارزش ۱۳ هزار و ۵۷۹ میلیارد ریال در بازار مشتقه بورس انرژی ایران اقدام نماید که در گام نخست برابر با ۶ هزار ۵۷۹ میلیارد ریال از این اوراق روز سه شنبه در این بازار با موفقیت عرضه اولیه شد.
عرضه بیشتر از ۲ میلیون قرارداد سلف موازی برق
بر این اساس روز گذشته دو میلیون و ۴۲۰ هزار و ۷۴۳ قرارداد سلف موازی استاندارد برق توسط شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی به ارزش ۶ هزار و ۵۷۹ میلیارد ریال در نماد "سحرا ۰۲۱" به روش حراج ناپیوسته در حالی ارائه شد که تعهد پذیره نویسی این اوراق به گروه خدمات بازار سرمایه سهم آشنا و شرکت تأمین سرمایه امین اختصاص یافته است.
صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم هم نقش بازارگردان را برای این اوراق طی دوره عرضه ثانویه ایفا خواهد نمود که بر مبنای امید نامه این عرضه اولیه، بازدهی سالانه این اوراق حداقل ۱۷.۵ درصد خواهد بود. همینطور این اوراق منضم به قراردادهای اختیار خرید و فروش تبعی بوده و دوره زمانی این قراردادها، دو سال بعد از تاریخ شروع عرضه اولیه است.
به قول مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی، اوراق سلف موازی استاندارد از سود بین دوره ای برخوردار نیست و در انتها دوره، خریدار می تواند با عنایت به قیمت اوراق در سررسید و برپایه قیمت اختیار خرید یا فروش تبعی نسبت به تحویل فیزیکی یا تسویه نقدی اقدام نماید. این اوراق از راه کارگزاری امین آوید عرضه می شود و کارگزار بازار گردان هم شرکت کارگزاری سهم آشنا است.
نحوه تأمین مالی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی
در این راستا، خادم الملّه، مدیرعامل تأمین سرمایه امین با تکیه بر اینکه تمرکز این شرکت بر صنعت انرژی، نفت گاز و پتروشیمی شامل بالادست، میان دست و پایین دست قرار گرفته است تا بتواند جریان عمده سرمایه را به سمت حوزه انرژی سوق دهد، اظهار نمود: شرکت تأمین سرمایه امین در ادامه پروژه های خود در تأمین مالی بخش انرژی کشور، به منظور تأمین منابع مالی توسعه بخش نیروگاهی، برای شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی مبادرت به انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق کرده است.
وی ادامه داد: با عنایت به نقش اساسی شرکت برق حرارتی در تأمین برق کشور و مشکلات مالی دولت در پرداخت مطالبات بخش نیروگاهی، استفاده از راهکارها و منابع مالی جایگزین برای رفع نیازمندی های این بخش متناسب با ابزارهای مالی بازار سرمایه همچون وظایف نهادهای مالی به خصوص شرکت­های تأمین سرمایه به شمار می­رود. در این خصوص تأمین سرمایه امین برای نخستین بار از اوراق سلف موازی استاندارد برای تأمین مالی بخش دولتی و حاکمیتی در تأمین نیروی برق کشور بهره برده و منابع مالی پایدار، به صرفه و دراز مدت را در اختیار ناشر قرار داده است.
خادم الملّه با اشاره به اینکه شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی، حدود ۴۲ درصد از ظرفیت نیروگاه های تولید برق حرارتی کل کشور را به خود مختص کرده است، اظهار داشت: این شرکت به منظور تأمین بخش از منابع مالی مورد نیاز جهت اجرای طرح های توسعه خود مبادرت به انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق به مبلغ ۱۳ هزار و ۵۷۹ میلیون ریال کرده است که مرحله اول این انتشار به مبلغ ۶ هزار و ۵۷۹ میلیون ریال از تاریخ ۲۳ دیماه شروع شده است. قیمت اعمال اختیار خرید تبعی و اختیار فروش تبعی اوراق مذکور با دوره عمر دو ساله به ترتیب ۱۳۸ درصد و ۱۳۷ درصد قیمت پایه عرضه اولیه در سررسید اوراق است.

منبع:

1399/10/24
13:08:45
0.0 از 5 امتیاز
696
تگهای خبر: ابزار , ارز , انرژی , بازار
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات