آرامش بازار مسكن تا كی ادامه دارد؟

آرامش بازار مسكن تا كی ادامه دارد؟ ساسان گستر: حدودا دو ماه است که بازار مسکن به ثبات قیمت و رکود معاملات رسیده و بررسی های غیررسمی نشان میدهد نرخ افت ماهانه در تهران از 1.1 درصد که در آذرماه رخ داد به 3.5 درصد در دی ماه رسیده و در این شرایط، خریداران در انتظار افت بیشتر قیمتها هستند؛ هرچند بنا بگفته کارشناسان، تغییرات در بازار مسکن باتوجه به ماهیت آن به کندی اتفاق می افتد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، بازار مسکن در ماههای اخیر به آرامش رسیده است. البته آرامشی از نوع رکود غیرتورمی. خرید و فروش در تهران با ۲۵۵۵ فقره به حدود یک دهم روند نرمال بازار رسیده که به مفهوم قفل شدن معاملات است. قیمتها نیز کاهش یافته است. از ۱۵ آبان ماه تا ۲۱ دی ماه برمبنای نرخهای ثبت شده در آگهی های ملکی قیمتهای پیشنهادی در تهران حدود ۲۲ درصد و نرخ رشد قطعی ماهانه برمبنای اعلام بانک مرکزی در آذرماه یک درصد کم شد. شنیده ها از آن حکایت می کند که نرخ افت ماهانه قیمت در ۲۰ روز ابتدای دی ماه نیز ۳.۵ درصد شده است.
وزیر: اجازه ورود سرمایه های سرگردان به بازار مسکن را نمی دهیم
کارشناسان عواملی همچون ثبات نرخ ارز، انتظارات کاهشی، عدم توانایی متقاضیان واقعی، تعلیق معاملات سفته بازانه و تاثیرپذیری از تحولات سیاسی را در رکود بازار مسکن موثر می دانند. وزیر راه و شهرسازی گفته که چند ماهی است بازار مسکن به آرامش رسیده و اجازه ورود سرمایه های سرگردان به این بازار را نمی دهیم. محمد اسلامی همین طور با درج قیمت در آگهی های سایتها که از سه روز قبل و بعد از هشت ماه ممنوعیت انجام شده مخالف است و گفته که از دادستانی خواستیم تا از این اقدام جلوگیری کند.
ثبات نسبی در بازار مسکن در شرایطی حاکم شده که اغلب کارشناسان معتقدند این روند دست کم تا انتخابات ریاست جمهوری در ایران ادامه خواهد داشت. مصطفی قلی خسروی - رئیس اتحادیه مشاوران املاک - می گوید که بعضی فروشندگان مسکن، متری ۱۰ میلیون تومان تخفیف می دهند و کسی نمی خرد.
طرف تقاضا انتظار کاهش قیمت مسکن را دارد و این در شرایطی است که بازار مصالح ساختمانی طی یک سال اخیر روند صعودی داشته است. با آنکه ساخت و ساز در کل کشور طی نیمه اول امسال در مقایسه با زمان مشابه سال قبل افزایش یافته، به نظر می آید شروع پروژه اقدام ملی در آمار رشد پروانه های ساختمانی موثر بوده است؛ چونکه در شهر تهران طی نیمه اول امسال، صدور پروانه های ساختمانی ۱۴ درصد نسبت به شش ماهه ابتدایی سال قبل کاهش نشان داده است.
این نگرانی وجود دارد که افزایش قیمت مصالح ساختمانی در قیمت تمام شده مسکن موثر باشد. بنا بگفته سازندگان، قیمت میلگرد از کیلویی ۴۲۰۰ تومان طی یک سال قبل به ۱۴ تا ۱۵ هزار تومان رسیده و سیمان هم از هر پاکت ۱۰ هزار تومان به ۲۶ تا ۲۹ هزار تومان و گاهی ۳۱ هزار تومان رسیده است.
وام بانکی بی تاثیر است
به هر ترتیب بازار مسکن به سد رکود برخورد کرده و وامهای بانکی هم کمکی به این کسادی نمی نماید. با تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی مسکن یکم که بوسیله پس انداز یک ساله به زوجین تهرانی پرداخت می شد دیگر فقط می توان حدود شش متر خانه در تهران خریداری کرد. هرچند سپرده گذاری جدید برای دریافت این وام از حدود یک ماه قبل توسط سیستم بانکی متوقف شده است. روز گذشته هم بانک مسکن در آستانه سالروز تاسیس بانک و دهه مبارک فجر با هدف تقویت قدرت خرید متقاضیان، طرحی را به تصویب رساند که متقاضیان خرید خانه بتوانند نیمی از وام ۲۰۰ میلیون تومانی اوراق را با خرید تسه و نیمی دیگر را بدون خرید اوراق دریافت و وام را پنج ساله تسویه کنند؛ در صورتیکه طبق طرح قبلی با مدت بازپرداخت ۱۲ ساله، اقساط ماهیانه حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود و طبیعتا اقساط وام جدید به حدود دو برابر آن می رسد.
سقف تسهیلات اوراق گواهی حق تقدم برای زوجین در تهران ۲۰۰ میلیون تومان است که با وام جعاله به ۲۴۰ میلیون تومان می رسد. در مراکز استانها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۶۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها ۱۲۰ میلیون تومان است. متقاضیان این تسهیلات در بازه زمانی ذکر شده می توانند تا ۵۰ درصد مبلغ تسهیلات تا سقف مشخص را از محل تسهیلات بدون سپرده دریافت نمایند.
بازار مسکن تغییر جهت داده است
مهدی روانشادنیا - کارشناس بازار مسکن - ضمن اشاره به افت ۱.۱ درصدی ماهانه قیمت مسکن شهر تهران در آذرماه اظهار داشت: بااینکه این کاهش در مقابل افزایش های ماهانه بیش از ۱۰ درصد قابل ملاحظه نیست اما نمادی از تغییر جهت بازار از افزایش لجام گسیخته به دوره ثبات نسبی است.
وی بیان کرد: به صورتی پیش بینی های آبان و آذر محقق شده و به نظر می آید قیمت ها وارد مرحله نوسانات کوچک و تثبیت و جا ماندن از تورم عمومی شده و حداقل تا شش ماه دیگر با چنین بازاری روبرو خواهیم بود.
روانشادنیا ابراز امیدواری کرد با تسهیل پروسه صدور پروانه ساختمان، بهبود فضای کسب وکار صنعت ساختمان، حمایت دولت و تغییر در رویکردها از کاهش بیش از این ساخت و عرضه مسکن و التهاب بعدی بازار جلوگیری شود.
با این وجود بیت الله ستاریان - کارشناس اقتصاد مسکن ـ- بیان می کند: معتقد نیستم که بازار مسکن در راه رکود قرار گرفته چونکه همیشه طی ۵۰ سال اخیر با کسری مسکن مواجه بوده ایم. این که برخی از مسئولان نیز عنوان می کنند قیمت مسکن حباب دارد را قبول ندارم. آخر این چه حبابی است که ۵۰ سال تخلیه نشده است؟
ستاریان با بیان اینکه در بین مدت و طولانی مدت نمی توان انتظار کاهش و حتی ثبات قیمت مسکن را داشت اشاره کرد: معتقدم تغییر و تحولاتی در سطح بین الملل به وجود آمده که در آینده اقتصاد ایران به یکی از اقتصادهای مهم دنیا تبدیل می شود. باید برای زیرساخت های این توسعه، بویژه در بخش مسکن چاره اندیشی شود.
سایه تورم ساختاری بر بازار ملک
همین طور مهدی سلطان محمدی - فعال حوزه ساخت و ساز - با اشاره به اینکه روند کاهشی قیمتها ابتدا به شکل افت معاملات بروز می کند که الان شاهد آن هستیم اظهار داشت: در کوتاه مدت قیمت مسکن کاسته می شود اما سایه تورم ساختاری ناشی از سیاستهای غلط پولی و مالی همچنان در بین مدت و بلندمدت اقتصاد کشور را تهدید می کند؛ حتی می بینیم در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش از اینکه درآمدهای نفتی بالا برد برای هزینه کردن آن برنامه ریزی می کنند که ادامه این رویکرد در قیمت کالاها همچون مسکن منعکس خواهد شد.
مسکن در تهران متری ۲۶.۹ میلیون تومان
به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، آذرماه ۱۳۹۹ متوسط قیمت مسکن شهر تهران برمبنای معاملات ماه مذکور ۲۶ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان در هر متر مربع بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل ۱.۱ درصد کاهش و ۹۸.۹ درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همین طور تعداد معاملات انجام شده در آذرماه سال ۱۳۹۹ حدود ۲.۶ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۳.۲ درصد کاهش را نشان داده است. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا از آن حکایت می کند که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۳۹.۱ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.
منبع:

1399/10/27
13:38:29
0.0 از 5 امتیاز
650
تگهای خبر: ارز , اقتصاد كشور , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات