شرط مالیاتی برای دریافت كارتخوان جدید

شرط مالیاتی برای دریافت كارتخوان جدید درحالیکه پیش از این معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی گفته بود که تا تاریخ ۲۵ دی سال جاری، ۱۲۰ هزار پایانه فروشگاهی که پرونده مالیاتی ندارند یا پرونده ناقص دارند یا دارنده پایانه فوت شده است، قطع شد؛ اخیرا مدیر عامل شاپرک از جدید ترین وضعیت قطع کارتخوان های بدون پرونده مالیاتی گفت و اعلام نمود: تشکیل پرونده مالیاتی پیش شرط دریافت ابزار پذیرندگی جدید است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، قانون پایانه های فروشگاهی از آبان سال قبل از مجلس به دولت ابلاغ و از سوی دولت به وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ گردیده است؛ دراین زمینه سازمان مالیاتی از شهریور سال گذشته معادل ۱۵ گروه از فعالان اقتصادی که حدود ۵۰ شغل می شوند را دسته بندی کرد تا برای شفاف شدن درآمد، پیشگیری از فرار مالیاتی و کمک به فرایند حسابرسی مالیاتی مکلف به ثبت نام در سامانه پایانه فروشگاهی و استفاده از کارتخوان باشند.

نخستین گروه از آنها، پزشکان و فعالان حوزه درمان (که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی صادر می شود) بودند که تا آخر سال گذشته فقط ۵۰ درصد از پزشکان مبادرت به ثبت نام در پایانه فروشگاهی کردند.
بعد از اجبار پزشکان، نوبت به وکلا برای ثبت نام در پایانه فروشگاهی و استفاده از کارتخوان رسید که از اول مهر سال گذشته ثبت نام آنها آغاز شد و آخرین پیگیری های ایسنا درباره آخرین وضعیت ثبت نام مشاغل در پایانه های فروشگاهی، اینکه چند درصد از جامعه پزشکان، وکلا و به همین ترتیب سایر مشاغل از این قانون تمکین کرده اند و اینکه تغییراتی در جریمه های درنظر گرفته شده در این راستا ایجاد شده، بی پاسخ مانده است.
آن سوی دیگر ماجرا به بانک مرکزی برمی گردد که آخرین اعلام این بانک از جانب معاون فناوری های نوینش مبین این است که مراحل عملیاتی سازی ماده ۱۱ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان تا پیش از آخر سال جاری تمام می شود و تا تاریخ ۲۵ دی سال جاری، ۱۲۰ هزار پایانه فروشگاهی که پرونده مالیاتی ندارند یا پرونده ناقص دارند یا دارنده پایانه فوت شده، قطع شده است.

بدون پرونده مالیاتی کارتخوان جدید نمی گیرید
پیش از این نیز، وی اعلام نموده بود که متقاضیان جدید ابزارهای پرداخت از بهمن ماه بدون تشکیل پرونده مالیاتی نمی توانند کارت خوان یا درگاه پرداخت داشته باشند و پرونده مالیاتی دارندگان فعلی کارت خوان یا درگاه پرداخت فاقد پرونده هم به صورت خودکار تشکیل می شود.
حال دراین زمینه، کاظم دهقان_ مدیر عامل شاپرک اظهار داشت: مطابق قانون مصوب سال ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی، از دیماه سالجاری مقرر شده است تمام ابزارهای پذیرش در حوزه پرداخت کشور با داشتن پرونده مالیاتی به فعالیت خود ادامه دهند.
وی که در یک برنامه رادیویی صحبت می کرد، اضافه کرد: در این خصوص هماهنگی های مختلف با نهادهای مربوطه بخصوص سازمان امور مالیاتی انجام شده و برای تعریف ابزارهای پرداخت جدید سرویس هایی بین بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی تنظیم شده است. براین اساس تعریف پایانه جدید با تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کدرهگیری امکانپذیر خواهد بود و بنابراین کسانی که متقاضی ابزار پرداخت جدید هستند باید مراحلی را طی کنند تا این کار صورت گیرد.

دریافت خودکار ابزار پذیرش
دهقان افزود: متقاضیان پیش از عرضه درخواست به بانک یا شرکت psp بایستی نسبت به رفتن به سامانه سازمان امور مالیاتی و تکمیل اطلاعات مربوطه اقدام و سپس با کد رهگیری دریافت شده تقاضای خویش را برای دریافت ابزار پذیرش ثبت کنند. این فرآیند هم اکنون با صرف زمانی کوتاه در سامانه امورمالیانی امکانپذیر است و از یک ماه آینده امکان تشکیل پرونده از راه بانک یا شرکت psp هم امکانپذیر خواهد بود و متقاضیان خواهند توانست به صورت خودکار ابزار پذیرش را دریافت نمایند.
طبق گفته مدیر عامل شاپرک هم اکنون حدود ۸.۵ میلیون ابزار پذیرش در کل کشور وجود دارد که بخشی زیادی از آنها پرونده مالیاتی دارند و برای بخشی هم بر مبنای اطلاعات موجود، پرونده تشکیل می شود و دارندگان آنها نیازی به رجوع ندارند. اطلاعات گروهی از دارندگان ابزار پذیرش هم ناقص است که این مورد به آنها اعلام می شود تا نسبت به تکمیل یا تصحیح اطلاعات خود اقدام نمایند.
او در آخر سخنانش بیان کرد که شناسایی مودیان مالیاتی توسط سازمان امور مالیاتی انجام می شود و افرادی که از ابزارهای پذیرش استفاده غیرتجاری می کنند، می توانند این مورد را در سامانه اعلام کنند و بعد از بررسی سازمان امور مالیاتی، آنها از رده پذیرندگان تجاری خارج می شوند و شامل پرداخت مالیات نخواهند شد.1399/10/30
11:20:05
0.0 از 5 امتیاز
642
تگهای خبر: ابزار , بانك , بانك مركزی , دولت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات