برای نخستین بار، همزمان با بررسی لایحه بودجه انجام شد

عرضه گزارش ۸ ماهه اجرای بودجه ۱۳۹۹ توسط دیوان محاسبات

عرضه گزارش ۸ ماهه اجرای بودجه ۱۳۹۹ توسط دیوان محاسبات به گزارش ساسان گستر گزارش ۸ ماهه اجرای بودجه سال ۱۳۹۹ جهت بهره برداری در تصویب هرچه بهتر قانون بودجه ۱۴۰۰، ارائه شد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از دیوان محاسبات کشور، گزارش ۸ ماهه ی اجرای بودجه سال ۱۳۹۹ جهت بهره برداری در تصویب هرچه بهتر قانون بودجه ۱۴۰۰، برای اولین بار همزمان با بررسی لایحه بودجه سال آینده، توسط دیوان محاسبات تدوین و به مجلس شورای اسلامی عرضه شد.
درآمدهای نامتوازن مالیاتی
براساس گزارش دیوان محاسبات، مجموع درآمدهای مالیاتی ۸ ماهه ی منتهی به آبانماه سال ۹۹ نسبت به دوره مشابه سال قبل با رشد حدود ۳۶.۷ درصدی مواجه بوده که در مجموع، به صورت میانگین ۱۰۱.۷ درصد از درآمدهای مالیاتی محقق شده است اما این رشد اسمی، متوازن و در قالب عدالت ارزیابی نمی گردد.
یافته های دیوان محاسبات نشان داده است در شرایطی که مالیات های نقل و انتقال سهام و حقوق کارکنان بخش خصوصی با آمار کم سابقه ی به ترتیب حدود ۷۷۹ درصد و ۱۶۳ درصد رشد تحقق مواجه بوده اند، اما کمترین تحقق مالیاتی به عوارض خروج از کشور، خانه ها و خودرو های گرانقیمت اختصاص یافته که به ترتیب حدود ۶ درصد و صفر درصد بوده اند!
افزایش درآمد گمرکی / کاهش تراز بازرگانی
بررسی های دیوان محاسبات نشان داده است طی ۸ ماه نخست سالجاری، مجموع درآمد حدود ۱۰۱.۵ درصد از درآمدهای گمرکی ریالی محقق شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد حدود ۱۰ درصدی را نشان داده است.
از سوی دیگر، در حوزه ی تراز بازرگانی، میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی طی ۸ ماهه ی منتهی به آبانماه بالغ بر حدود ۷۶ میلیون تن و از لحاظ ارزشی حدود ۲۱.۴ میلیارد دلار بوده است که طی مدت مشابه سال گذشته، کاهش ۱۴ درصدی در وزن و کاهش ۲۰ درصدی در ارزش دلاری داشته است.
همچنین میزان واردات طی مدت مذکور با کاهش حدود ۱ درصدی در وزن و ۱۸.۶ درصدی در ارزش دلاری در مقایسه با ۸ ماهه ی ابتدایی سال ۹۸ روبرو بوده است.
از این حیث، تراز بازرگانی کشور با کسری حدود ۱.۷ میلیارد دلاری مواجه می باشد و تراز را منفی نشان داده است.
کشورهای عمده ی واردات کالا
طی ۸ ماه ابتدایی سالجاری، بیشترین واردات از کشورهای چین، امارات، ترکیه، هند و آلمان صورت گرفته که ذرت دامی، گوشی تلفن همراه و سایر مخلوط های گندم، بیشترین سهم اقلام وارداتی را به خود اختصاص داده اند.
بخش دیگری از گزارش دیوان محاسبات به مبحث تخفیفات و معافیت ها و ترجیحات در سود بازرگانی کالاهای وارداتی گمرکی پرداخته است که تا آخر آبانماه حدود ۶ هزار میلیارد تومان شده است.
بدهکاری سنگین بخش خصوصی
یافته های دیوان محاسبات نشان داده است تا تاریخ انتشار این گزارش، بدهی های بخش خصوصی مبحث ماده (۷) قانون امور گمرکی حدود ۲.۱ هزار میلیارد تومان به دولت می باشد که احتیاج به وصول هرچه زودتر حقوق دولت دارد.
منبع:

1399/10/30
22:46:42
0.0 از 5 امتیاز
550
تگهای خبر: ارز , بازرگانی , دلار , دولت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات