دلار پایین آمد

دلار پایین آمد ساسان گستر: روند نزولی دلار برای سومین روز متوالی ادامه یافت.


به گزارش ساسان گستر به نقل از رویترز، در آخر نشست بانک مرکزی اروپا اعلام گردید این بانک کماکان به سیاست های فعلی ادامه خواهد یافت و قرار نیست نرخ بهره تغییری پیدا کند. بنظر می رسد که بانک مرکزی اروپا رویکرد صبر را در وضعیت فعلی در پیش گرفته است تا روند تحولات مالی و اقتصادی مشخص تر شود. شیوع ویروس کرونا در قاره سبز در سطح بالایی باقی مانده و در خیلی از مناطق نیز قرنطینه ها و محدودیت های رفت و آمدی تشدید شده است. نرخ تورم در منطقه یورو کماکان منفی است و بانک مرکزی اروپا اعلام نمود به برنامه خرید اوراق قرضه خود ادامه می دهد. این برنامه با اعتبار ۱.۸۵ تریلیون یورویی تا مارس ۲۰۲۲ ادامه پیدا خواهدنمود.
بانک مرکزی اروپا احیانا ناچار خواهد شد تا به مانند همتای آمریکایی خود مبادرت به تزریق نقدینگی بیشتری به بازارها کند چونکه تقاضا هنوز به سطح پیش از کرونا بازنگشته است و طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در دوازده ماه منتهی به دسامبر بدون تغییر نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به منفی ۰.۳ درصد رسید تا نرخ تورم بیش از قبل از سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه فاصله بگیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ بطور متوسط ۰.۳ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۱ درصد بیشتر شده است.
بانکهای مرکزی در سراسر جهان به تزریق نقدینگی به بازارهای مالی ادامه می دهند تا ضمن کاهش تبعات ناشی از کرونا، سطح تقاضا را نیز تحریک کنند. بانک مرکزی چین در اطلاعیه ای اعلام نمود در تازه ترین اقدام خود برای پشتیبانی از بازارهای مالی مبادرت به تزریق ۸۰ میلیارد یوان نقدینگی به بازارها در قالب عملیات ریپو کرده است. بانک مرکزی چین ضمن تاکید بر حضور فعال در بازارها تاکید کرده است که حفظ نقدینگی در سطح معقول و مناسب را وظیفه خود می داند و برای پشتیبانی از اقتصاد چین از کلیه ابزارهای در اختیار خود استفاده خواهدنمود.
در صورتیکه ژانت یلن بتواند بعنوان گزینه پیشنهادی بایدن از سنا برای وزارت خزانه داری آمریکا رای مثبت بگیرد، احیانا شاهد تغییرات جدیدی در حوزه سیاست گذاری ارزی خواهیم بود. وال استریت ژورنال به نقل از نزدیکان خانم یلن گفته است که رئیس سابق فدرال رزرو در دوره ریاست جمهوری ترامپ در باوری کاملا متضاد با دونالد ترامپ عقیده دارد که نباید اجازه داد دلار بیش از اندازه تضعیف شود. ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود بارها و بارها از تعدادی از مدیران بانک مرکزی آمریکا به سبب مقاومتشان در تضعیف دلار انتقاد کرده و آنرا عاملی برای ایجاد مزیتی رقابتی برای رقبای این کشور همچون اتحادیه اروپا و چین دانسته بود.
در خبری بد برای اقتصاد آمریکا، رشد بخش خرده فروشی در ماه دسامبر منفی ۰.۷ درصد اندازه گیری شد که این رقم، سومین رشد منفی متوالی ماهانه این بخش شمرده می شود. با توجه به این که مخارج خانوار بار اصلی رشد اقتصادی آمریکا را بر دوش می کشد منفی باقی ماندن رشد بخش خرده فروشی می تواند نشانه ای از این باشد که احیای بزرگ ترین اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱ طولانی تر و دشوارتر از چیزی خواهد بود که تا قبل از تصور می شد. سطح تولیدات ناخالص داخلی آمریکا حالا چیزی حدود ۲۱ تریلیون و ۲۸۴ میلیارد دلار است.
برخی خبرها حاکی از آنست که جو بایدن خودرا آماده رونمایی از یک بسته عظیم ۱.۹ تریلیون دلاری برای کاستن از تبعات اقتصادی ویروس کرونا می کند. آن طور که تا حالا از جزئیات این بسته افشا شده، مقرر است به هر خانوار آمریکایی ۱۴۰۰ دلار به صورت نقدی پرداخت گردد و کمک هایی برای پشتیبانی از اقلیت ها نیز در نظر گرفته شده است. بگفته برایان دیس- مشاور اقتصادی بایدن- بلافاصله بعد از روی کار آمدن دولت جدید، بایدن به کنگره فشار خواهد آورد تا این بسته تصویب و اجرائی شود. البته باتوجه به اکثریت دموکرات ها انتظار نمی رود کار بایدن برای جلب موافقت کنگره سخت باشد.
در خبری خوب برای اقتصاد اروپا و حوزه یورو، میزان تولیدات صنعتی منطقه یورو در ماه نوامبر رشد ۲.۵ درصدی داشته است که بااینکه هفتمین رشد مثبت متوالی شمرده می شود اما قوی ترین رشد چهار ماه اخیر و همین طور ۰.۲ درصد بیشتر از پیش بینی های قبلی بوده است. در این بین بیشترین رشد مربوط به کالاهای سرمایه ای با رشد هفت درصدی بوده است و بعد از آن نیز کالاهای واسطه ای با رشد ۱.۵ درصدی قرار دارند. کشورهای اروپایی امیدوارند بعد از رشد منفی ناامیدکننده سال قبل بتوانند امسال از تبعات منفی ناشی از کرونا بیرون بروند.
پایین باقی ماندن نرخ تورم چین فضای بیشتری را به بانک مرکزی این کشور خواهد داد تا سیاست های انبساطی بیشتری را در ماه های آتی اتخاذ کند. در ۱۲ ماه منتهی به دسامبر تورم این کشور به مثبت ۰.۲ درصد رسیده که این نرخ ۰.۷ درصد بیشتر از تورم ماه قبل و ۰.۱ درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده توسط کارشناسان بوده است. هم بانک مرکزی چین و هم بانک مرکزی آمریکا کار دشواری را برای رساندن تورم به محدوده دو درصدی هدفگذاری شده دارند و این مساله تاثیر زیادی روی سیاست گذاری آنها خواهد داشت. اقتصاد چین در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۰ رشد ۶.۵ درصدی را تجربه نمود که بالاترین رشد فصلی دو سال اخیر این کشور شمرده می شود.
تا حالا بیش از ۹۷ میلیون و ۶۳۳ هزار و ۲۰۷ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۹۱ هزار و ۶۵ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۴۱۶ هزار و ۹۹۶ نفر، برزیل با ۲۱۳ هزار و ۱۸۰ نفر، هند با ۱۵۳ هزار و ۵۳ نفر، مکزیک با ۱۴۴ هزار و ۳۷۱ نفر و انگلیس با ۹۴ هزار و ۵۸۰ نفر بوده است.
شدت گرفتن سرعت شیوع ویروس کرونا سبب شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز بیست و نهم دسامبر با ثبت از ۱۴ هزار و ۱۱۷ فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که مربوط به روز هفدهم دسامبر با ثبت از ۱۳ هزار و ۷۰۲ فوتی بود، شکست.
کیت جوکیس- استراتژیست ارزی بانک سوسیت ژنرال اظهار داشت: به زبان ساده از نظر معامله گران ارزش فعلی دلار بیش از حدی است که باید باشد و برای همین فکر می کنم روزهای بد دلار ادامه دارد. بازارها به آن چه در حوزه سیاست گذاری پولی رخ می دهد واکنش نشان می دهند و با وضعیت فعلی فشار زیادی روی دلار است. در مقایسه با ماه های ابتدایی سال جذابیت دلار برای خیلی از معامله گران کاهش پیدا کرده است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۲۵ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۲۴۳ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۲۷ دلار اعلام گردید (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۴۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۷۱ دلار مبادله شد. یورو ۰.۲۶ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۲۱ به ۱.۲۱۴ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۵ درصد افزایش به ۱۰۳.۵۷۹ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۹۱ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۶۱ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/11/03
14:05:01
0.0 از 5 امتیاز
588
تگهای خبر: آمریكا , ابزار , ارز , بازار
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات