رئیس كل گمرك خبر داد

افزایش ۸۲ درصدی صادرات به اوراسیا

افزایش ۸۲ درصدی صادرات به اوراسیا رئیس کل گمرک می گوید: در طول ماه هایی که از عضویت ایران در اوراسیا گذشته میزان صادرات کشور به این منطقه به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، مهدی میراشرفی امروز در همایش اقتصادی ایران و اوراسیا اظهار نمود: بررسی های گمرک نشان داده است که در حدود ۱۵ ماه گذشته ایران توانسته حدود ۱.۵ میلیارد دلار کالا به منطقه اوراسیا صادر کند که این عدد نشان دهنده رشد ۸۲ درصدی صادرات ایران بوده است. در این زمان همینطور حدود سه میلیارد دلار هم واردات داشتیم که نشان دهنده کاهش ۱۶ درصدی آمار در این عرصه به حساب می آید.
وی ضمن اشاره به اهمیت تجارت در اقتصاد امروز دنیا توضیح داد: امروز استفاده از ظرفیت های جغرافیایی و تجاری کشورها در تعیین تکلیف آینده اقتصادی آنها اهمیت فراوانی دارد. آمارها نشان داده است که حدود نیمی از کل تولید ناخالص ملی کشورها در سال ۲۰۱۹ به تجارت اختصاص یافته که نشان دهنده افزایش جدی نقش همکاریهای بین المللی در اقتصاد است.
رئیس کل گمرک با اشاره به اینکه در سالهای گذشته پیشبینی ها از گردش اقتصاد از آمریکا به سمت کشورهای آسیایی حکایت می کند توضیح داد: امروز چین نخستین کشور صادر کننده بیشتر از ۲۰۰۰ میلیارد دلار در سال است و بنادر این کشور نقش کلیدی در این فرایند ایفا می کنند. در کنار آن پیشبینی ها نشان داده است که هندوستان و برخی از دیگر قدرت های اقتصادی آسیا هم در سالهای آینده نقشی کلیدی ایفا خواهند کرد.
میراشرفی افزود: نقطه جغرافیایی که ایران و اوراسیا در آن قرار گرفته اند محل اتصال کریدورهای شرق به غرب و شمال به جنوب در جابجایی محموله های تجاری میان اروپا و آسیا هستند و ازاین رو نقش ایران و اتحادیه ارواسیا در این رابطه بسیار مهم خواهد بود.
وی تصریح کرد: سازمان جهانی گمرک از گمرک های تمامی کشورها خواسته که هفت سفارش را به منظور رونق گرفتن و دوام در دوره انقلاب صنعتی چهارم در دستور کار قرار دهد و ایران هم تلاش می کند در راه همکاریهای مشترک در حوزه گمرک مقدمات لازم برای افزایش تجارت را فراهم آورد.1399/11/08
23:31:09
0.0 از 5 امتیاز
708
تگهای خبر: آمریكا , تجارت , تولید , دلار
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات