سایه دخالت های سیاسی از سر بورس برداشته می شود؟

سایه دخالت های سیاسی از سر بورس برداشته می شود؟ طی چند ماه گذشته ترازوی تاثیرگذاری دخالت های سیاسی خارج از بازار سرمایه بیشتر از عوامل اقتصادی درونی روی این بازار تأثیر گذاشت و ماجرا تا جایی پیش رفت که قالیباف اصل رفتن را بر ماندن ترجیح داده و وزیر اقتصاد هم از به کارگیری تلاش هایی برای کم کردن این دخالت ها اطلاع داد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، می توان به جرات گفت بازار سرمایه در ۱۰ ماهه سال جاری پر فراز و نشیب تر از همه سالهای فعالیت خود بوده و از آغاز سال تا کنون با احتساب مشمولان سهام عدالت، تعداد سهام داران این بازار به ۵۷ میلیون یا بیشتر از نیمی از مردم کشور رسید. اما ماجرا از آنجا اغاز شد که در ماه های ابتدایی سالجاری، همسو با جذاب شدن بورس، بازارهای موازی مانند ارز، سکه و مسکن جذابیت خویش را از دست میدادند و بازار سرمایه به گزینه اول سرمایه گذاری برای مردم تبدیل گشته بود.
تبلیغات گاه و بیگاه دولتمردان درمورد بازار سرمایه و دعوت و تشویق مردم به سرمایه گذاری در این بازار به این مورد دامن زد و سبب جلب اعتماد مردم شد. در این میان دو اتفاق مهم هم افتاد، نخست آزادسازی سهام عدالت و دوم باقی مانده سهام دولت در چند بانک و بیمه و پالایشگاه در قابل صندوق ETF بود.
با ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه شاخص برای اولین بار رقم هایی را فتح میکرد که برخی کارشناسان درمورد آن اخطار میدادند و می گفتند وضعیت صعود شاخص با پارامترهای اقتصادی کشور همخوانی ندارد. اما این مورد مانع تبلیغات دولت برای بورس نشد و در ایام اوج بازار بود که دارایکم در بازار ارائه شد. صندوقی که بازدهی آن به بیشتر از ۲۰۰ درصد هم رسید و دولت درامد قابل توجهی از این محل به دست آورد.
اما ناگهان و با یک تلنگر به ظاهر ساده، بت بازار سرمایه فرو ریخت. البته این اتفاق هم به درون بازار ربطی نداشت و مخالفت وزیر نفت با عرضه پالایشی یکم سبب شد دومینوی ریزش بازار به حرکت درآید. ریزشی که از مردادماه اغاز شد و هنوز که هنوز است تعادل به بازار بازنگشته است.
البته طی این ماه ها و با وجود اینکه چراغ قرمز بازار روشن بود، باز هم صاحب نظران دست از دخالت در بازار برنداشتند و حدودا همه، از نمایندگان مجلس گرفته تا پاستورنشینان درمورد بورس اظهار نظر میکردند! یک روز قیمت گذاری دستوری مطرح میشد و روز دیگر افزایش سود سپرده بانکی.
در نهایت کار به جایی رسید که حسن قالیباف اصل، رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار از سمت خود استعفا داد و دلیل این تصمیم را دخالت های سیاسی در بازار عنوان نمود. موضوعی که در مراسم تودیع و معارفه روسای سازمان بورس و اوراق بهادار بارها به آن اشاره شد و دهنوی دهقان، رئیس جدید سازمان بورس اعلام نمود باید شر عوامل غیر اقتصادی را از سر بازار سرمایه کم نماییم. همینطور اعضای شورایعالی بورس بر این نکته تاکید نمودند که باید از نظرات غیرکارشناسانه که به ما ربط ندارد در بازار سرمایه بپرهیزیم.
در این میان، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی هم اعلام نمود که هرچند تضمین نمیدهد که مداخلات سیاسی سبب تخریب بازار سرمایه نشود اما تلاش خویش را برای پیشگیری از این اتفاق خواهد نمود.
به هر حال آنچه که امروز سبب سوختن تر و خشک در بازار سرمایه شده نه قیمت های جهانی است نه وضعیت شرکتهای بورسی، که اگر بازار طبق این دو پارامتر پیش میرفت، باید شاهد روزهای سبز و صف های خرید بودیم، بلکه اعتماد سرمایه گذاران، به خصوص سرمایه گذاران خرد به علت تصمیمات سیاسی و دخالت های گاه و بیگاه صاحب نظران از میان رفته و انتظار میرود با بستن پرونده اظهارات غیر کارشناسی به این بی اعتمادی در بازار آخر داده شود تا بورس بتواند در ریلی مناسب راه تعادل خویش را پیدا کند.
منبع:

1399/11/09
15:57:29
0.0 از 5 امتیاز
746
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , پالایشگاه
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات