شورای هماهنگی بانكها:

مسدودی كارتهای بانكی فاقد كدشهاب فقط برای اتباع افغانستانی نیست

مسدودی كارتهای بانكی فاقد كدشهاب فقط برای اتباع افغانستانی نیست شورای هماهنگی بانکها در اطلاعیه ای تصریح کرد مسئله مسدودی کارتهای بانک های فاقد کد شهاب درمورد اتباع خارجی، صرفاً در ارتباط با اتباع افغانستانی نیست.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، شورای هماهنگی بانک ها در مورد کد شهاب اطلاعیه ای صادر و اعلام نمود: در ایام گذشته برخی رسانه های معاند با نادیده گرفتن مقررات شفافیت عملیات بانکی که مستلزم صحت اطلاعات هویتی صاحبان حساب است و هشدارهای مکرر قبلی به صاحبان حساب های مشمول نقص اطلاعات یا اطلاعات ناصحیح، به سیاه نمایی روی آورده و این گونه القا کرده اند که برخی بانکهای کشور، حساب و کارت بانکی اتباع خارجی را مسدود کرده اند. این سیاه نمایی در حالی صورت می گیرد که رعایت مقررات مذکور نه فقط در ایران بلکه در اغلب کشورهای جهان و نه تنها نسبت به اتباع خارجی بلکه نسبت به کلیه صاحبان حساب های بانکی به علل مختلف همچون جلوگیری از پولشویی الزامی است. در این خصوص ذکر نکاتی چند برای روشن شدن زوایای مبحث لزوم دارد:
۱. با عنایت به ضرورت شفافیت عملیات مالی و تراکنش های بانکی و رعایت قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی، بانک مرکزی از مدت ها پیش، دریافت اطلاعات هویتی کامل و صحیح برای مشتریان و صاحبان حساب ها و کارت های بانکی را الزامی کرده است.
۲. روش عملیاتی برای احراز اطمینان از کامل و صحیح بودن اطلاعات هویتی هر فرد، دریافت کد شهاب است که همان شناسه هویت الکترونیکی بانکی است. برای هر مشتری بانکی یک شناسه هویتی منحصر به فرد توسط سامانه نهاب تعریف می شود. کد شهاب رابط اصلی سامانه های بانکی و نهاب بوده و سامانه نهاب بر روی شبکه ملی کشور (NiBN) برای تمامی بانک ها و مؤسسات مالی مجاز قابل استفاده می باشد.
۳. اتباع ایرانی برای دریافت کد شهاب، به کد ملی و اتباع غیر ایرانی به کد فراگیر که متولی آن وزارت کشور است، نیاز دارند.
۴. از آغاز سالجاری، اقدام و پی گیری های مؤثر و گوناگونی توسط بانک مرکزی و شورای هماهنگی بانک ها به عمل آمد تا عزیزان غیرایرانی فاقد کد شهاب بتوانند اطلاعات هویتی خویش را تکمیل و کد شهاب را دریافت نمایند. خوشبختانه بخش بزرگی از اتباع کشورهای همسایه بخصوص برادران و خواهران افغانستانی توانستند کد شهاب بگیرند و البته برخی از این عزیزان هم ظاهراً به علت قانونی و رسمی نبودن مهاجرتشان موفق به دریافت کد شهاب نشدند.
۵. در اینباره چندین بار اطلاع رسانی و به اشکال مختلف، اخطار لازم به تک تک صاحبان این حساب ها داده شد تا اینکه تمامی بانک ها بر مبنای بخشنامه بانک مرکزی، از تاریخ ششم بهمن، عرضه خدمات به حساب های فاقد کد شهاب متوقف گردیده است.


منبع:

1399/11/10
14:49:27
0.0 از 5 امتیاز
472
تگهای خبر: ارز , بانك , بانك مركزی , خدمات
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات