وال استریت ریخت

وال استریت ریخت ساسان گستر: همه شاخصهای مهم بورس وال استریت ریزش کردند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از بلومبرگ، در آماری ناامیدکننده برای اقتصاد آمریکا، رشد بخش خرده فروشی در ماه فوریه منفی سه درصد بوده که این رشد ۱۰.۶ درصد کمتر از رشد ثبت شده این بخش در ماه قبل و کمترین رقم ماهانه ثبت شده از ماه آوریل سال قبل تابحال بوده است. با عنایت به نقش بالای این بخش در رشد اقتصادی آمریکا انتظار می رود این آمار روی رشد فصلی بهار تأثیر به سزایی داشته باشد. به قول دفتر سرشماری آمریکا، به جز بخش فروش سوخت، سایر بخش ها همچون بخش خودرو، لوازم منزل، فروشگاه های زنجیره ای، لباس فروشی ها، سالن های زیبایی و درمانگاه ها رشد منفی داشته اند.
انتشار گزارش جدیدی از وضعیت وخیم بازار کار اروپا سبب افزایش نگرانی ها از طولانی تر شدن احیای رشد اقتصادی شده است. بنیاد بهبود شرایط زندگی و کاری اروپا- یورو فاوند- در گزارشی اعلام نمود تأثیر ویروس کرونا بر روی بازار کار کشورهای اروپایی غیرقابل انکار بوده و درخلال ماه های پایانی سال ۲۰۱۹ و سال ۲۰۲۰ در مجموع ۵.۷ میلیون نفر از شمار شاغلین اروپایی کمتر شده است. در نتیجه این اتفاق هم متوسط نرخ بیکاری در سال ۲۰۲۰ در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۶.۷ درصدی رسید.
به دنبال انتشار برخی گزارشات از عوارض دارویی واکسن کرونا که توسط شرکت استرا زنکا ساخته شده است، خیلی از کشورها استفاده از آنرا متوقف کردند. نهاد ناظر پزشکی ایتالیا بعد از فوت دو نفر در این کشور بعد از دریافت واکسن آسترا زنکا دستور داد برنامه های تزریق این واکسن موقتاً تعلیق شود. پیش از این هم دانمارک و نروژ تصمیم مشابهی گرفته بودند. سازمان بهداشت جهانی در واکنش به این اتفاق این نگرانی را بی مورد دانسته و اعلام نموده است فعلا ارتباطی بین لخته شدن خون و استفاده از این واکسن اثبات نشده است.
بعد از تصویب بسته محرک ۱.۹ تریلیون دلاری پیشنهادی دولت بایدن برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصاد این کشور در مقابل نتایج کرونا در مجلس سنا و کنگره، جو بایدن این مصوبه را امضا کرد تا بزرگ ترین بسته محرک مقابله با کرونا در این کشور رسما اجرایی شود. این بسته شامل پرداخت یارانه نقدی ۱۴۰۰ دلاری به خانوارهای آمریکایی و هم چنین وام های کم بهره برای کسب و کارهای کوچک و متوسط هم می شود. دموکرات ها در تلاش هستند تا سطح حداقل دستمزد را به ۱۵ دلار در هر ساعت بالا برند.
چین و آمریکا که در ایام اخیر در راه افزایش تنش ها قرار داشتند بر سر برگزاری یک نشست مشترک بین مقامات ارشد دو کشور در آلاسکا به توافق رسیدند. این اولین ملاقات حضوری دو طرف بعد از روی کار آمدن دولت بایدن خواهد بود و بعد از آن انجام می شود که خیلی از مقامات دولت بایدن بار دیگر روی مواضع ضد چینی این کشور تاکید کرده بودند. دو دوره ریاست جمهوری ترامپ جنگ تجاری بین دو طرف از اصلی ترین علل ریزش شدید بازارهای بورس و کاهش رشد اقتصاد جهانی بود که در نهایت به فاز نخست توافق تجاری ختم شد.
داده های انتشار یافته جدید نشان داده است که بانک مرکزی اروپا به نحو قابل توجهی از شدت حضور خود در بازار اوراق و میزان خرید اوراق بدهی کاسته است. باآنکه احتمال توقف کامل سیاست های محرک بانک مرکزی در مقطع کنونی بعید به نظر می آید اما با عنایت به اوج گیری تورم در خیلی از کشورهای اروپایی این احتمال مطرح است که به تدریج از ابعاد این برنامه کاسته شود. برخلاف بانک مرکزی اروپا، بانک مرکزی آمریکا به سیاست های حمایتی خود ادامه می دهد و رئیس این بانک هم صراحتا گفته است شرایط فعلا تا بازگشت به قبل کرونا فاصله دارد.
انتظارات معامله گران برای افزایش نرخ تورم بعد از صحبت های رئیس بانک مرکزی آمریکا افزایش یافته است. جروم پاول گفته بازگشایی کسب و کارها که به تدریج در حال انجام شدن است منجر به افزایش نرخ تورم در کوتاه مدت خواهد شد. در اروپا هم نگرانی از وضعیت اقتصادی بعد از انتظار آمار رشد بخش خرده فروشی بیشتر شده است. در ماه ژانویه متوسط رشد بخش خرده فروشی در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو منفی ۵.۹ درصد بوده است. فعالان بازار انتظار داشتند که این رشد حداکثر منفی ۱.۱ درصد اعلام گردد.
تابحال بیشتر از ۱۲۱ میلیون و ۲۰ هزار و ۴۷۷ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۶۷۶ هزار و ۳۲۷ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۵۴۸ هزار و ۲۴۸ نفر، برزیل با ۲۷۹ هزار و ۶۰۲ نفر، مکزیک با ۱۹۴ هزار و ۹۴۴ نفر، هند با ۱۵۹ هزار و ۷۹ نفر و انگلیس با ۱۲۵ هزار و ۶۹۰ نفر بوده است.
آرتور هوگان - تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه نشنال سکیوریتیز کورپوریشن - اظهار داشت: حالا زمان آن رسیده است که توجه معامله گران و فعالان بازار به شاخصهای بنیادی جلب شود. اخبار در ارتباط با ویروس امیدوارکننده تر از قبل هستند باآنکه هنوز تا خلاصی از آن فاصله بسیاری داریم اما می توانیم رد پای بهبود تدریجی در بخش های مختلف را مشاهده نماییم. با عنایت به حضور خوب و نیرومند سیاستگذاران پولی، بازارها کمتر نسبت به کافی نبودن سیاست های پولی و مالی برای پشتیبانی از رشد اقتصادی نگران اند.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها نزولی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۳۳ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۲ هزار و ۸۴۵.۶۱ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۱۸ درصد ریزش تا سطح ۳۹۶۱.۷۰ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۰۸ درصد کاهش در سطح ۱۳ هزار و ۴۷۰.۰۲ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۸۰۳.۶۱ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۶۶ درصدی و ایستادن در سطح ۱۴ هزار و ۵۵۷.۸۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۳۲ درصدی در سطح ۶۰۵۵.۴۳ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۲۶ درصد بالا رفت و به ۸۶۵۷.۷۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۵۲ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۹۲۱.۰۱ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۶۷ درصد بالا رفت و در سطح ۲۹ هزار و ۲۷.۶۹ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افزایش ۰.۸۷ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۰۷۹.۳۶ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۸ درصد صعود و ایستادن در سطح ۶۸۲۷.۱۴ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۶ درصد کاهش به ۶۴.۷۵ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۰.۵۲ درصدی به ازای ۶۸.۳۸ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۱ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۳۱.۴۶ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۰.۳۷ درصدی به ازای ۲۵.۹۷ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/12/27
11:52:36
0.0 / 5
315
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات