یك كارشناس:

منتظر ركود ۴ تا ۶ ساله در بازار مسكن باشیم

منتظر ركود ۴ تا ۶ ساله در بازار مسكن باشیم یک کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه فقط در بخش مسکن لوکس با مقداری افت قیمت روبرو شده و کاهش قیمت در حالت کلی نداشته ایم اظهار داشت: اگر انتظارات تورمی و نگرانی از کاهش ارزش پول ملی ایجاد نشود باید منتظر رکود 4 تا 6 ساله در بخش مسکن باشیم اما به علت تورم 40 درصدی خدمات و دستمزد در سال آینده نمی توان انتظار داشت قیمت مسکن در بخش تقاضای واقعی کاهش پیدا کند.


سید محمد مرتضوی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: در صورتیکه اتفاق خاصی در بازارهای پولی نیفتد، جهش قیمت ارز نداشته باشیم و در حقیقت عناوینی که به نگرانی دو طرف عرضه و تقاضای مسکن منجر می شود را در سال آینده شاهد نباشیم باید بپذیریم که مسکن وارد رکود عمیق ۴ تا ۶ ساله خواهد شد.
وی ادامه داد: معتقدم بجز بخشهایی از شهر تهران که با حباب قیمت مسکن مواجه بود و در ماههای اخیر مقداری تخلیه شده، قیمت مسکن در کل کشور کاهش نداشته است. سازندگانی که مسکن لوکس می سازند به رسم عادت، حاشیه سود بالایی را متصور می شوند. حالا اگر در چند ماه پایانی سال شاهد کاهش قیمتهای پیشنهادی هستیم به سبب کاهش انتظارات تورمی و حاشیه سود بالایی است که در مسکن گرانقیمت وجود داشته است. اما این چشم انداز مثبتی را برای کلیت بازار مسکن تداعی نمی نماید. اینکه تصور نماییم قیمت مسکن در آینده برای متقاضیان واقعی کاهش پیدا می کند دور از ذهن است.
این کارشناس بازار مسکن اشاره کرد: در جاهایی که قیمت تمام شده ساخت با قیمت فروش مسکن تفاوت چندانی ندارد کاهش قیمتها توجیه نخواهد داشت. به هر حال قیمت زمین و نهاده های ساختمانی طی دو سال قبل رشد شایان توجهی داشته است. حتی در یک سال قبل قیمت قسمتی از مصالح ساختمانی مثل میلگرد و سیمان بیش از چهار برابر شده است.
بگفته مرتضوی، ممکنست برخی از واحدهای کلیدنخورده که با قیمتهای قبل تولید شده با نرخهای پایین تری ارائه شود. یعنی مالکانی که پیش از دو سال اخیر آپارتمانشان به پایان رسیده دستشان برای ارائه تخفیف بازتراست. ولی در پیش فروش باتوجه به نرخهای سرسام آور مصالح، سازندگان نمی توانند با قیمتهای پایینتر از هزینه ساخت، واحدهای خودرا به فروش برسانند. در حقیقت در ساخت و سازهایی که امروز انجام می شود سازنده راهی جز این ندارد که تورم انتظاری را در قیمتهای پیش فروش لحاظ کند.
وی پروژه های دولتی را در ایجاد کنترل بازار مسکن، ناکارآمد دانست و اظهار داشت: دولت کاملا در ساخت مسکن، ارائه بسته ها و مشوقها برای فعالان این بخش ناتوان است. دولت نه در مسکن ملی و نه بازآفرینی بافتهای فرسوده توفیق چندانی نداشته است. طبیعی است که در این شرایط با توجه به این که قیمت زمین کاهش نمی یابد و نرخ مصالح افزایش می یابد خبری از کاهش قیمت مسکن نیست. شما وعده های نمایندگان مجلس را طی یک سال قبل ببینید چند بار گفتند قیمت فولاد را کاهش می دهیم ولی هر بار که مصاحبه کردند یک افزایش قیمت در فولاد را شاهد بودیم و به نظر نمی رسد که مصالح در سال آینده با کاهش قیمت مواجه شود.
عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان با اشاره به رکود معاملات مسکن اشاره کرد: در سال های گذشته نیز چرخه رونق و رکود مسکن به همین شکل بوده است. معمولا پس از چند سال رکود، تحول ناگهانی در قیمتها و افزایش معاملات را در یک بازه زمانی کوتاه مدت شاهد می باشیم. پس از یک دوره ۱.۵ تا ۲ ساله بازار به سمت متعادل شدن و ثبات پیش می رود. سپس وارد رکود ۴ تا ۶ ساله می شود تا زمانی که گروههای مصرف کننده توان مالی خودرا بالا ببرند و در بازار مسکن حاضر شوند. بدین سبب رکود معاملاتی فعلی خیلی عجیب و غریب نیست. آنچه اهمیت دارد این است که دولت راهکارهایی بیندیشد تا در دوره رکود، تولید مسکن افزایش پیدا کند؛ برای اینکه این دوره بهترین زمان برای رشد ساخت و ساز است.
مرتضوی اشاره کرد: در سال های گذشته شاید تا این اندازه شاهد افت معاملات مسکن نبودیم. یک دلیلش می تواند تحولات اجتماعی، کاهش تولدها و کاهش ازدواجها باشد. بنا بر این تقاضای مسکن سال به سال در حال کاهش است.
مسکن در تهران متری ۲۸.۳ میلیون تومان
بدین سبب گزارش، بهمن ماه ۱۳۹۹ متوسط قیمت مسکن شهر تهران ۲۸.۳ میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۷.۲ درصد افزایش نشان میدهد. طبق اعلام بانک مرکزی در ماه مذکور تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۳۹۱۷ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۱۱.۴ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۰.۵ درصد کم شد.1399/12/28
13:54:59
0.0 / 5
404
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات