روز بد وال استریت

روز بد وال استریت به گزارش ساسان گستر همه شاخصهای مهم بورسی آمریکا ریزش کردند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از بلومبرگ، شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا تا نیمه ماه مارس به ۷۷۰ هزار نفر رسید که این رقم بالاترین رقم هفتگی ثبت شده دو ماه اخیر و ۷۰ هزار نفر بالاتر از انتظار قبلی فعالان بازار بوده است. با عنایت به بالا باقی ماندن میزان شیوع کرونا در آمریکا کماکان بیشتر کسب و کارها در این کشور با حداکثر ظرفیت خود کار نمی کنند و همین مسئله هم بعضی از کسب و کارها بخصوص کسب و کارهای کوچک و متوسط را مجبور کرده است تا با هدف پیشگیری از ورشکستگی دست به تعدیل نیرو یا کاهش دستمزد کارکنان خود بزنند.
متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در دوازده ماه منتهی به فوریه بدون تغییر نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۰.۹ درصد رسید تا نرخ تورم باردیگر در راه رسیدن به سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه قرار گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به صورت متوسط ۱.۳ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۱ درصد بیشتر شده است. با عنایت به فاصله داشتن نرخ تورم از سطح دو درصدی انتظار می رود بانک مرکزی اروپا به برنامه خرید اوراق قرضه خود ادامه دهد.
در آماری ناامیدکننده برای اقتصاد آمریکا، رشد بخش خرده فروشی در ماه فوریه منفی سه درصد بوده که این رشد ۱۰.۶ درصد کمتر از رشد ثبت شده این بخش در ماه قبل و کمترین رقم ماهانه ثبت شده از ماه آوریل سال قبل تابحال بوده است. با عنایت به نقش بالای این بخش در رشد اقتصادی آمریکا انتظار می رود این آمار روی رشد فصلی بهار تأثیر به سزایی داشته باشد. به قول دفتر سرشماری آمریکا، به جز بخش فروش سوخت، سایر بخش ها همچون بخش خودرو، لوازم منزل، فروشگاه های زنجیره ای، لباس فروشی ها، سالن های زیبایی و درمانگاه ها رشد منفی داشته اند.
انتشار گزارش جدیدی از وضعیت وخیم بازار کار اروپا سبب افزایش نگرانی ها از طولانی تر شدن احیای رشد اقتصادی شده است. بنیاد بهبود شرایط زندگی و کاری اروپا- یورو فاوند- در گزارشی اعلام نمود تأثیر ویروس کرونا بر روی بازار کار کشورهای اروپایی غیرقابل انکار بوده و درخلال ماه های پایانی سال ۲۰۱۹ و سال ۲۰۲۰ در مجموع ۵.۷ میلیون نفر از شمار شاغلین اروپایی کمتر شده است. در نتیجه این اتفاق هم متوسط نرخ بیکاری در سال ۲۰۲۰ در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۶.۷ درصدی رسید.
به دنبال انتشار برخی گزارشات از عوارض دارویی واکسن کرونا که توسط شرکت استرا زنکا ساخته شده است، خیلی از کشورها استفاده از آنرا متوقف کردند. نهاد ناظر پزشکی ایتالیا بعد از فوت دو نفر در این کشور بعد از دریافت واکسن آسترا زنکا دستور داد برنامه های تزریق این واکسن موقتاً تعلیق شود. پیش از این هم دانمارک و نروژ تصمیم مشابهی گرفته بودند. سازمان بهداشت جهانی در واکنش به این اتفاق این نگرانی را بی مورد دانسته و اعلام نموده است فعلا ارتباطی بین لخته شدن خون و استفاده از این واکسن اثبات نشده است.
بعد از تصویب بسته محرک ۱.۹ تریلیون دلاری پیشنهادی دولت بایدن برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصاد این کشور در مقابل نتایج کرونا در مجلس سنا و کنگره، جو بایدن این مصوبه را امضا کرد تا بزرگ ترین بسته محرک مقابله با کرونا در این کشور رسما اجرایی شود. این بسته شامل پرداخت یارانه نقدی ۱۴۰۰ دلاری به خانوارهای آمریکایی و هم چنین وام های کم بهره برای کسب و کارهای کوچک و متوسط هم می شود. دموکرات ها در تلاش هستند تا سطح حداقل دستمزد را به ۱۵ دلار در هر ساعت بالا برند.
چین و آمریکا که در ایام اخیر در راه افزایش تنش ها قرار داشتند بر سر برگزاری یک نشست مشترک بین مقامات ارشد دو کشور در آلاسکا به توافق رسیدند. این اولین ملاقات حضوری دو طرف بعد از روی کار آمدن دولت بایدن خواهد بود و بعد از آن انجام می شود که خیلی از مقامات دولت بایدن بار دیگر روی مواضع ضد چینی این کشور تاکید کرده بودند. دو دوره ریاست جمهوری ترامپ جنگ تجاری بین دو طرف از اصلی ترین علل ریزش شدید بازارهای بورس و کاهش رشد اقتصاد جهانی بود که در نهایت به فاز نخست توافق تجاری ختم شد.
تابحال بیشتر از ۱۲۲ میلیون و ۱۴۰ هزار و ۴۵۶ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۶۹۷ هزار و ۲۲ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۵۵۰ هزار و ۹۵۶ نفر، برزیل با ۲۸۵ هزار و ۱۳۶ نفر، مکزیک با ۱۹۵ هزار و ۹۰۸ نفر، هند با ۱۵۹ هزار و ۳۹۴ نفر و انگلیس با ۱۲۵ هزار و ۹۲۶ نفر بوده است.
آرتور هوگان - تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه نشنال سکیوریتیز کورپوریشن - اظهار داشت: حالا زمان آن رسیده است که توجه معامله گران و فعالان بازار به شاخصهای بنیادی جلب شود. اخبار در ارتباط با ویروس امیدوارکننده تر از قبل هستند باآنکه هنوز تا خلاصی از آن فاصله بسیاری داریم اما می توانیم رد پای بهبود تدریجی در بخش های مختلف را مشاهده نماییم. با عنایت به حضور خوب و نیرومند سیاستگذاران پولی، بازارها کمتر نسبت به کافی نبودن سیاست های پولی و مالی برای پشتیبانی از رشد اقتصادی نگران اند.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها ریزشی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱۹ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۲ هزار و ۹۵۳.۵۶ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۱۸ درصد ریزش تا سطح ۳۹۳۲.۳۶ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۲.۵۹ درصد کاهش در سطح ۱۳ هزار و ۱۷۱.۹۱ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۲۵ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۷۷۹.۸۶ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۲۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۴ هزار و ۷۷۵.۵۲ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۱.۱۳ درصدی در سطح ۶۰۶۲.۷۹ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۲۹ درصد بالا رفت و به ۸۶۲۴.۶۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۱.۰۱ درصدی تا سطح ۳۰ هزار و ۲۱۶.۷۵ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۲۸ درصد بالا رفت و در سطح ۲۹ هزار و ۴۰۵.۷۲ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افزایش ۰.۸ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۱۴۱.۷۷ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۷۳ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۶۷۴۱.۹۵ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۸.۰۶ درصد کاهش به ۵۹.۳۹ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۷.۹۶ درصدی به ازای ۶۲.۵۲ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۵ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۳۶.۳۵ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۰.۲ درصدی به ازای ۲۶.۱۱ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/12/29
13:12:11
0.0 / 5
388
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات