با ارائه ۳ پیشنهاد اعلام شد

اخطار گمرك به وزارت صمت صادرات فرش از ۲ میلیارد به ۵۰ میلیون دلار رسید!

اخطار گمرك به وزارت صمت صادرات فرش از ۲ میلیارد به ۵۰ میلیون دلار رسید! به گزارش ساسان گستر معاون فنی گمرک ایران طی مکاتبه ای با وزیر صمت ضمن اعلام وضعیت صادرات فرش دستباف و کاهش آن به حدود ۵۰ میلیون دلار امسال راهکارایی جهت تسهیل شرایط موجود مطرح کرده و گفته که صادرات فرش دستباف ایرانی از برگشت ارز حاصل از صادرات معاف شود.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، در جریان مسائل پیش آمده در ارتباط با صادرات فرش و مشکلاتی که عاملی برای کاهش این کالای صادراتی ایرانی شده است پس از جلساتی که به تازگی بین فعالان این صنعت ومسئولان مربوطه برگزار شد، اخیرا مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک ایران- در مکاتبه ای با علیرضا رزم حسینی- وزیر صنعت و معدن و تجارت(صمت) - گزارشی از وضعیت صادرات فرش دستباف ایرانی عرضه کرده و در آن ضمن اشاره به برخی عوامل کاهش صادرات فرش پیشنهادهایی برای ترمیم وضع موجود مطرح کرده است.

صادرات فرش در سال ۷۲ در اوج بود

در این مکاتبه ضمن اشاره به اهمیت و جایگاه فرش دستباف ایرانی در میان اقلام صادراتی اعلام شده که صادرات این کالا درسال ۱۳۷۲ به اوج خود رسیده و حدود دو میلیارد دلار بوده و برای پنج تا هفت میلیون نفرشغل ایجاد کرد، اما به تدریج کاهش صادرات اتفاق افتاده؛ به صورتی که به حدود ۲۴۰ میلیون دلار درسال ۱۳۹۷ و بعد از اعمال تحریم ها به ۷۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به حدود ۵۰ میلیون دلار رسیده است.

عوامل موثردر کاهش صادرات

وی همینطور به عوامل موثر در کاهش صادرات فرش ایرانی اشاره داشته و گفته که وجود رقبای جدی، تحریم های مختلف ضد صادرات، عدم عرضه تسهیلات صادراتی به صادر کنندگان همچون جوایز صادراتی و یا وامهای کم بهره، وضعیت پیمان ارزی، وجود قوانین و مقررات بازدارنده و همینطور گرانی مواد اولیه تولید فرش، در این جریان موثر بوده است.

معاون فنی گمرک ایران در مکاتبه خود با وزیر صمت به چند راهکار اشاره داشته که در اهم آن میتوان مبحث ارز را مورد توجه قرار داد.

صادرات فرش دستباف را از برگشت ارز حاصل از صادرات معاف کنید

وی گفته که با توجه به میزان ناچیز صادرات فرش دستباف هم اکنون و به منظور پشتیبانی از هنر ملی کشور و اشتغال زایی پیشنهاد می شود که صادرات فرش دستباف ایرانی از برگشت ارز حاصل از صادرات معاف شود.

شرایط برگشت افراد مجرب و ورود موقت فرش خارجی را فراهم کنید

موضوع دیگر این گونه از جانب معاون فنی گمرک مطرح شده که بعد از صدور فرش دستباف احتیاج به خدمات بعد از فروش وجود دارد و به علت مشکلات ضرورت دریافت تضمین جهت ورود موقت این گونه فرش ها عملا صرفه اقتصادی جهت استفاده از این ظرفیت بالقوه از بین رفته است ولی در صورت عرضه تسهیلات لازم برای تعداد زیادی از افراد مجرب که حالا در کشورهای دیگر از توان آنها استفاده می شود امکان استمرار فعالیت در کشور فراهم خواهد شد؛ از سویی و با ایجاد این تسهیلات امکان ورود موقت فرش های خارجی هم میسر و درآمد ارزی مناسبی به همراه ایجاد اشتغال پایدار برای بخشی از اقشار جامعه فراهم می شود که پیشنهاد می شود این مورد مورد پیگیری قرار گیرد.

یک پیشنهاد در مورد فرش های برگشتی

در بخش دیگری به تشریفات واردات فرش های صادراتی برگشتی اشاره و اعلام شده است که با عنایت به این که فرش های صادراتی غالبا به صورت مستمر صادر و یا برروی فرش های نو عملیاتی مانند شسته شدن و یا رنگ برداری جهت رعایت سلیقه بازار هدف انجام می شود در زمان برگشت عملا تشخیص "عین" بودن فرش ها و احراز مطابقت آنها با پروانه های صادراتی میسر نیست و یا این که امکان دارد فرش هایی در سنوات قبل به خارج صادر و به علت انبار شدن در انبار و عدم فروش پروانه صادراتی آنها در دسترس نباشد. ازاین رو گمرک پیشنهاد کرده که واردات فرش دستباف ایرانی بعد از احراز تولید در ایران بدون احتیاج به عرضه اسناد صادراتی مربوطه و با دریافت ۵ درصد ارزش کالا به منظور تسویه جوایز و تسهیلات احتمالی متعلقه در زمان صادرات امکان پذیر باشد.

منبع:

1399/12/30
14:50:33
0.0 / 5
397
تگهای خبر: ارز , اشتغال , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات