حذف یارانه پردرآمدها حذف شد!

حذف یارانه پردرآمدها حذف شد! طی سالهای اخیر با وجود تکلیف قانون بودجه در خصوص حذف پردرآمدها از فهرست یارانه بگیران، اقدام جدی در این رابطه صورت نگرفت و دولت به پرداخت نقدی به ۷۸ میلیون ایرانی شامل نیازمند و غیر نیازمند ادامه داد، ولی در قانون بودجه سالجاری همین تکلیف هم برداشته شد تا روال معیوب پرداخت یارانه بدون هیچ اصلاحی ادامه داشته باشد؛ موضوعی که حتی مجلس با وجود تاکید برای افزایش مبلغ یارانه توجهی به آن نکرد.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، پرداخت جمعی و غیرهدفمند یارانه نقدی همواره از چالش های اصلی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بوده و ۱۰ سالی است که با شروع آن در دولت دهم تا کنون هیچ برنامه منسجم و کارآمدی برای رفع این معضل اجرایی نشده است. در تمامی این سال ها به کرات بحث غربالگری مطرح بوده و از کارشناسان گرفته تا مجلس و حتی خود دولت از حذف دهک های بالا و لزوم آن سخن گفته اند ولی در عمل اتفاقی نیفتاده است؛ زمانی بهانه نبود بانکهای اطلاعاتی مطرح بود و زمانی دیگر نگرانی از بازخوردهای حذف یارانه.

طی این سال ها قانون بودجه همواره محلی برای مناقشه درباره جریان هدفمندی یارانه ها بخصوص پرداخت های نقدی بوده است و پس از بحث هایی که زمان بررسی لایحه بودجه وجود داشت یکی از بندهای ثابت به تکلیف حذف سه دهک بالا بر می گشت؛ تکلیفی که دولت هم معمولا در لایحه سال بعد آنرا تکرار می کرد ولی به نتیجه ای نمی رسید.

در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ دولت به روال قبل بند در ارتباط با حذف سه دهک بالا را در تبصره ۱۴ گنجانده بود؛ بطوریکه تاکید شد "وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بهره گیری از کلیه بانکهای اطلاعاتی نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از لیست یارانه بگیران اقدام نماید."

اما تصویب قانون بودجه و گذری بر تبصره ۱۴ نشان میدهد که خبری از تکلیف غربالگری و حذف دهک های بالا نیست و بند مربوطه در لایحه هم حذف و به قانون نیامده است.

این حذف در شرایطی صورت گرفته که تا قبل از این هم با وجود اجبار قانون بودجه، دولت در معدود دفعاتی که برای حذف دهک های پردرآمد اقدام نمود نیمه کاره رها گردید و در اظهارات مقامات دولتی دیده می شد که نگرانی از تبعات و یا حذف اشتباه مانع از ادامه جریان غربالگری شده است؛ در حالیکه دولت در پرداخت کمک معیشتی که در جریان افزایش قیمت بنزین در دستور کار قرار داد به سادگی سه دهک بالا را کنار گذاشته و فقط ۶۰ میلیون نفر از یارانه بگیران را هدف قرار داد و مشخص نشد چرا پرداخت یارانه نقدی را هم محدود به همین ۶۰ میلیون نفر نکرده و پردرآمدها را کنار نمی گذارد.

این در حالی بود که هیچ وقت گزارشی دقیق از وضعیت غربالگری و حذف های صورت گرفته و توقف و یا ادامه آن به صورت عمومی عرضه نشد و آنچه که اعلام شده نشان میدهد همچنان حدود ۷۸ میلیون نفر و تعدادی نزدیک به ۹۵ درصد ایرانیان یارانه نقدی دریافت می کنند.

این پرداخت نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی در ماه بیشتر از ۳۵۰۰ میلیارد تومان و در سال تا ۴۲ هزار میلیارد تومان هزینه دارد که سبب شده در سالهای اخیر گاها دولت ها به سبب کسری رو به جبران از منابع بانک مرکزی حرکت کرده و سهم بخش های دیگر را خرج آن کنند؛ در حالیکه می توانستند با عدم پرداخت به دهک های بالا هزاران میلیارد صرفه جویی داشته باشند.

اما در بودجه سال جاری هم با وجود اینکه مجلس و بخصوص کمیسیون تلفیق یارانه را هدف قرار داده بود و مدعی انجام اصلاح در این رابطه بود، فقط بحث افزایش مبلغ آن مطرح و به نحوی پیشنهاد شد که به افزایش دو برابری یارانه دهک های بالا منتهی می شد تا غربالگری و اصلاح به گونه ای که مصوب شد از محل منابع ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، از جمعیت ۷۸ میلیونی یارانه بگیران، ۳۵ میلیون نفر اول ماهانه بیشتر از ۱۸۰ هزار تومان و حدود ۲۳ میلیون نفر دیگر ماهانه ۱۳۸ هزار تومان یارانه دریافت نمایند و مابقی که حدود ۲۰ میلیون نفر هستند هم ۹۱ هزار تومان در ماه، یارانه بگیرند.

در نهایت این مصوبه تلفیق در صحن علنی رای نیاورد ولی مصوبات نهایی هم به اصلاحی در جریان پرداخت های منتهی نشد و آنچه اتفاق افتاده حتی حذف تکلیف حذف سه دهک اول است. در این شرایط ظاهرا دیگر کسی و مرجعی به دنبال غربالگری نیست و چرخه اشتباه پرداخت های نقدی بهر دلیلی که باید مسؤلان مربوطه پاسخگو باشند همچنان ادامه خواهد داشت.

منبع:

1400/01/11
20:09:54
5.0 / 5
298
تگهای خبر: ارز , بانك , بانك مركزی , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات