شرایط وخیم اقتصادی همسایگان شمالی

شرایط وخیم اقتصادی همسایگان شمالی رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان باز هم منفی ماند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از تریدینگ اکونومیکس، طبق اعلام مرکز آمار گرجستان، رشد اقتصادی این کشور در محدوده منفی باقی مانده است؛ تا جایی که در دوازده ماه منتهی به فوریه، نرخ رشد اقتصادی این کشور با ۶.۴ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به فصل قبل به منفی ۵.۱ درصد رسید که یکی از کمترین رشد های فصلی ثبت شده تاریخ معاصر این کشور بوده است.
در میان بخشهای مختلف، تفریح و سرگرمی با رشد منفی ۱۸.۴ درصدی بدترین عملکرد را داشته است و بعد از این بخش هم ساخت و ساز با رشد منفی ۱۵.۹ رصدی و حمل و نقل با رشد منفی ۱۴.۱ درصدی قرار دارند. از سوی دیگر هم بهترین عمکرد طی این مدت در ارتباط با بخش کشاورزی بوده که ۳.۲ درصد رشد کرده است.
متوسط رشد اقتصادی سالانه گرجستان در بازه زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ برابر با ۳.۰۵ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده در ارتباط با رشد ۱۳.۹ درصدی سه ماهه چهارم ۲۰۱۳ و کمترین رشد هم در ارتباط با رشد منفی ۱۳.۲ درصدی سه ماهه دوم ۲۰۲۰ بوده است.
از طرفی رشد اقتصادی دیگر همسایه شمالی یعنی ارمنستان هم کماکان در سطح ناامید کننده ای باقی مانده است؛ بگونه ای که رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه چهارم سال به منفی ۸.۸ درصد رسید که ۱.۲ درصد کمتر از رشد فصلی قبلی این کشور و یک از بدترین عملکردهای فصلی در طول ۱۱ سال گذشته به حساب می آید.
در میان بخش های مختلف، بخش خدمات با رشد منفی ۴۹.۹ درصدی بیشترین تأثیر را در ثبت این رقم داشته است. بیشترین رشد طی این مدت در ارتباط با ساخت وساز با ۱۴.۴ درصد بوده است. اقتصاد ارمنستان در نتیجه جنگ شش هفته ای با جمهوری آذربایجان تحت فشار زیادی قرار گرفته است.
در بازه زمانی ۱۹۹۸ تا ۲۰۲۰ میلادی کمترین رشد فصلی ثبت شده منفی ۱۹.۷ درصد و بیشرین رشد ثبت شده هم ۱۹.۱ درصد بوده است.
منبع:

1400/01/14
13:12:18
5.0 / 5
279
تگهای خبر: تولید , خدمات , ساخت و ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات