اولین جایزه سالانه جامعه منتقدان ونویسندگان معماری

اولین جایزه سالانه جامعه منتقدان ونویسندگان معماری اولین جایزه سالانه ۱۴۰۰ جامعه منتقدان و نویسندگان معماری با مبحث نقد معماری ایران در سدهٔ واپسین برگزار می گردد.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، مهشید معتمد دبیر و مدیر برگزاری این فستیوال با بیان این خبر اظهار نمود: در هنگامهٔ ورود به سدهٔ جدید، لازم است تا با نگاهی انتقادی به معماری معاصر ایران بنگریم و در جهت کنشگری تخصصی، فراتر از سبک ها و سلایق، به بررسی مفاهیم ضروری بپردازیم.
وی ضمن اشاره به اینکه جامعهٔ منتقدان و نویسندگان معماری با رویکرد انتقادی نسبت به مسائل شهر و معماری در دیماه سال ۱۳۹۹ شروع به کار نموده و درصدد است تا با برگزاری فراخوان اولین جایزه سالانه خود بستری را فراهم آورد تا منتج به یک هم افزایی و هم اندیشی جمعی شود، خاطرنشان کرد: این مسابقه با هدف ترویج فرهنگ نقدپذیری، شناسایی استعدادهای جوان و طرح آرا بدیع در زمینه نقد معماری انجام می پذیرد.
شرکت کنندگان
مدیر برگزاری این جایزه اظهار داشت: تمامی افراد فعال در حوزه هنر و معماری؛ نویسندگان و اهل قلم، استادان، دانشجویان و فارغ التحصیلان معماری، شهرسازی و هنر و معماران حرفه ای می توانند در این فستیوال شرکت نمایند.
اهداف مسابقه
معتمد مهم ترین هدف برگزاری این فستیوال را ترویج و اعتلای فرهنگ نقد و نقّادی معماری در ایران برشمرد و اضافه کرد: شناسایی و تشویق استعدادهای جوان در عرصه نقد و نویسندگی معماری، ارتقای ظرفیت پذیرش نقد در بین معماران و جامعه معماری ایران، فراهم نمودن بستر و پایگاه مناسب برای گردآوری نوشته های معتبر در حوزه نقد معماری معاصر ایران و مطرح کردن دیدگاه ها و آرای جدید و نکات نادیده در آثار شاخص معماری معاصر ایران، از دیگر اهداف برگزاری این جایزه سالانه هستند.
معیارهای ارزیابی
وی ضمن اشاره به انتخاب آگاهانه و هوشمندانهٔ اثر معماری برای تحلیل و نقد تصریح کرد: بدیهی است آزاد بودن انتخاب بنا برای نقد به معنای انتخاب هر اثری برای نوشتن نقد درباره آن نبوده و باید دقت کافی در این حوزه صورت گیرد؛ آشنایی و تسلّط کامل نویسنده به اثر معماری منتخبِ وی و صحّت توصیفات او از آن بنا؛ پرداختن به خصوصیت های نادیده یا کمتر دیده شدهٔ اثر معماریِ منتخب؛ معیّن بودن «روش نقد» در متن عرضه شده: داوران بتوانند نقد آن نویسنده را در زمرهٔ روش ها و رویکردهای مرسوم نقد دسته بندی کنند؛ جسارت در نقد، اظهار آزادانهٔ نظر و اجتناب از ارائهٔ متن هایی که شاکلهٔ اصلی آنرا معرفی بنا یا تشریح خصوصیات معمار تشکیل می دهد؛ رعایت انصاف در نقد، بری بودن نقد از مسائل شخصی، رعایت مسائل اخلاقی و حقوق آثار هنری؛ غلبهٔ استدلال منطقی در نقد به جای تکیه بر روش اسنادی و استناد به این یا آن: نقد بیشتر به دنبال کشف تناقض ها از خود اثر و بیانیهٔ آن باشد تا آنکه بر مبنای گفته های دیگران نقد انجام شود؛ سادگی در بیان و در عین حال پرداختن به پیچیدگی های خلق اثر و مسائل نهفته در آن و استفاده هدفمند از تصاویر و دیاگرام ها به جهت غنی تر ساختن بدنهٔ نقد معیارهای اصلی ارزیابی این فستیوال هستند.
نحوه ثبت نام و مدارک ارسالی
مسئول برگزاری جایزه سالانه ۱۴۰۰ جامعه منتقدین و نویسندگان معماری با اشاره به اینکه ثبت نام و ارسال اثر در فستیوال مجانی و بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای است اظهار داشت: ثبت نام و ارسال آثار صرفا از راه پایگاه اینترنتی مسابقه صورت خواهد گرفت، جهت شرکت در مسابقه، یک فایل pdf حاوی متن و تصاویر یا دیاگرام ها با حجم حداکثر ۲۰ مگابایت در پایگاه اینترنتی جامعه منتقدین و نویسندگان به آدرس www.SACW.ir بارگذاری شود.
وی تصریح کرد: دریافت آثار تنها به صورت الکترونیکی میسر است و علاقه مندان از ارسال نسخه چاپ شده یا لوح فشرده خودداری نمایند، همینطور حجم نوشتار آزاد و بر عهده شرکت کنندگان است اما پیشنهاد می شود مطالب در بازه ای بین ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کلمه تنظیم شوند، همینطور آثار ارسالی باید با فونت Mitra یا Nazanin، سایز ۱۴ و فاصله خطوط ۱.۱۵ در صفحه A۴ و کادربندی Normal تنظیم شوند.
معتمد خاطرنشان کرد: نام گذاری فایل باید به نام شرکت کننده و به این صورت باشد: Ali.Mohammadi، شرکت کنندگان از درج نام نویسنده یا نویسندگان در متن نوشتار اکیداً اجتناب کنند، هر شرکت کننده مجاز به ارسال تنها یک اثر برای این مسابقه است، شرکت در مسابقه به صورت گروهی، به شرط تضمین عدم تعارض منافع نویسندگان، مجاز است، درصورتیکه نوشتار ارسالی پیش از این (در مطبوعات یا فضای مجازی رسمی) انتشار یافته، در زیرنویس صفحه اول با ذکر محل و تاریخ انتشار قید شود.
الزامات شرکت در مسابقه
وی اضافه کرد: پایبندی به الزامات قانونی و رعایت حقوق مادی و معنوی پدیدآورندگان، از مقررات مورد تاکید مسابقه است، احراز عدم اصالت اثر در هر مرحله، علاوه بر حذف اثر از مسابقه مشمول محرومیت های دیگر و جبران خسارت خواهد بود، همینطور برگزارکننده مجاز به انتخاب و انتشار سایر آثار انتخاب نشده بنا به صلاحدید می باشد.
لازم به ذکر است که اعضای اصلی جامعه منتقدان و نویسندگان معماری (که نام ایشان در پایگاه رسمی ذکر شده است) مجاز به شرکت در این رقابت نیستند.
جوایز
دبیر برگزاری این مسابقه ضمن اشاره به جوایز این مسابقه اعلام نمود: برای رتبه نخست ۷ میلیون تومان جایزه نقدی و تندیس ویژه و دیپلم افتخار، رتبه دوم ۵ میلیون تومان جایزه نقدی و دیپلم افتخار، رتبه سوم ۳ میلیون تومان جایزه نقدی و دیپلم افتخار و برگزیدگان از رتبه چهارم تا دهم گواهی تقدیر هیأت داوران در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: آثار برگزیده این رقابت بعد از اعمال ویرایش های تخصصی نهایی به همراه گزارش مسابقه در کتاب سال ۱۴۰۰ جامعه منتقدان و نویسندگان معماری منتشر و ماهنامه آرمان شهر جهانی خواهد شد، هم چنین نوشته های منتخب در پایگاه رسمی جامعه و وب سایت جامع آرمان شهر جهانی هم منتشر می گردد.
برنامه زمانی
معتمد ضمن اشاره به اینکه آغاز دریافت آثار ۲۱ فروردین ماه سالجاری خواهد بود، بیان نمود: علاقه مندان تنها تا ۲۱ تیرماه فرصت دارند آثار خویش را به دبیرخانه مسابقه ارسال کنند، آثار دریافتی تا ۲۱ مردادماه داوری و نتایج نهایی آن تا ۲۳ مرداد اعلام خواهند شد.
ارکان مسابقه
مدیر برگزاری مسابقه اظهار داشت: مهرداد ایروانیان، پریسا ستایش، سجاد سلیمانزاده، حسام عشقی صنعتی، وحید قبادیان، اشکان قشقایی و حمید ناصرخاکی بعنوان داوران اصلی و علیرضا کریمی کلور داور جایگزین این مسابقه هستند.
وی تصریح کرد: این مسابقه با مشارکت و حمایت معنوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، معاونت پارلمانی وزارت صمت، رسانه آرمان شهر جهانی و انتشارات فکر نو و به همت جامعه منتقدان و نویسندگان معماری برگزار می گردد.
علاقه مندان جهت ثبت نام، ارسال آثار و کسب اطلاعات بیشتر می توانند به وب سایت www.SACW.ir، و یا با شماره تلفن ۰۷۱۳۲۳۴۶۳۹۸ در ساعات اداری، شماره واتسپ ۰۹۳۹۱۱۱۰۵۷۳ و یا از راه حساب کاربری اینستاگرام @sacw.ir و ایمیل های sacw@gmail.com و info@sacw.ir با دبیرخانه این مسابقه واقع در شیراز، خیابان اردیبهشت غربی، ساختمان ۵۷، دبیرخانه جامعه منتقدان و نویسندگان معماری رجوع کنند.


منبع:

1400/01/23
10:25:14
5.0 / 5
239
تگهای خبر: ارز , سایت , شركت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات