جهانگیری در آیین رونمایی از شبكه ملی بهره وری:

هزینه های عدم پاسخگویی افراد و دستگاهها برای كشور فاجعه بار است

هزینه های عدم پاسخگویی افراد و دستگاهها برای كشور فاجعه بار است ساسان گستر: معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه یکی از اصلی ترین مسائل کشور این است که دستگاهی حاضر به پاسخگو بودن در یک مرجع دیگر نیست، اشاره کرد: گاهی هزینه های حیثیتی، اقتصادی و امنیتی عدم پاسخگویی افراد و دستگاها برای کشور فاجعه بار است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری روز دوشنبه در آیین رونمایی از شبکه ملی راندمان ایران با اعلان اینکه در کشورهایی با اقتصاد متکی به منابع طبیعی موضوع راندمان جایگاه مهمی نداشته است، افزود: دولت هایی با چنین اقتصادی بدون هیچگونه زحمت میلیاردها دلار از درآمد نفت بدست می آورند و در کشور خود هزینه می کنند و به اینکه این منابع نفتی در چه قسمتی از کشور صرف شود تا بازدهی بیشتری داشته باشد و در حل مشکلات مردم موثر باشد، توجهی نمی گردد.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه پایین بودن میزان راندمان از عوامل تولید از مهم ترین مشکلات کشور است و کشورهای منطقه و جهان در زمینه راندمان اقدامات بسیار مهمی انجام داده اند، به اهمیت موضوع راندمان در کشور بعد از ارائه گزارشی که رشد اقتصادی برخی کشورهای شرق آسیا تا ۷۰ درصد از راندمان عوامل تولید بدست آمده بود، اشاره نمود و اضافه کرد: این رقم بسیار بزرگی بود که بدون سرمایه گذاری و منابع جدید، چنین رشد اقتصادی ایجاد شود و از منابع موجود در یک کشور چنین رشدی بوجود آید.
جهانگیری با تاکید بر اینکه از برنامه سوم توسعه کشور رشد اقتصادی ۸ درصدی و ۳۳ درصدی از راندمان عوامل تولید بعنوان یک هدف گذاری در کشور مدنظر قرار گرفت، اشاره کرد: باید با لطمه شناسی به دنبال این مساله باشیم که چرا تا حالا به این رشد اقتصادی ۸ درصدی و ۳۳ درصدی از راندمان عوامل تولید نرسیده ایم که در این صورت باید هدف گذاری ها تغییر یابد و یا الزامات انجام نشده برای رسیدن به این هدف بررسی دوباره شود.
معاون اول رئیس جمهور با اعلان اینکه در برنامه های بعدی توسعه اقتصادی کشور نیز این اهداف و الزامات محقق نشد، افزود: در یکی از جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام درباب عدم تحقق این رشد ۸ درصدی در اقتصاد کشور صحبت مفصلی کردم و عنوان شد که مردم حق دارند بدانند چرا بعد از گذشت چندین برنامه توسعه ای این رشد ۸ درصدی محقق نشده است که یا نمی توانیم به این رشد در کشور دست یابیم و یا عوامل و الزاماتی نیاز دارد که نمی خواهیم برای رسیدن به این هدف به آنها تن دهیم.
وی با تاکید بر اینکه موضوع راندمان در سند چشم انداز سیاست های اقتصاد مقاومتی و برنامه های توسعه ای کشور بعنوان هدفی مهم و در عین حال کمی آمده است، اشاره کرد: باید در صورت عدم انجام مسئولیت ها و تحقق اهداف، فرد مسئول و مربوطه بازخواست شود که تا الان یک نفر هم در کشور بازخواست نشده است.
جهانگیری با تاکید بر اینکه یکی از اصلی ترین مسائل کشور این است که دستگاهی حاضر به پاسخگو بودن در یک مرجع دیگر نیست، اشاره کرد: گاهی هزینه های حیثیتی، اقتصادی و امنیتی عدم پاسخگویی افراد و دستگاها برای کشور فاجعه بار است.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: باید بررسی شود دستگاهی که مسئول بوده جلوی اقدامات دشمن را بگیرد و دراین زمینه توفیقی بدست نیاورده است بازخواست شود و مردم باید بدانند که منابع، اعتبار و حیثیت کشور خرج چه اقداماتی می شود.
وی با اشاره به تحریم های ظالمانه آمریکا مقابل کشورمان، اشاره کرد: اگر به رشد اقتصادی ۸ درصدی و راندمان ۳۳ درصدی عوامل تولید می رسیدیم حتما در دوران تحریم های آمریکا مقابل کشور که درآمد نفتی کم شد به رشد اقتصادی خوبی دست می یافتیم و کاهش درآمد نفت با ارتقای راندمان جبران می شد.
جهانگیری همین طور اشاره کرد: موضوع راندمان تنها مختص دولت نبوده بلکه آحاد ملت ایران را در بر می گیرد.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه افرادی که در بنگاه های کشور و بخش خصوصی فعال می باشند در طول بیست سال فعالیت خود یک مقاله مطالعه نکرده و از دوره ها و کلاس های آموزشی بهره ای نداشته اند تا بر دانش آنها افزوده شود، اضافه کرد: حتی شاهد می باشیم در صنعت نساجی دستگاه هایی در خط تولید هستند که عمر آنها به دهه ۵۰ میلادی باز می گردد.
وی با تاکید بر اینکه شبکه ملی راندمان ایران بعنوان یک اقدام باارزش می تواند همه ذینفعان را برای حل مشکلات و تبادل اطلاعات گردهم آورد، اشاره کرد: در یک کلینیک راندمان، بنگاه های اقتصادی و بخش اداری می توانند با طرح مشکلات خود و کسب راهنمایی ها به ارتقای راندمان خود کمک نمایند.
جهانگیری افزود: کلینیک های راندمان می توانند به صاحبان بنگاه های اقتصادی و دستگاه های اداری مشورت دهند تا در صورت نیاز این بخش ها به شرکت های مشاوره ای مراجعه و با بستن قراردادهایی در ضمن یک پروسه طولانی مدت به ارتقای راندمان در سازمان مربوطه و حل مشکلات اقدام نمایند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه در یکی از بخش های اقتصادی کشور نیز یکی از شرکت های خارجی برای ارائه مشاوره وارد شد و اعلام نمود که در صورت ایجاد تغییرات ۳۰ درصد از سهم تولید به این شرکت مشاوره ای واگذار شود، اضافه کرد: در نتیجه بدون یک ریال سرمایه گذاری بر روی پروسه تولید و خرید ماشین آلات و به کار گیری نیروی انسانی جدید و تنها به کاری گیری یک سوم کمک نرم افزاری این شرکت مشاوره ای، تولید افزایش یافت.
وی افزود: با اتخاذ چنین اقدامات نرم افزاری می توان بازدهی بنگاه های اقتصادی را بدون اتلاف وقت افزایش داد.
جهانگیری با اعلان اینکه در جلسه هیات دولت نیز اعلام کردم که باید بررسی شود آیا با واگذار شدن بنگاه ها به بخش خصوصی بازدهی عوامل تولید بالاتر رفته است یا خیر، اشاره کرد: معمولا تغییر زیادی در بازدهی عوامل تولید این بنگاه های واگذار شده بوجود نیامده است در صورتیکه انتظار می رفت بعد از واگذاری تغییراتی صورت گیرد چونکه معمولا راندمان در بخش دولتی به سبب دسترسی به منابع پولی پایین است اما بخش خصوصی می تواند با اتکا به منابع مالی، بازدهی و راندمان عوامل تولید را افزایش دهد.
وی از سازمان ملی راندمان ایران خواست تا با اتخاذ اقدامات لازم بر روی الزامات و ملزومات افزایش و ارتقای راندمان در کشور فعالیت کند و تا زمانی که گفته می شود باید ۳۰ درصد از رشد اقتصادی بوسیله ارتقا راندمان در کشور حاصل شود، چه الزامات و مسائل فرهنگی نیاز است.
جهانگیری افزود: موضوع راندمان نه فقط یک موضوع اقتصادی بلکه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و همه جانبه است.
وی با اعلان اینکه باید بنگاه های اقتصادی یک برنامه افزایش و ارتقای راندمان ۳ تا ۵ ساله داشته باشد، افزود: این برنامه باید در یک ارگان تایید گردد و در صورت عدم دسترسی به این هدف گذاری حتی آن بنگاه اقتصادی و بخش خصوصی که ثروت ملی در اختیار دارد، بازخواست شود.
جهانگیری اشاره کرد: باید برنامه های ارتقای راندمان از طرف سازمان ملی راندمان ایران در قالب سیاست هایی تعیین و به بخش های مختلف کشور داده شود تا بخش هایی که از این شاخص ها به خوبی استفاده کردند و توانستند میزان راندمان خودرا اتقا دهند، تقدیر و قدردانی شود.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه اگر تولید ناخالص کشور در حدود ۲۰۰ میلیارد تومان باشد و هدف گذاری سالی ۸ درصد رشد با اتکا به ۳۰ درصد راندمان عوامل تولید به این رقم اضافه شود به عدد و بودجه بسیار بزرگی در کشور خواهیم رسید، اشاره کرد: باید سازمان ملی راندمان جایگاه خودرا در میان تمام ارکان کشور پیدا کند تا همه دستگاهها و نظام اداری بتوانند از اظهار نظر این دستگاه استفاده کنند.
وی اشاره کرد: باید دستگاه های مختلف در کشور در مقابل اختیارات و منابع، مکلف و مسئول باشند و از موازی کاری و چند کاری که سبب سلب مسئولیت می شود، پرهیز نماییم.
جهانگیری اشاره کرد: اعتماد به جوانان موجب ارتقای راندمان در کشور می شود.
پیش از سخنان معاون اول رئیس جمهور نیز جمشید انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با تاکید براینکه هدف گذاری راندمان در توسعه اقتصادی کشور در دستور کار بوده اما نتوانستیم توفیقات خوبی دراین زمینه به دست آوریم، نظام برنامه ریزی منابع محور را همچون دلیلهای این عدم توفیقات برشمرد و اشاره کرد: اسناد بخشی راندمان بمنظور ارتقای راندمان در بخش خصوصی و نظام اداری کشور تعبیه شده است.
همچنین برخی از کارشناسان سازمان ملی راندمان در توضیحاتی نحوه عملکرد شبکه ملی اطلاعات را تشریح کردند.
منبع:

1400/01/23
15:33:55
5.0 / 5
236
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات