یك مقام مسئول در وزارت جهادكشاورزی:

بازار مرغ اشباع شده است

بازار مرغ اشباع شده است به گزارش ساسان گستر سرپرست دفتر خدمات تجاری وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: بازار مرغ به حالت اشباع رسیده اما در یکی دو روز آتی به خاطر استقبال از ماه مبارک رمضان، تولید بیشتر از قبل ادامه خواهد داشت.


به گزارش ساسان گستر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی حسن عباسی معروفان، سرپرست دفتر خدمات تجاری وزارت جهاد کشاورزی درباره روند ثبت سفارش و پیگیری تخصیص ارز نهاده های دامی اظهار داشت: ثبت سفارش نهاده های دامی از ۱۶ /۱ /۱۴۰۰ به وزارت جهاد کشاورزی موکول شد و از همان روز شیوه نامه های اجرائی آن مصوب و نهایی شد.
معروفان درباب وقفه ای که دراین زمینه بوجود آمد، اظهار داشت: تا آخر سال ۹۹ تخصیص های بانک مرکزی مربوط به سنوات قبل است و انتظار داریم در سال جدید بانک مرکزی تخصیص ارز را سرعت ببخشد تا وقفه ای نداشتیم.
وی اشاره کرد: احساس نمی نماییم وقفه ای به وجود آمده باشد چونکه کالاها تامین و در بنادر موجود است و به محض تخصیص ارز، ترخیص می شود.
سرپرست دفتر خدمات تجاری وزارت جهاد کشاورزی گفت: در کشور ۴۰ شرکت به امر واردات نهاده های دامی مشغول هستند و امسال حدود ۱۱ شرکت مبادرت به ثبت سفارش جدید کرده اند.
معروفان اظهار داشت: ثبت سفارش حدود ۹۰ پرونده هم از ماه قبل به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شده که تا کنون نیمی از آنها بررسی شده است.
وی درباب آخرین آمار عرضه مرغ اظهار داشت: روز گذشته ۴ میلیون و ۳۵ هزار قطعه مرغ به کشتارگاه فرستاده شده که استحصال آن بالای ۷ هزار ۳۰۰ تن مرغ است.
سرپرست دفتر خدمات تجاری وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد: با توجه به این که سرانه مرغ برای هر نفر در طول سال ۲۸ کیلوگرم است، تمام نیاز کشور بیشتر از ۲ میلیون و ۲۰۰ سیصد هزار تن نیست و وقتی در یک روز ۷ هزار ۳۰۰ تن به بازار عرضه می نماییم، یعنی بیش از نیاز عرضه داریم.
معروفان تصریح کرد: گزارش هایمان از همه شهرها نشان میدهد بازار به حالت اشباع رسیده و در یکی دو روز آتی به خاطر استقبال از ماه مبارک رمضان، تولید به همان منوال و حتی بیشتر از قبل ادامه خواهد داشت.
آذروش، دبیر انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور هم در ادامه اظهار داشت: هم اکنون باتوجه به شرایطی که بازارگاه برای تولیدکنندگان ایجاد کرده، گرفتار مشکلی خاصی نیستیم، اما برای تولید باید آرامش کلی داشته باشیم چونکه نمی توانیم با ریسک وارد تولید شویم.
آذروش اشاره کرد: تولید به پیش زمینه هایی نیاز دارد. صنعت ما گرفتار زلزله شده است. تمام نهاده های مصرفی ما در دام و طیور از یک سال پیش با افزایش قیمتی روبه رو شده است. برخی از شاخصهای تولیدی در گوشت و مرغ ۳۰۰ درصد بالا رفته است.
دبیر انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی اشاره کرد: وقتی تورم میانگین کشور بین ۳۶ تا ۴۰ درصد است، چطور توقع داریم که صنعت مرغداری روی پای خود بایستد.
در ادامه معروفان اظهار داشت: قیمت مرغ در شهریور سال ۹۹، حدود ۱۴ هزار تومان بود که اواخر آذر ماه به ۲۰ هزار و ۴۰۰ افزایش پیدا کرد و اخیراً به ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان رسید.
وی تصریح کرد: نهاده های دامی با افزایش قیمت جهانی روبه رو شده است، بعنوان مثال ذرت که ۶ درصد مصرف طیور است، ۲۲۰ یورو بود و اخیراً کمتر از ۲۷۰ یورو خریداری نمی گردد.
سرپرست دفتر خدمات تجاری وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: عرضه مرغ بصورت قطعه بندی بصورت مقطعی ممنوعست و در ادامه با اشباع بازار این ممنوعیت برداشته می شود.


منبع:

1400/01/23
19:43:13
5.0 / 5
220
تگهای خبر: ارز , بازار , بازرگانی , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات