استقراض دولت از بانك مركزی

دژپسند همچنان انكار می كند!

دژپسند همچنان انكار می كند! با وجود اینکه پیش از این رئیس کل بانک مرکزی استقراض دولت از این بانک را تایید کرده، وزیر اقتصاد همچنان این مورد را رد می کند و اعتقاد دارد با انتشار اوراق و خصوصی سازی نه تنها تورم و نقدینگی را کنترل کرده است بلکه حقوق ها را هم از این محل پرداخته؛ درحالیکه شواهد از جانب مقامات بانکی این اظهارات را تایید نمی نماید.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، هنوز چند روزی از اظهارات جنجال برانگیز فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد مبنی براینکه دولت حتی یک ریال هم از بانک مرکزی قرض نگرفته است، نگذشته بود که دژپسند اعلام نمود با فروش بیش از ۱۵۴ هزار میلیارد اوراق و ۳۴ هزار میلیارد تومان خصوصی توانسته است حقوق ها را پرداخت کند و در صورت عدم تامین مالی از این راه مجبور به استقراض از بانک مرکزی بوده است.
این در حالی است که قبل از این عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی مطرح کرده بود که در سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ قسمتی از بودجه دولت از تسعیر منابع صندوق توسعه ملی تامین شده و در شرایطی که منابع این صندوق در خارج مسدود است، این مبادرت به مدلول چاپ پول است و حداقل در کوتاه مدت به افزایش تورم منجر گردیده است.
وزیر اقتصاد نیز در واکنش به این اظهارات ضمن تکذیب استقراض از بانک مرکزی اظهار داشت که این بانک تنها برای ایفای تعهدات تعدادی از اجزای بودجه، ارز را خریداری نموده و در مقابل، پول تزریق کرده است.
همچنین، طبق اعلام دژپسند اگر هرچه سریعتر آن وجوه به داخل کشور منتقل یا قابل حواله و معامله شود، همان مقدار ارز قابل معامله و مبادله شده و به تاجران حواله داده می شود و متناسب با آن هم ریال جمع خواهد شد؛ بدین سبب استقراض از بانک مرکزی صحیح نیست.
درحالیکه این اظهارات وزیر اقتصاد با این پرسش کارشناسان که دریافت پول از بانک مرکزی به پشتوانه ارزی که مشخص نیست چه زمانی به دست ایران می رسد و برمبنای دلاری که به حساب بانک مرکزی ریخته نشده و فقط ریال به دولت داده شده است، اگر استقراض از بانک مرکزی نیست پس چیست؟ مواجه شده؛ حالا نه فقط دژپسند ادعا کرده است که با مدیریت های صورت گرفته در منابع خزانه و تامین مالی از اوراق و سهام مانع افزایش تورم و نقدینگی شده، بلکه حقوق ها را نیز بدون استقراض از بانک مرکزی از همین محل پرداخت کرده است.
از سوی دیگر، دراین زمینه یک مقام مسئول بانکی می گوید که میانگین درآمدهای ارزی بانک مرکزی در ۲۰ سال قبل معادل ۴۵ میلیارد دلار بوده، درحالیکه درآمدهای ارزی سال ۱۳۹۹ نسبت سالهای قبل کمتر شده و در سال قبل کمتر از ۵ میلیارد دلار ارز به حساب بانک مرکزی واریز شده است.
وی اضافه کرد: از آنجایی که در سال قبل بودجه کشور متورم بود و کسری داشت و درآمدهای دولت هم به شدت کاهش پیدا کرد، بانک مرکزی مجبور شد برای پرداخت حقوق بازنشستگان پول چاپ کند.
این مقام مسئول با اشاره به مقاومت بانک مرکزی مقابل چاپ پول، اظهار داشت: بانک مرکزی موظف به اجرای قوانین است و تنها کاری که می تواند انجام دهد، به حداقل رساندن چاپ پول است. بعنوان مثال، در زمینه تامین مالی تجهیزات پزشکی و حمایت ها از جامعه پزشکی با وجود تلاش ها برای واریز تدریجی، بانک مرکزی ۱۹ هزار میلیارد دلار پول به وزارت بهداشت داد.
با این حساب، علاوه براینکه ضعف عملکردی بانک مرکزی در کنترل نقدینگی و تورم با به انتها رسیدن سال قبل با تورم ۳۶.۴ درصدی محل انتقاد است، به اظهارات وزیر اقتصاد نیز از این منظر که همچنان استقراض از بانک مرکزی را با وجود کاهش شدید درآمدهای ارزی کشور در سالهای اخیر انکار می کند و می گوید حقوق ها را بدون افزایش نقدینگی و تورم پرداخت کرده است، انتقادات زیادی وارد است.
منبع:

1400/01/24
20:53:00
5.0 / 5
211
تگهای خبر: ارز , بانك , بانك مركزی , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات