مقام مسئول در سازمان بورس اعلام كرد؛

تازه ترین مانع زدایی ها در بورس

تازه ترین مانع زدایی ها در بورس نایب رییس هیئت مدیره سازمان بورس از اصلاح یا لغو برخی مصوبات و ابلاغیه ها که مانع توسعه کمی و کیفی صندوق ها بود آگاهی داد.به گزارش ساسان گستر به نقل از بازار سرمایه، محمدحسن ابراهیمی سرو علیا اظهار داشت: هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مصوب کرد تا محدودیت تعداد صندوق های با درآمد ثابت برای هر مدیر صندوق حذف شود. این در حالیست که قبل از این هر مدیر صندوق مجاز بود فقط مدیریت یک صندوق را بر عهده داشته باشد که با لغو مصوبه قبلی، یک مدیر می تواند در چندین صندوق با درآمد ثابت حضور داشته باشد.
عضو هیئت مدیره سازمان افزود: مجوز صدور و ابطال الکترونیکی صندوق ها در اپلیکیشن های متناسب با مجوز سازمان صادر شد.
وی افزود: برمبنای مصوبه هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، ممنوعیت صدور و ابطال در شعب بانک ها کنسل شد. همین طور مجوز پذیره نویسی و فعالیت صندوق ها بعنوان فرایندی زمان بَر حذف شد.
ابراهیمی با اشاره به اینکه امکان ابطال در یک صندوق و صدور در صندوق دیگر بطور همزمان برای صندوق های یک مدیر صندوق، تصویب گردید، تاکید کرد: مدیر در این صندوق ها باید یک نفر باشد.
عضو هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار یکی دیگر از موارد را اصلاح کامل ساختار صندوق در صندوق بیان کرد و اظهار داشت: تعدادی از نصاب های آن با تصویب هیئت مدیره سازمان حذف شد.
وی با اعلان اینکه نصاب اوراق تبعی نیز اصلاح گردید، اظهار داشت: بدین سان یک صندوق می تواند هر اوراق تبعی را تا ۵۰ درصد آن اوراق و تا سقف ۵ درصد حجم صندوق خریداری کند.
ابراهیمی بیان داشت: مجوز فعالیت صندوق های با درآمد ثابت بزرگ بانکی که تحت مدیریت کارگزاری های بانکی که شرکت همگروه سبدگردانی یا تامین سرمایه ندارند به مدت دو سال تمدید گردید.
وی با اشاره به قانون پیشین در خصوص اینکه هر نهاد مالی با حجم سرمایه ثبت شده می توانست حجمی از صندوق را داشته باشد، اشاره کرد: تناسب سرمایه ثبت شده با دارایی تحت مدیریت به تناسب حقوق صاحبان سهام با دارایی تحت مدیریت اصلاح گردید. بر این اساس، بجای سرمایه ثبت شده، حقوق صاحبان سهام لحاظ شد تا سود انباشته هم در آن لحاظ شود.
عضو هیئت مدیره سازمان بورس اصلاح محاسبه خالص ارزش دارایی های صندوق ها در بخش اوراق اختیار فروش تبعی برای کنترل NAV را از دیگر مصوبات هیئت مدیره برشمرد و افزود: امکان سرمایه گذاری هیئت مدیره و پرسنل کارگزاری ها در بازار سرمایه بدون هیچ نوع محدودیت هم از مصوبات بود.
عضو هیئت مدیره سازمان بورس در آخر اشاره کرد: پیرو درخواست معاونت حقوقی دادگستری استان تهران، ساماندهی و مشارکتی کانال های تلگرامی، استرداد و رضایت از پرونده ها، سازمان بورس، بمنظور پشتیبانی از اصحاب قلم، نامه درخواست عودت پرونده ها را در دستورکار قرار داد.


منبع:

1400/01/26
22:18:30
5.0 / 5
201
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات