تصمیمات مهم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت درمورد تقویت بازار سرمایه

تصمیمات مهم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت درمورد تقویت بازار سرمایه دویست و بیست و یکمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در ادامه مباحث جلسات قبلی این ستاد به بحث و بررسی وضعیت بازار سرمایه اختصاص داشت و پیشنهادهای مطرح شده برای ابزارهای حمایتی از سهامداران خرد بررسی و تصمیمات مهمی بمنظور پشتیبانی از بازار سرمایه و توسعه بسترهای سرمایه گذاری در بورس و پشتیبانی از تامین مالی طرح های توسعه ای و سرمایه گذاری در بنگاه های اقتصادی کشور گرفته شد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در جلسه روز سه شنبه خود تصمیمات مهمی اتخاذ نمود که موارد مربوطه جهت تصویب به شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا ارائه خواهد شد.
بر اساس تصمیم اتخاذ شده در این نشست، به خریداران صندوق قابل معامله پالایش یکم که واحدهای این صندوق را از دولت خریداری نموده و بعدا به سبب نوسانات متحمل زیان شده اند، از واحدهای سرمایه گذاری همین صندوق یا سایر موارد سهام تشویقی داده خواهد شد.
بر اساس مصوبات امروز در امتداد مصوبه تخصیص یک درصد منابع خلاق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، قرار شد منابع ریالی معادل ۲۰۰ میلیون دلار از مصوبه مذکور توسط بانک مرکزی کارسازی و در وجه صندوق تثبیت پرداخت گردد.
در جلسه امروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت همین طور تصویب گردید که ممنوعیت اعطای تسهیلات بانکی به شرکت های سرمایه گذاری، هولدینگ های سرمایه گذاری و کارگزاری برای پشتیبانی از بازار و توسعه سرمایه گذاری آنها در سهام لغو، شود.
بر اساس تصمیم این ستاد بمنظور تشویق سرمایه گذاری، به سرمایه گذاران خارجی که طبق ضوابط، ۲۵۰ هزار دلار در بازار بورس سرمایه گذاری کنند، اقامت ۵ ساله جمهوری اسلامی ایران اعطا می شود.
واریز ۸۰ درصد درآمد ناشی از مالیات نقل و انتقال سهام در سال ۱۴۰۰ بعنوان آورده دولت به حساب صندوق تثبیت بازار برای پشتیبانی از بازار سهام و تشویق سرمایه گذاری در این عرصه، صفر شدن مالیات آن بخش از سود انباشته شرکت های بورسی که به حساب افزایش سرمایه منظور شود با هدف ترغیب شرکت های بورسی به افزایش سرمایه گذاری و توسعه شرکت ها، امهال مالیاتی ۵۰ درصد مبلغ خرید شرکت هایی که نسبت به خرید سهام خودشان یا زیرمحموعه شان با هدف پشتیبانی از بازار و مبتنی بر ضوابط شورای عالی بورس اقدام می کنند به مدت یکسال همچون تصمییمات مهم اتخاذ شده در این نشست بود که پس از تصویب در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا اجرا می گردد.
معافیت بانک ها و موسسات اعتباری که در امتداد پشتیبانی از بازار سرمایه سهام خریداری کنند یا اموال و دارایی های مازاد خودرا به سهام تبدیل کنند از شمول ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید و جرائم ناشی از آن، فراهم شدن امکان سرمایه گذاری صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه بعنوان اصلاح اساسنامه این صندوق، که در صورت تصویب نقش مهمی در حفظ ارزش دارایی های این صندوق برای نسل های آینده خواهد داشت و اجازه به صندوق تثبیت و صندوق توسعه بازار به جهت اینکه تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی با ضمانت دولت منتشر و در امتداد ایجاد پایداری و توسعه بازار به کار گرفته شود، از دیگر تصمیمات این جلسه بود.1400/02/07
18:39:20
5.0 / 5
193
تگهای خبر: ابزار , ارز , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات