روز سیاه بورس های جهانی

روز سیاه بورس های جهانی بیشتر فاکتورهای مهم بورسی جهان ریزش کردند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از بلومبرگ، مخالفت جمهوری خواهان با اجرائی شدن بسته حمایتی جدید باعث شده است تا جلوی آن بطور موقت گرفته شود. ژانت یلن- وزیر خزانه داری دولت بایدن- نگرانی ها از تبعات این بسته ۱.۹ تریلیون دلاری را بی مورد دانسته و گفته است: پیشنهاد رئیس جمهور بایدن که در بردارنده حمایت های زیادی از زیرساخت ها، مراقبت از کودکان و آموزش است در صورت اجرائی شدن موجب ایجاد تحولی شگرف در وضعیت نابرابری در جامعه خواهد شد. نگرانی ها از آثار منفی افزایش مالیات بر درآمد ثروتمندان بیش از حدی است که باید باشد.
در صورتیکه خیلی از فعالان انتظار داشتند تا با احیای تقاضا شاهد ثبت یک رشد نیرومند دیگر در بخش صنعت بزرگترین اقتصاد جهان باشیم، موسسه مدیریت عرضه آمریکا اعلام نمود شاخص فعالیت کارخانجات این کشور تا اختتام ماه آوریل به ۶۰.۷ واحد رسید که آشکارا از سطح ۶۴.۷ واحدی ثبت شده در ماه قبل فاصله گرفته است. از جانب دیگر باتوجه به کمبودهای پیش آمده در تامین تعدادی از مواد اولیه، متوسط افزایش قیمت مواد صنعتی به بالاترین سطح خود از ماه ژوییه ۲۰۰۸ تا حالا رسید.
رکود اقتصادی در قاره سبز با وجود بازگشایی بخش های مختلف اقتصادی و واکسیناسیون ادامه دارد تا جایی که مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش اولیه خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در اولین فصل سال ۲۰۲۱ را منتشر نمود که بر این اساس، متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب منفی ۰.۶ درصد و منفی ۰.۴ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو ۰.۱ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۰.۲ درصد کاهش پیدا کرده است.
وزارت تجاری آمریکا آمار اولیه سه ماهه نخست امسال را اعلام نمود که بر این اساس نرخ رشد اقتصادی این کشور مثبت ۶.۴ درصد اندازه گیری شده که این رقم ۲.۴ درصد بیشتر از رشد سه ماهه قبل و ۰.۳ درصد بیشتر از نرخ رشد پیش بینی شده قبلی بوده است. این رشد اقتصادی که سومین رشد فصلی متوالی ثبت شده این کشور بوده است، بیش از همه تحت تاثیر رشد نیرومند بخش سرمایه گذاری های ثابت و تقاضای مصرفی قرار گرفته است.
مرکز پیشگیری و کنترل بیماریها در اروپا در گزارشی اعلام نمود که انتظار دارد میزان شیوع کرونا در قاره سبز تا یک ماه آتی کاهش پیدا کند. با این وجود نگرانی ها از ورشکستگی گسترده کسب وکارها کماکان به قوت خود باقی مانده است چونکه در نتیجه محدودیت های کرونائی، این شرکتها ناچار شده اند مقادیر زیادی استقراض کنند و در صورت تداوم نیافتن حمایت های دولت ها و بانکهای مرکزی، شمار بیکاران بالا خواهد رفت.
نگرانی از وضعیت هند به علت فروپاشی نظام درمانی این کشور در برخورد با کرونا شدت گرفته چونکه گونه جهش یافته هندی دارای شدت شیوع و قدرت کشندگی بالایی است. برخی کشورها ممنوعیت هایی برای ورود اتباع هندی و تجارت با این کشور وضع کرده و پروازها از مبدا و به مقصد هند را متوقف کرده اند. از آنجایی که هنوز کارایی واکسن های فعلی در مقابل گونه هندی مورد تردید است، شیوع آن در جهان می تواند دور تازه ای از محدودیت های سراسری را رقم بزند.
با افزایش حجم کارهای تجاری و احیای تدریجی سطح تقاضا میزان سودآوری شرکت های بزرگ بورسی باردیگر رو به افزایش است. نتایج یک بررسی صورت گرفته نشان میدهد بیش از سه چهارم شرکت های فهرست شده در شاخص اس اند پی ۵۰۰ آمریکا، در سه ماهه نخست امسال سودآوری بیشتری از چیزی داشته اند که قبلا برای آنها پیش بینی شده بود. علاوه بر شرکت های بزرگ آمریکایی، وضعیت برای شرکت های اروپایی نیز در اولین فصل سال نسبت به فصل قبل بهتر شده است.
میزان فروش خانه های جدید آمریکا در ماه مارس با افزایشی قابل توجه نسبت به ماه قبل به یک میلیون و ۲۱ هزار واحد رسید که این افزایش حتی از پیش بینی ۸۴۶ هزار واحدی نیز بسیار بیشتر بوده است. این میزان که بالاترین رکورد ثبت شده از آگوست سال ۲۰۰۶ بدین سو به حساب می آید بیش از همه به لطف افزایش ۴۰.۲ درصد سالانه در مناطق جنوبی رقم خورده و ایالت های غرب میانه نیز با رشد ۳۰.۷ درصدی در رده بعدی قرار دارند.
تا حالا بیش از ۱۵۴ میلیون و ۶۷۶ هزار و ۴۲۰ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۲۳۳ هزار و ۳۹۴ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۵۹۱ هزار و ۶۲۲ نفر، برزیل با ۴۰۸ هزار و ۸۲۹ نفر، هند با ۲۲۵ هزار و ۲۹۵ نفر، مکزیک با ۲۱۷ هزار و ۳۴۵ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۵۴۳ نفر بوده است.
جف کاربونه - تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه کرنرستون ولث - اظهار داشت: هر چند که وزیر خزانه داری آمریکا گفته است که برنامه پیشنهادی دولت برای اجرائی شدن یک بسه محرک بزرگ دیگر تاثیر شدیدی روی نرخ تورم ندارد اما انتظارات فعالان بازار به طرز آشکاری نسبت به شش ماه قبل عوض شده است. وضعیت رشد اقتصادی هم اکنون بهتر از چیزی است که فعالان را بترساند اما اگر شاهد کاهش سودآوری شرکتها یا کاهش رشد باشیم، واکنش بورس شدید خواهد بود.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها ریزشی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۲۶ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۲۶.۰۳ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۰۵ درصد ریزش تا سطح ۴۱۴۸.۵۶ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۲.۳۸ درصد کاهش در سطح ۱۳ هزار و ۵۶۴.۰۶ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۶۷ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۹۲۳.۱۷ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۲.۴۹ درصدی و ایستادن در سطح ۱۴ هزار و ۸۵۶.۴۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۰.۸۹ درصدی در سطح ۶۲۵۱.۷۵ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۷۱ درصد پایین رفت و به ۸۸۳۰.۴۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۸۳ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۸۱۲.۶۳ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۷ درصد بالا رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۵۵۷.۱۴ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" کاهش ۰.۷۹ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۱۲۳.۴۹ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۵۶ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۰۶۷.۸۵ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۲۶ درصد افزایش به ۶۵.۳۰ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۵۴ درصدی به ازای ۶۸.۵۲ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۱۷ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۷۶.۹۸ دلار معامله شد. هر اونس نقره با ریزش ۰.۵۶ درصدی به ازای ۲۶.۵۴ دلار مبادله شد.1400/02/15
10:16:00
5.0 / 5
235
تگهای خبر: آمریكا , بازار , بانك , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات