با 800 میلیون میتوان خانه 80 متری در تهران خرید

با 800 میلیون میتوان خانه 80 متری در تهران خرید میانگین متراژ معاملات مسکن در تهران ۸۷ متر است و با وجود رشد شدید قیمتها در بعضی مناطق جنوبی تهران میتوان با نقدینگی ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان واحدهای ۸۰ تا ۹۰ متر خریداری کرد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، میانگین متراژ واحدهای مسکونی معامله شده در تهران طبق آخرین آمار که پاییز سال قبل ارائه شده ۸۷ متر مربع است که بر این اساس متوسط قیمت یک واحد مسکونی طبق قیمتها در فروردین ۱۴۰۰ به ۲ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان می رسد. با این وجود در برخی از مناطق جنوبی پایتخت هنوز آپارتمانهایی با این متراژ در محدوده قیمتی ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان وجود دارد.
در آگهی های امروز جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ در هاشم آباد شهرری یک واحد مسکونی به متراژ ۸۵ متر مربع با عمر بنای ۴ سال با امکانات کامل شامل آسانسور، انباری و پارکینگ به مبلغ ۷۸۶ میلیون تومان به فروش گذاشته شده است. در تقی آباد شهرری هم یک آپارتمان ۸۰ متری نوساز با آسانسور، پارکینگ و انباری به مبلغ ۸۳۰ میلیون تومان فروخته می شود.
در شهرری محله استخر، قیمت یک واحد ۸۲ متری ۴ سال ساخت با انباری و آسانسور ۷۲۱ میلیون تومان است.
در مناطق میانی شهر تهران با این قیمتها حدودا هیچ گزینه ای برای آپارتمانهای ۸۰ متر به بالا وجود ندارد اما در مناطق جنوبی با قیمت حدود یک میلیارد تومان میتوان واحد ۹۰ متر و کوچکتر خریداری کرد. در محله آذری یک آپارتمان ۸۴ متری ۷ سال ساخت با امکانات کامل، یک میلیارد و ۱۸۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده که قیمت هر متر از این خانه ۱۴ میلیون و ۴۸ هزار تومان است.
در یافت آباد یک واحد ۸۵ متری ۱۷ سال ساخت با پارکینگ و انباری به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان فروخته می شود. تمام این آگهی ها در ۱۷ اردیبهشت ارائه شده است.


مساحت اغلب خانه هایی که برای فروش در تهران، آگهی شده اند بیشتر از ۸۰ متر مربع است که نشان داده است به علت کاهش قدرت خرید، واحدهای بزرگ متراژ و میان متراژ مشتری چندانی ندارد.
نوسان قیمتها منجر به افت شدید توان متقاضیان در بازار مسکن شهر تهران شده است. الان کف قیمت آپارتمانهای کوچک در تهران ۵۰۰ میلیون تومان است که البته بیشتر در محله هایی مثل عباس آباد، خاورشهر، تقی آباد، علائین، قیامدشت، دولت خواه جنوبی، بهشتی، هرندی، یافت آباد شمالی، مسگرآباد و مطهری در منطقه ۱۵، نعمت آباد و اسماعیل آباد در منطقه ۱۹، باغ آذری، جوانمرد قصاب، شادآباد، ظهیرآباد، سیزده آبان، خلیج فارس و شهید کاظمی میتوان در محدوده قیمتی ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان آپارتمان خریداری کرد.
در هفته های اخیر به علت افت قیمت ارز و سایر بازارهای موازی، بازار مسکن روند نزولی به خود گرفته است. آمار رسمی از افت ۳ درصدی قیمت در فروردین ۱۴۰۰ نسبت به ماه قبل حکایت دارد. گزارشهای میدانی هم چشم انداز بازار مسکن را به سمت کاهش یا ثبات قیمت نشان داده است. عمده تحلیلها بر این است که امسال قیمت مسکن به ثبات می رسد.
مهدی روانشادنیا ـ کارشناس بازار مسکن ـ درباره پیش بینی قیمتها در سال ۱۴۰۰ می گوید: در بازار مسکن با دو سیگنال مخالف مواجه هستیم؛ یکی قیمت تمام شده مسکن تولیدی است که رو به افزایش بوده و هست. هنوز هم با عنایت به رشد نرخ نهاده های تولید در بخش سیمان، فولاد و سایر مصالح ساختمانی روند رو به افزایش دارد که قیمت تمام شده را برای تولیدکننده بالا می برد.
وی بیان می کند: از سوی دیگر در بخش تقاضا با عوامل متفاوتی مواجه هستیم که همه در خلاف جهت قیمت تمام شده حرکت می کنند. اولا با عنایت به شرایطی که در بازار ارز حاکم شده و مبحث مذاکراتی که در حال انجام می باشد روند قیمتها در بازارهای موازی نزولی شده و طبیعتا اثر خویش را بر بازار مسکن می گذارد.
این کارشناس اقتصاد مسکن درباره پیشبینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ یادآور می شود: طی سه سال قبل رشد قدرت خرید متقاضیان به اندازه افزایش قیمت مسکن نبوده است. این یک مانع بزرگ بر سر افزایش نرخها خواهد بود؛ چونکه تجارب گذشته نشان داده است عوامل بخش تقاضا اثر بیشتری بر تعیین قیمتها در بازار مسکن دارند.
روانشادنیا معتقد است: در عین حال یک خصوصیت مانع کاهش قیمتها می شود که خاصیت چسبندگی بازار مسکن می باشد. در سایر بازارها وقتی طرف تقاضا روی خوشی به بازار نشان نمی دهد با کاهش قیمت سریع مواجه می شویم. اما در بازار مسکن به علت سوابق تاریخی یا مسائل روانشناسی که معمولا گفته می شود ملک هیچگاه ضرر نمی کند، یا می گویند مسکن سرمایه گذاری امنی است معمولا گرفتار چسبندگی قیمت می شود. بر این اساس انتظار کاهش چشم گیر قیمت امسال را نداریم.
منبع:

1400/02/17
17:38:37
5.0 / 5
206
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات