دارایی های بانك مركزی ایران در لوكزامبورگ به آمریكا منتقل نشد

دارایی های بانك مركزی ایران در لوكزامبورگ به آمریكا منتقل نشد به گزارش ساسان گستر بانک مرکزی اعلام نمود: با پیگیری های صورت گرفته، قوه قضائیه لوکزامبورگ هم مانند ایتالیا و فرانسه، مانع انتقال دارایی های بانک مرکزی ایران به آمریکا شدند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، این نهاد در اطلاعیه ای اعلام نمود: طبق گزارش شعبه لاهه مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری، دادگاه لوکزامبورگ بر لازم الاجرا نبودن قوانین داخلی آمریکا برای دادگاه های لوکزامبورگ و لزوم شناسایی آرای صادره از محاکم آمریکایی توسط دادگاه های لوکزامبورگ در پرونده اموال بانک مرکزی نزد موسسه کلیر استریم، صحه گذارد.

بر اساس تغییرات اخیر قانونگذاری در ایالات متحده دادگاه های آمریکایی می توانند مستقیماً دستور انتقال بعضی از دارایی ها که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به نهادهای ایرانی (از جمله بانک مرکزی ایران) تعلق دارند، صرف نظر از محل وقوع آنها- به ایالات متحده منتقل شود. بر طبق این قانون، حاکمیت ملی سایر کشورها، به صورت صریح و آشکار نادیده انگاشته شده است.
اما بانک مرکزی با اقدامی بموقع، از دادگاه بخش لوکزامبورگ درخواست نمود تا دستور ممنوعیت انتقال دارایی ها خود صرفا بر مبنای تصمیم ایالات متحده و توسط موسسه بانکی کلیر استریم را صادر کند.

دادگاه لوکزامبورگ هم ضمن موافقت با این درخواست و صدور دستور منع انتقال، در تصمیم خود تایید می کند که هرگونه حکم دادگاه خارجی پیش از اجرا در قلمرو ملی این کشور، باید توسط دادگاه های لوکزامبورگ به رسمیت شناخته شده و قابل اجرا اعلام گردد.

یادآور می شود، تصمیم اخیر لوکزامبورگ صریحاً مانع از آن می شود که موسسه کلیر استریم به اختیار خود از تصمیم ایالات متحده پیروی کرده و بدون صدور قبلی دستور نهایی شناسایی و اجرای این تصمیم در لوکزامبورگ نسبت به انتقال دارایی های بانک مرکزی ایران به ایالات متحده اقدام نماید و در صورت تخلف از این تصمیم، موسسه کلیراستریم محکوم به پرداخت جریمه ای سنگین خواهد شد.

ذکر این نکته ضروریست که این پرونده با همکاری معاونت حقوقی و امور مجلس بانک مرکزی و تحت نظارت و مدیریت مرکز امور حقوقی بین المللی معاونت حقوقی ریاست جمهوری در جریان است و این اقدامات تابحال سبب شده این بخش از دارایی بانک مرکزی در مقابل ادعاهای واهی خواستار های مختلف دعاوی به اصطلاح ضدتروریستی مطروحه در آمریکا حفاظت شود.
منبع:

1400/02/24
22:13:39
5.0 / 5
251
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات