از سهام عدالتی ها خبری نشد!

از سهام عدالتی ها خبری نشد! درحالی که قرار بود اعضای هیات مدیره شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت توسط مشمولان هر استان انتخاب شود، گفته های مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از عدم مشارکت مشمولان در مجامع در نوبت اول حکایت دارد.


میثم فدایی در گفت و گو با ایسنا، درمورد آخرین وضعیت برگزاری مجامع الکترونیک شرکتهای استانی سهام عدالت، توضیح داد: به صورت کلی ۳۱ استان در کشور وجود دارد که شرکتهای استانی تهران و البرز هنوز از یکدیگر تفکیک نشده اند و شرکت استانی سهام عدالت استان سمنان هم هنوز بعنوان نهاد مالی ثبت نشده است، ازاین رو امکان برگزاری مجامع این سه استان وجود ندارد.
وی افزود: نوبت اول مجامع ۱۸ استان برگزار شده است. در مجمع عمومی به صورت فوق العاده نوبت اول باید ۵۰ درصد به اضافه یک حق رای در مجمع حضور داشته باشند تا مجمع رسمیت پیدا کند اما در مجامع هیچکدام از این ۱۸ استان این اتفاق رخ نداده است. مجامع ۱۰ استان دیگر هم هنوز به علت حکم دادستانی برگزار نشده است.
مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار درمورد انتقاداتی که به برگزاری مجامع الکترونیک شرکتهای استانی سهام عدالت وارد است و گفته می شود حق مشمولان ضایع می شود هم توضیح داد: حق مشمولان ضایع نمی گردد. مطابق قانون تجارت مجمع عمومی عادی باید تا چهار ماه پس از سال مالی تشکیل گردد که نشده است بنابراین باید مجمع عمومی عادی به صورت فوق العاده برگزار گردد و اگر در نوبت نخست تعداد سهام داران به حد نصاب نرسید برای دومین بار با هر تعداد سهام دار تشکیل و رای گیری می شود.
بر اساس این گزارش، بعد از آزادسازی سهام عدالت در اردیبهشت ماه سال گذشته، مشمولان این سهام بین انتخاب روش مستقیم و روش غیرمستقیم برای مدیریت سهام خود حق انتخاب داشتند و از میان ۴۹ میلیون نفر سهام دارد، ۳۰ میلیون نفر روش مستقیم را برگزیده و سهام دار شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت شدند.
شرکت هایی که حالا ارزش دارایی آنها که در واقع همان سرمایه مشمولان است، بین سه تا بیشتر از ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده و افزایش یا کاهش این دارایی به عملکرد اعضای هیات مدیره آنها وابسته است. اعضایی که باید در مجامع الکترونیک شرکت ها انتخاب می شدند اما به نظر می آید مشمولان آنطور که باید و شاید از این انتخابات استقبال نکردند.
منبع:

1400/02/29
12:03:22
5.0 / 5
337
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات