جریان ترخیص ۱۳۰ میلیون دلار كالای ممنوعه

جریان ترخیص ۱۳۰ میلیون دلار كالای ممنوعه تعیین تکلیف حدود 130 میلیون دلار کالایی که به نحوی ورود آنها به کشور ممنوع شده بود از اختتام سال قبل در دستور کار قرار گرفت، این در حالیست که تازه ترین اعلام مسئولان گمرک ایران بیان کننده در جریان بودن ترخیص این کالاهاست، اما چند مورد قابل توجه برای صاحبان کالا وجود دارد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، گروه چهار و ۲۷ دو گروه کالایی هستند که در سالهای اخیر خصوصاً باتوجه به شرایط ارزی به صورتی واردات آنها ممنوع گردید.
گروه چهار با حدود ۸۰ میلیون دلار کالاهای ممنوعه از سال ۱۳۹۷ و گروه ۲۷ با حدود ۵۰ میلیون دلار دارای اولویت ارزی غیرفعال است که در مجموع حدود ۱۳۰ میلیون دلار کالا را تشکیل می داد که با انباشت در مدت طولانی در گمرک و بنادر حتی تا مرحله فاسد شدن پیش رفته بود. از سویی حقوق مکتسبه ای برای صاحبان کالا به سبب واردات پیش از ممنوعیت وجود داشت که باید تعیین تکلیف می شد.


شروط ترخیص کالاهای ۴ و ۲۷
در نهایت پس از حواشی بسیار تعیین تکلیف این کالاها در دستور کار دستگاه های مربوطه قرار گرفت و طبق شرایط تعیین شده امکان ترخیص برای صاحبان کالا برقرار شد.

براین اساس، در گروه چهار که دارای دو ثبت سفارش بانکی و غیربانکی بود قرار شد که برای کالاهای با ثبت سفارش بانکی امکان ادامه پروسه تجاری شامل تمدید، ویرایش یا ترخیص این کالاها که قبل و یا پس از تاریخ ممنوعیت تامین ارز شده باشند، فراهم گردد.

همین طور در مورد کالاهای گروه چهار رویه غیربانکی قرار شد چنانچه کالاهایی پیش از ۳۱ اردیبهشت سال ۱۳۹۸ در گمرکات موجود بوده یا برای آنها ثبت سفارش، بارنامه یا قبض انبار پیش از آن تاریخ صادر شده باشد ولی صاحبان کالا نتوانسته اند نسبت به ترخیص آن اقدام نمایند مراتب به گمرک اعلام تا در مورد تمدید مهلت مصوبه قبلی گروه چهار پیگیری شود.

در ارتباط با گروه ۲۷ نیز فرار شد که اصالت قبض انبار و بارنامه آنها همین طور موجود بودن کالاها در گمرک و بنادر توسط گمرکات اجرائی و گمرک ایران احراز و به وزارت صمت منعکس و همچنین انطباق آنها با شرایط ماده ۱۱ بخشنامه اجرائی قانون مقررات صادرات و واردات، توسط دفتر مقررات صادرات و واردات احراز شود، وزارت صمت نیز فورا نسبت به پیگیری موضوع در امتداد ایجاد شرایط ترخیص این کالاها اقدام نماید.


اعلام آخرین وضعیت ترخیص کالا

اما بررسی آخرین وضعیت ترخیص این اقلام باتوجه به گذشت مدتی از ابلاغ شرایط ترخیص، با بیان گزارشی از طرف ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - همراه بود.


بانکی ها در جریان ترخیص
براین اساس، در مورد کالاهای گروه چهار موجود در گمرکات که دارای ثبت سفارش بانکی بوده و قبل یا پس از ممنوعیت، منشأ ارز آنها مورد تأیید بانک قرار گرفته (کد رهگیری بانک دارند)، بدون قید زمانی، مشکلی برای ترخیص ندارند و صاحبان کالا با مراجعه به گمرکات می توانند نسبت به ترخیص کالای خود اقدام نمایند.


غیر بانکی ها فقط به شرط تمدید مصوبه هیات وزیران
همین طور برای کالاهای گروه چهار دارای ثبت سفارش غیربانکی که دارای بارنامه یا قبض انبار پیش از ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ هستند فراخوان صادر شده و صاحبان کالا مبادرت به ارسال آمار کردند که این آمار به وزارت صمت ارسال شده است ولی در نهایت ترخیص کالاهای گروه چهار دارای ثبت سفارش غیربانکی منوط به تمدید مصوبه هیأت وزیران است و اقدام دیگری از طرف گمرک متصور نیست.


لیست ۲۷ به بانک مرکزی رفت
اما درباب کالاهای گروه ۲۷، گمرک ایران مشخصات کالاها از گمرکات و صاحب کالاها دریافت و به وزارت صمت ارسال کرده است و وزارت صمت بعد از بررسی این ثبت سفارش ها، فهرست کالاهایی که قابل ترخیص هستند را به گمرک و بانک مرکزی اعلام نمود. بر این اساس اگر صاحبان کالاهای مندرج در فهرست، کد رهگیری بانک را دریافت نمایند می توانند نسبت به ترخیص کالای خود اقدام نمایند.


صاحبان کالا به این ۵ نکته توجه کنند
اما معاون فنی گمرک در مورد گروه کالایی چهار و ۲۷ با شرایط تعیین شده که در جریان ترخیص قرار دارند چند نکته را مورد تاکید قرار داد که لازم است صاحبان کالا به آن توجه نمایند.


ترخیص بدون کد بانک امکان ندارد حتی درصدی
اول اینکه تا زمان ارائه کد رهگیری بانک برای ترخیص کالاهای گروه چهار و ۲۷، هیچ اقدامی از طرف گمرک متصور نیست و حتی این کالاها بدون کدرهگیری بانک، بصورت درصدی هم قابل ترخیص نیست.


کار دیگری از گمرک بر نمی آید

همین طور گمرک ایران تمامی اقدامات فوق را در امتداد کاهش رسوب کالاها و همین طور رعایت حقوق مکتسبه صاحبان کالا انجام داده و اقدام دیگری از طرف گمرک امکان پذیر نیست.


تمدید ثبت سفارش ضروری است

از سویی دیگر، اگر ردیف تعرفه کالایی، مطابق استنباط گمرک در یکی از گروه های چهار و ۲۷ قرار گیرد، نیاز به ویرایش ثبت سفارش دارد و اقدامی تا ویرایش ثبت سفارش امکان ندارد.اگر مشمول متروکه نیستید، برای مرجوع کردن اقدام کنید

اگر کالای گروه چهار یا ۲۷ فاقد ثبت سفارش باشد، حتی اگر پیش از تاریخ ممنوعیت وارد کشور و گمرک شده باشد، به نظر نمی رسد ثبت سفارش جدیدی از طرف وزارت صمت صادر شود، صاحبان کالا اگر کالایشان مشمول مقررات متروکه نشده نسبت به مرجوع کردن آن اقدام نمایند.


خودرو مشمول نیست

طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران مقررات تعیین شده برای تعیین تکلیف گروه چهار و ۲۷ شامل خودرو های سواری که دارای مقررات خاص هستند نمی گردد، درباب خودرو ها هم فقط خودروهایی که دارای رأی برائت یا قرار منع تعقیب باشند، بدون قید زمانی ترخیص می شوند.
1400/03/02
21:42:56
5.0 / 5
291
تگهای خبر: ارز , بانك , بانك مركزی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات