گردش مالی ۳۶۰۰ میلیاردی در حسابی كه ماهی ۲ میلیون تومان اجاره شده بود!

گردش مالی ۳۶۰۰ میلیاردی در حسابی كه ماهی ۲ میلیون تومان اجاره شده بود! البرز معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور اظهار داشت: دو هفته قبل در جریان بررسی تراکنش های بانکی در تهران مشخص شد که شخصی در سال ۹۳ بالغ بر ۳۶۰۰ میلیارد تومان گردش حساب داشته است، این فرد در برابر دریافت ماهانه ۲ میلیون تومان حساب بانکی خویش را به دیگری اجازه داده است، به یقین سازمان امور مالیاتی با چنین فردی برخورد خواهد نمود.محمد مسیحی روز سه شنبه چهارم خرداد در نشست با فعالان اقتصادی استان که در محل اتاق تجاری البرز برگزار شد، اظهار نمود: به همان اندازه که تولید اهمیت دارد به همان میزان تأمین مالی درست هم برای دولت ها دارای ارزش است.

به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با اعلان اینکه بهترین راه تأمین مالی برای دولت ها از راه مالیات است، اضافه کرد: باید عدالت مالیاتی برقرار باشد تا علاوه بر جلب اعتماد عمومی، دریافت مالیات به شکلی منصفانه و معقول باشد که فعالان اقتصادی با دیدن اثرات آن در کشور به پرداخت مالیات تمایل داشته باشند.

مسیحی در در رابطه با بحث تقسیط مالیات بر ارزش افزوده که گلایه عمده فعالان اقتصادی بخصوص در بخش صنعت خودروسازی و گروه قطعه سازان است، بیان کرد: اگر با استعلام از سایپا و ایران خودرو به این نتیجه برسیم که مطالبات قطعه سازان از جانب این دو گروه خودروسازی با تاخیر پرداخت می شود منعی برای طولانی مدت کردن تقسیط مالیات بر ارزش افزوده نمی بینیم.

وی با اعلان اینکه باید بخش خصوصی تقویت شود، اظهار داشت: فعالان این عرصه باید احساس امنیت داشته باشد تا مالیات خویش را بموقع پرداخت کنند، در این میان اگر یک فعال اقتصادی از روی عدم آگاهی چندین ریال کمتر مالیات پرداخت می کند، باید توجه داشته باشیم که این میزان منابع مالی در نزد آن صنعتگر وارد چرخه تولید و اشتغال زایی شده است.

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر این که بحث فرار مالیاتی اساسا خط قرمز سازمان است، اضافه کرد: سازمان امور مالیاتی به دنبال تمکین حداکثری یا پذیرش خود اظهاری مودیان است و در چارچوب انجام آن خود اظهاری های نزدیک به حقیقت را بدون رسیدگی و ممیزی می پذیرد.

وی در مورد مبارزه با فرارهای مالیاتی با تاکید بر پیگیری شناسایی این افراد از جانب سازمان امور مالیاتی کشور اشاره کرد: هدف بازپس گرفتن حقوق حقه دولت از افرادی است که از پرداخت مالیات فرار می کنند.

مسیحی در مورد قطعی برق در ایام کنونی در نقاط مختلف کشور همچون در سطح واحدهای تولیدی و صنعتی و تاثیری گذاری آن بر توقف چرخه تولید و یا خرابی مواد اولیه توضیح داد: اگر تحت تأثیر قطعی برق در یک واحد تولیدی کار متوقف شده یا مواد اولیه از بین برود، این موارد در دستورالعمل موجود پیشبینی و بررسی شده است.

وی در بحث قانون مالیات بر ارزش افزوده با اشاره به این که چندین سال است که این مساله در مجلس به طرح گذاشته شده است، اظهار داشت: پس از بررسی این قانون در مجلس ایرادات آن به شورای نگهبان ارسال شد، امیدواریم که در خردادماه این قانون تصویب شود، فرصت ۶ ماهه برای نوشتن بخشنامه ها و دستورالعمل های آن تعیین شده و پایه آن قانون سامانه های فروشگاهی است.

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور عنوان کرد: اگر قانون سامانه های فروشگاهی استقرار یابد، نحوه فرایند دریافت مالیات برمبنای این سامانه خواهد بود و فعالان اقتصادی باید معاملات خویش را در این سامانه ثبت نام کنند.

وی در تشریح قانون سامانه مودیان مصوبه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در این مورد پس از آماده سازی زیرساخت ها باید همه فعالان اقتصادی باید در این سامانه ثبت نام کنند تا شاخصهای آنها آنلاین صادر شده و در کارپوشه خریدار قرار داده شود، اگر فعال اقتصادی وارد این سامانه نشود عملاً اعتبار مالیاتی و خریدار قبول نخواهد بود.

مسیحی در ادامه تشریح کرد: رفع تعهدات ارزی سالهای ۹۷ و ۹۸ به ترتیب بالغ بر ۵۶ و ۷۰ درصد بوده است و پس از آن در مقطعی به ۱۰۰ درصد هم رسید، در بحث رفع تعهدات ارزی سازمان امور مالیاتی مجری است و تا زمانی که بانک مرکزی به ما این مساله را اعلام نکند حق رسیدگی نداریم.

وی در مورد مصوبه هئیت وزیران در بحث شعاع ۱۲۰ کیلومتری پایتخت که تنها برای بخشی از صنایع اشتهارد اعمال شده است، توضیح داد: اگر در متن قوانین و مقررات و مصوبات هیئت وزیران سکوت شده باشد، اثرگذاری آن شامل آینده می شود، مگر آن که در متن مصوبه قید شده که به گذشته هم باز می گردد، این مساله در رابطه با مصوبه شعاع ۱۲۰ کیلومتری هم صدق می کند.

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در مورد این مصوبه هیات وزیران در بحث شعاع ۱۲۰ کیلومتری پایتخت که تنها برای صنعتگرانی از اشتهارد اصلاح آن عملیاتی شده است، اضافه کرد: در این رابطه اگر در متن مصوبه مربوطه به لزوم اجرای آن برای تمامی واحدهای صنعتی که در سالهای قبل در اشتهارد سرمایه گذاری داشته اند، اشاره شده باشد، آن زمان جایی برای ارسال شکایت به دیوان عدالت اداری وجود داشت.

وی با اشاره به شناسایی بیشتر از ۵ هزار شرکت کاغذی و صوری در اقتصاد کشور که نظام های بانکی رتبه بندی و مالیاتی ما را مستاصل کرده اند، اشاره کرد: خوشبختانه باتوجه به اینکه بالا رفتن هزینه تخلفات شاهد کاهش تعداد شرکتهای صوری هستیم، اما فعالان اقتصادی همچنان باید مراقب باشند که ناخواسته در دام این شرکت ها گرفتار نشوند.

مسیحی در بخش دیگری با تاکید بر این که معافیت مالیاتی برای هیچکدام از بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی وجود ندارد، اظهار داشت: نهادهایی مانند آستان قدس رضوی، قرارگاه خاتم، بنیاد مستضعفان و یا نهادهای فعال در حوزه امنیتی و نظامی همگی مالیات پرداخت می کنند و مشمول معافیت مالیاتی نیستند؛ چون که تفاوتی میان مجموعه های مختلف قائل نمی شویم.

وی با اشاره به حضوری که در نشست های کمیته بررسی تراکنش ها داشته است، اضافه کرد: دو هفته قبل در جریان بررسی تراکنش های بانکی در تهران مشخص شد که شخصی در سال ۹۳ بالغ بر ۳۶۰۰ میلیارد تومان گردش حساب داشته است، این فرد در برابر دریافت ماهانه ۲ میلیون تومان حساب بانکی خویش را به دیگری اجازه داده است، به یقین سازمان امور مالیاتی با چنین فردی برخورد خواهدنمود.

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر این که سال قبل تحقق درآمدهای مالیاتی این سازمان ۱۰۷ درصد بوده است، اظهار داشت: این درآمدها در دوماهه نخست سالجاری هم ۱۰۰درصد محقق شد و این مهم نتیجه انجام اقداماتی مانند رصد تراکنش های بانکی مشکوک و همینطور مقابله با شرکتهای کاغذی و صوری و برخورد با حساب های بانکی اجاره ای و کارت های تجاری یکبارمصرف و اجاره ای است.

وی با تاکید بر این که برای واحدهای تولیدی نرخ مالیات عملکرد از ۲۵ به ۲۰ درصد کاهش یافته است، اضافه کرد: این مهم به استناد قانون بودجه اجرایی شده است.
1400/03/04
22:42:29
5.0 / 5
279
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات