۱ و نیم میلیارد دلار از ذخائر ارزی برای اشتغال ریال شد

۱ و نیم میلیارد دلار از ذخائر ارزی برای اشتغال ریال شد ساسان گستر: تا حالا و در امتداد پشتیبانی از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، حدود 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به ریال تبدیل و در بانکها سپرده گذاری شده است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، در سال ۱۳۹۶ بود که قانون پشتیبانی از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با بهره گیری از منابع صندوق توسعه ملی به تصویب رسید.
طبق این قانون به صندوق توسعه ملی اجازه داده شد تا برای ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، معادل ریالی ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق را بصورت قرض الحسنه نزد موسسات مالی تعیین شده در قانون سپرده گذاری کند تا این منابع صرف اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی، برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت واقع در مناطق مرزی و عشایری شود.
این در حالیست که بررسی تازه ترین گزارش عملکرد صندوق توسعه ملی در ارتباط با وضعیت تامین منابع جهت پشتیبانی از اشتغال در مناطق روستایی و عشایری نشان میدهد که این صندوق طی پنج مرحله و در سالهای ۱۳۹۶، ۱۳۸۷ و ۱۳۹۹ نسبت به سپرده گذاری مبلغ ۹۷۵۰ هزار میلیارد تومان معادل ۱.۵ میلیارد دلار در بانک ها یا صندوق های منتخب در قانون، اقدام نموده است.
همین طور در ۹ ماهه سال ۱۳۹۹ مطابق با ابلاغ مرحله پنجم تخصیص اعتبار قانون پشتیبانی از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، دستور برداشت و تسعیر مانده مصرف نشده این اعتبارات به میزان ۲۴۵ میلیون دلار از حساب صندوق به بانک مرکزی صادر گردیده است.
در همین جریان از چهار قرارداد ابلاغ گردیده، سهم مبلغ ریالی مربوط به دو بانک عامل نیز به حساب آنها واریز شده است ولی دو فقره قرارداد مربوط به دو بانک دیگر در مرحله تسعیر توسط بانک مرکزی و واریز وجه به حساب بانک ها است.
طبق توضیحی که صندوق توسعه ملی در در این رابطه ارائه کرد، باتوجه به نوسانات نرخ ارز، احیانا مجموع مبالغ ریالی حاصل از این تسعیر، از سقف ریالی تعیین شده مرحله پنجم ابلاغی بیشتر خواهد شد که در این صورت طبق توافق صندوق با سازمان برنامه و بودجه کشور، نسبت به تخصیص مازاد این منابع تصمیم گیری می شود.
منبع:

1400/04/11
15:49:06
5.0 / 5
228
تگهای خبر: ارز , اشتغال , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات