رئیس سازمان جنگلها خبر داد؛

ابلاغ حكم قطعی بازگشت جنگل های هیركانی مازندران به بیت المال

ابلاغ حكم قطعی بازگشت جنگل های هیركانی مازندران به بیت المال رییس سازمان جنگلها و مراتع کشور اظهار داشت: حکم قطعی بازگشت 5 هزار و 103 هکتار از جنگل های هیرکانی آق مشهد ساری به بیت المال صادر و ابلاغ گردیده است.به گزارش ساسان گستر به نقل از صدا و سیما، مسعود منصور گفت: بعد از درخواست و پذیرفته شدن ماده ۴۷۷ سازمان جنگلها در سال قبل از طرف رییس قوه قضائیه پرونده باردیگر در دیوان عالی کشور به شعبه اول ارجاع شد و رییس و دو مستشار این شعبه به دقت پرونده را بررسی کردند و با هفت استدلال که در متن رأی هم آورده شده رأی شعبه اول دادگاه عمومی ساری را که نشان میدهد ۵ هزار و ۱۰۳ هکتار از جنگل های هیرکانی ملی و حدود ۳۷۰ هکتار مستثنیات و متعلق به مردم است، تأیید کرد.
وی اظهار داشت: این ۵ هزار و ۱۰۳ هکتار از جنگل های هیرکانی با این رأی به دامن منابع طبیعی و انفال برگشت و رأی صادر شده از طرف دیوان عالی کشور، قطعی و غیر قابل اعتراض است.
منصور اضافه کرد: وقف و نهاد وقف را نهادی باارزش و مقدس می دانیم، ولی از جانب دیگر جنگلها و مراتع را که جزو انفال و بیت المال است و متعلق به نسل حاضر و نسل های آتی است وقف پذیر نمی دانیم.
رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور اظهار داشت: با رأی اخیر دیوان عالی کشور مشخص شد که استدلالات سازمان جنگل های درست و نظر ما منطبق با قوانین کشور و حتی مبانی شرعی است.
وی افزود: وظیفه دارم تا از عنایت ویژه ریاست سابق قوه قضائیه (حجت الاسلام رئیسی) و رییس و قضات دیوان عالی کشور و حمایت های دولت و معاون اول رییس جمهور و به خصوص اصحاب رسانه و فعالان محیط زیست که این دغدغه را داشتند و این پرونده را با حساسیت دنبال می کردند، تشکر کنم.
منصور درباب روند رسیدگی به این پرونده از سال ۸۰ تا به امروز اظهار داشت: در سال ۸۰ مقررات قانون ملی شدن را درباب این پلاک انجام دادیم و تشخیص ما این بود که ۵ هزار و ۱۰۳ هکتار این پلاک اراضی ملی است که عمدتا جنگل طبیعی هیرکانی و میراث ماندگار کشور می باشد.
وی اضافه کرد: به غیر از ۵ هزار و ۱۰۳ هکتار حدود ۳۷۰ هکتار هم بعنوان اراضی ملی و مستثنیات متعلق به مردم در همان سال ۸۰ مورد تشخیص قرار گرفت، اما در سال ۸۲ به این تشخیص ما اعتراض شد و کمیسیون ماده واحده تشخیص اراضی اختلافی تشخیص ما را درباب این پلاک صحیح دانست و تأیید کرد به رأی کمیسیون واحد ماده باردیگر اعتراض و در شعبه اول دادگاه عمومی ساری اعتراض رد شد ضمن این که در سال ۸۴ نیز به رأی اعتراض و در شعبه یازده تجدید نظر دادگاه عمومی ساری استان مازندران رسیدگی و باز اعتراض رد شد و ملی بودن پلاک را تثبیت کرد این یعنی سه مرجع قبلاً تا سال ۸۴ این پلاک را ملی احراز کردند.
منصور اظهار داشت: در سال ۸۷ فرجام خواهی می شود به دیوان عالی کشور و دیوان به سبب نقص تحقیقات مجدد پرونده را به شعبه تجدید نظر ساری که قبلاً هم رأی ملی بودن را صادر کرده ارجاع می دهد.
وی افزود: متأسفانه این شعبه باوجود دو رأی قبلی که یک رأی هم متعلق به همین شعبه بود بدون دعوت از سازمان جنگلها و توجه به استدلال هایی که بوده رأی به موقوفه بودن کل پلاک می دهد.
رییس سازمان جنگلها و مراتع کشور اظهار داشت: در سال ۹۰ سازمان جنگلها و مراتع به این رأی اعتراض کرد، اما متأسفانه شعبه سه دیوان عالی کشور اعتراض ما را رد می کند و، اما از همان سال ۹۰ ما به پیگیری ها ادامه دادیم تا به امروز.
منصور اضافه کرد: برابر قوانین کشور و قانون ابطال اسناد آب و رقبات موقوفه و تبصره الحاقی مصوب سال ۸۱ جنگل های طبیعی را وقف پذیر نمی داند و این توافق نامه بین ما و سازمان اوقاف بود و برمبنای همان هم در سال ۹۵ صورت جلسه کردیم تا علاوه بر این که ۵ هزار و ۱۰۳ هکتار باقی بماند، اما متأسفانه این توافق عملی نشد. امروز پس از گذشت ۲۰ سال که روند پیگیری های این پرونده طول کشیده است با عنایت و پذیرفته شدن ماده ۴۷۷ و بازدید هیأتی از طرف ریاست وقت قوه قضائیه در سال قبل و بازدید ریاست دیوان عالی کشور از این جنگلها در نهایت رأی به ملی بودن این پلاک صادر شد.

1400/04/11
16:35:28
5.0 / 5
227
تگهای خبر: ارز , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات