یك اقتصاددان :

با اهمیت ترین كاركرد مالیات بر عایدی سرمایه كاهش اختلاف طبقاتی است

با اهمیت ترین كاركرد مالیات بر عایدی سرمایه كاهش اختلاف طبقاتی است یک اقتصاددان ضمن اشاره به هدف اصلی مالیات ها بعنوان کاهش اختلاف طبقاتی در اقتصاد ایران، گفت، بی ریسک ترین، پربازده ترین و غیرمولدترین سرمایه ها از مالیات معاف هستند.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، محمدرضا یزدی زاده، اقتصاددان و عضو سابق شورای راهبردی نظام مالیاتی در نشست «ساختار مالیات بر عایدی سرمایه» از همایش «نقد و بررسی طرح قانونی مالیات بر عایدی سرمایه» راجع به جایگاه مالیات و ملاحظات مالیات بر عایدی سرمایه صحبت کرد.
یزدی زاده با بررسی سیر نگرش ها راجع به مالیات در تاریخ یک قرن اخیر کشورها اظهار داشت: از جنگ جهانی دوم به بعد سه پارادایم مالیاتی می توانیم تعریف نماییم.
وی اضافه کرد: پارادایم اول مربوط به بالا بودن نرخ مالیاتی است که فرض بر این بود که با این اقدام، شکاف های اجتماعی برطرف خواهد شد و این نوع اقدام بعد از سال ها به سبب فرار مالیاتی شکست خورد.
عضو سابق شورای راهبردی نظام مالیاتی افزود: پارادایم دوم یک پارادایم تفریطی در مقابل پارادایم اول که افراطی بود قرار دارد و نیز به این نگرش مربوط است که اهداف درآمدی دولت ها باید بوسیله مالیات دنبال شود و نتیجه این نوع نگاه نیز ایجاد شکاف طبقاتی بود و شکست خورد.
یزدی زاده در مورد پارادایم سوم اظهار داشت: در دهه ۱۹۹۰ به سبب این که بازده سرمایه بیشتر از رشد اقتصاد گردید، با اهمیت ترین ابزار مالیاتی یعنی مالیات بر عایدی سرمایه بکار گرفته شد تا جلوی افزایش شکاف طبقاتی گرفته شود.
وی افزود: بحث شکاف طبقاتی در دنیا و سازمان ملل بعنوان یکی از اولویت های اصلی توسعه اقتصادی مدنظر قرار گرفته است و کارشناسان علوم اجتماعی اهمیت مالیات بر عایدی را بعنوان مقابله با گسل شکاف طبقاتی یاد می کنند؛ اما دشمنان کشور از این شکاف طبقاتی بعنوان ابزار براندازی استفاده می نمایند و بدین سبب یکی از اهداف اصلی مالیات باید حل کردن شکاف طبقاتی باشد.
این اقتصاددان با اعلان اینکه در اقتصاد کشور، بی ریسک ترین، پربازده ترین و غیرمولدترین سرمایه ها از مالیات معاف هستند اظهار داشت: با تعدیل تورمی یک سپر محافظتی برای سرمایه گذاران این بازارهای غیرمولد در نظر گرفته شده و انتظار اینست که مردم فعالیت تولیدی توأم با ریسک های متعدد، انجام دهند.
یزدی زاده اضافه کرد: مسئله این نیست که سرمایه های بازارهای غیرمولد معاف هستند؛ بلکه با این اقدام درحال نابود کردن سرمایه گذاری در تولید هستیم و ما باید دنبال تغییر ساختار باشیم.
عضو سابق شورای راهبردی نظام مالیاتی با اعلان اینکه نتیجه تورم در کشور این بوده که ثروتمندان، ثروتمندتر و فقرا فقیرتر می شوند، خواهان چهار اصلاح اساسی در این طرح شد و اظهار داشت: اولاً این که هدف قانون دقیق مشخص شود که درآمدی است یا تنظیمی است.
وی افزود: ساختار قانون درست طراحی گردد مثلاً دادن معافیت زیادی نقض غرض کردن است و نباید به سبب فشارهای ذینفعان افزایش یابد.
یزدی زاده اشاره کرد: یک انحراف بزرگ به وجود آمده است که آن تعدیل تورمی است و در هیچ جای دنیا وجود ندارد، بعنوان مثال در کانادا حداقل در ۱۵ سال اخیر سه بار با رشد ۳۰۰ الی ۴۰۰ درصدی روبه رو شده است؛ اما به هیچ وجه دولت کانادا بابت ستاندن مالیات از املاک، از تعدیل تورمی استفاده نکرد.
این اقتصاددان اظهار داشت: باید به این نکته توجه کرد که اگر قرار بر تعدیل تورمی است، باید برای واحدهای تولیدی نیز تعدیل صورت پذیرد و فقط برای بازارهای غیرمولد تعدیل صورت نپذیرد.

1400/04/17
13:05:52
5.0 / 5
341
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات