تورم آمریكا در اوج ۱۳ ساله

تورم آمریكا در اوج ۱۳ ساله به گزارش ساسان گستر متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به ژوئن به سطح ۵.۴ درصد رسید.


به گزارش ساسان گستر به نقل از اسوشیتدپرس، متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به ژوئن با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۵.۴ درصد رسید.
این نرخ تورم که ۰.۵ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در ۱۳ سال گذشته بوده، بیشتر از همه تحت تأثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته؛ بگونه ای که تورم بنزین به ۴۵.۱ درصد رسیده است. بعد از آن هم سوخت های نفتی با تورم ۴۴.۵ درصد قرار گرفته است.
از طرفی اما بیشترین عامل کاهشی نرخ تورم آمریکا در ماه فوق در ارتباط با گروه آب و برق بوده است که تورم ۲.۲ درصدی برای آن به ثبت رسیده است. بعد از آن هم بخش مواد غذایی با ۲.۴ درصد قرار دارد. همینطور هسته تورمی که تغییرات گروه اقلام انرژی و مواد غذایی را به علت نوسانات بالای آنها در نظر نمی گیرد تا آخر ماه ژوئن به ۴.۵ درصد رسید که نسبت به ماه قبل خود ۲.۸ درصد بیشتر است.
بر اساس ماهانه هم نرخ تورم آمریکا در این ماه با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۱.۳ درصد رسید. متوسط نرخ تورم در بازه زمانی ۱۹۱۴ تا ۲۰۲۱ معادل ۳.۲۵ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده در ارتباط با تورم ۲۳.۷ درصدی ژوئن ۱۹۲۰ و کمترین تورم ثبت شده هم در ارتباط با تورم منفی ۱۵.۸ درصدی ژوئن ۱۹۲۱ بوده است.
در مدل جدید سیاست گذاری فدرال رزرو، اجازه داده خواهد شد تا برای تقویت رشد اقتصادی و تزریق نقدینگی لازم به بازارها، نرخ تورم از سطح دو درصدی هدف گذاری شده قبلی عبور کند با اینکه طبق گفته جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا، اجازه فاصله گرفتن بیش از اندازه تورم از سطح دو درصدی داده نخواهد شد.
سارا هاوس- کارشناس ارشد اقتصادی بانک ولزفارگو- اظهار داشت: تورم هنوز در سطح بالاتر از حد انتظارات قرار دارد و احیانا مدت زمان بیشتری شاهد این وضع خواهیم بود.
منبع:

1400/04/23
11:43:50
5.0 / 5
242
تگهای خبر: آمریكا , انرژی , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات