افت خفیف دلار در معاملات جهانی

افت خفیف دلار در معاملات جهانی بیشتر ارزها مقابل دلار صعود خفیفی را تجربه کردند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از رویترز، اقتصاد آمریکا رفته رفته درحال احیای کامل است. از مارس سال قبل دولت آمریکا به مانند خیلی از کشورهای دیگر مجبور شد بخش بزرگی از کسب و کارها را تعطیل و قرنطینه سراسری برقرار کند. که در نتیجه این محدودیت، بیشتر از ۲۳ میلیون آمریکایی شغل خویش را از دست دادند. هنوز هم حدود ۹ میلیون نفر از آنها بیکار باقی مانده اند. دولت با تزریق حدود ۶ تریلیون دلار نقدینگی و بانک مرکزی هم با برنامه بزرگ خرید اوراق قرضه کوشیده اند تا از نتایج مخرب کرونا روی اقتصاد بکاهند.
طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، تا آخر ماه ژوئن نرخ بیکاری در منطقه یورو با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۷.۷ درصد رسید. این نرخ در سطح اتحادیه اروپا با ۰.۳ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۷.۱ درصد رسید. این نرخ بیکاری کمترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پنج ماه اخیر بوده است. تخمین زده می شود تا آخر این ماه ۱۴ میلیون و ۹۱۶ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، ۱۲ میلیون و ۵۱۷ هزار نفر ساکن کشورهای عضو منطقه یورو بوده اند.
وزارت بازرگانی آمریکا آمار اولیه رشد سه ماهه نخست سال جاری را اعلام نمود که بر این اساس نرخ رشد اقتصادی، مثبت ۶.۵ درصد اندازه گیری شده که این رقم ۰.۲ درصد بیشتر از رشد سه ماهه قبل و ۲.۰ درصد کمتر از نرخ پیشبینی شده بوده است. سطح تولیدات ناخالص داخلی در آمریکا ۳.۵ درصد نسبت به پیش از آغاز بحران کرونا فاصله دارد. این رشد اقتصادی که سومین رشد فصلی متوالی ثبت شده این کشور بوده، بیشتر از همه تحت تأثیر رشد بخش های خدمات و کالاهای غیر مصرفی قرار گرفته است.
رفتار معامله گران بازار ارز هنوز با احتیاط در مقایسه با هفته های قبل همراه می باشد. خیلی از تحلیلگران بازار ارز معتقدند که سیگنال کلیدی بعدی در تعیین مسیر دلار زمانی خواهد بود که بانک مرکزی آمریکا زمان تغییر سیاست های فعلی و افزایش نرخ بهره از نرخ پایین را اعلام نماید. دلار که در ماه های ابتدایی سالجاری در موقعیتی ضعیف تر از رقبایش بخصوص یورو و پوند قرار گرفته بود، حالا رفته رفته درحال بازیابی جایگاه خود و حرکت به سمت قله های ثبت شده در ماه های پایانی سال قبل میلادی است.
صندوق بین المللی پول با اخطار نسبت به افزایش نرخ تورم اعلام نموده این شرایط سبب افزایش نااطمینانی به چشم انداز اقتصادی شده که بخصوص در کشورهای توسعه یافته نظیر آمریکا و منطقه یورو وضعیت وخیم تر است. تورم بخصوص در بخش مواد غذایی قابل توجه بوده و با عنایت به تزریق سنگین نقدینگی، انتظار می رود که کار بانکهای مرکزی با کاستن از شتاب تورم دشوار باشد. این اخطار در شرایطی صادر می شود که نرخ تورم آمریکا برای اولین بار در دو دهه اخیر از پنج درصد عبور کرده است.
بیشتر شدن مبتلا شدن به کرونا در سرتاسر جهان حتی در میان کسانی که پیش تر واکسن خویش را دریافت کرده اند سبب کاهش اطمینان فعالان اقتصادی به ثبت ارقام انفجاری رشد شده است. نظرسنجی صورت گرفته توسط موسسه مطالعات اقتصادی آلمان نشان داده است که اطمینان فعالان اقتصادی این کشور به ماههای آینده ۰.۸ درصد کمتر شده که این کاهش خلاف انتظار، یک سیگنال اخطار دهنده نسبت به احتمال بروز رویکرد احتیاطی در بزرگ ترین اقتصاد اروپا است که اتفاقا وابستگی زیادی به تجارت و تشکیل سرمایه ثابت دارد.
دولت بایدن در تلاش است تا موافقت کنگره و سنا را برای یک بسته محرک ۱.۴ تریلیون دلاری دیگر جلب نماید که در صورت اجرایی شدن احیانا آخرین بسته بزرگ محرک برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصادی و کاستن از تبعات کرونا خواهد بود. با این وجود شماری از منتقدان این طرح بخصوص جمهوری خواهان و بعضی از مدیران بانک مرکزی نگران نتایج اجرایی شدن چنین بسته ای بر روی نرخ تورم هستند که همین حالا هم در یکی از بالاترین سطوح ثبت شده تاریخ معاصر قرار دارد.
افزایش نرخ تورم در نقاط مختلف جهان به یک نگرانی جدید در مورد آینده مالی بعد از آخر کرونا تبدیل گشته است. صندوق بین المللی پول با ابراز نگرانی نسبت به افزایش سریع تورم در آمریکا، کشورهای اروپایی و دیگر کشورها اخطار داده است که تداوم این روند سبب خشک شدن جریان سرمایه ورودی به کشورهای درحال توسعه خواهد شد آن هم در زمانی که این کشورها برای خروج کامل از رکود کرونایی، بیشتر از هر زمان دیگری در سالهای اخیر نیازمند سرمایه گذاری های جدید خارجی هستند.
معامله گران بازار ارز منتظر رونمایی از تصمیمات جدید لندن در برابر مسئله ایرلند برای تعیین مسیر بعدی یورو و پوند هستند. با وجود گذشت دو سال از برگزیت، هنوز دو طرف نتوانسته اند اختلافات خویش را بر سر طیف گسترده ای از مباحث همچون امور گمرکی و روابط بانکی حل کنند و در این بین مسئله ایرلند یک اختلاف جدی باقی مانده است. ایرلند شمالی جزو خاک بریتانیا و ایرلند جنوبی جزو اتحادیه اروپا است و دولت انگلیس با برقراری مقررات اتحادیه اروپا در مرزهای دو بخش مخالف است.
به دنبال ریزش های پیاپی رمزارزها و ناتوانی طلا در شکستن سطح مهم مقاومتی ۲۰۰۰ دلاری، جذابیت بازار ارز برای معامله گران بیشتر از پیش افزایش پیدا کرده تا جایی که حجم معاملات روزانه در بازارهای ارز در جهان چیزی حدود ۶.۵ تریلیون دلار برآورد می شود. (در مقام مقایسه، کل ارزش بازار رمزارزها کمتر از ۱.۴ تریلیون دلار است.) در میان ارزهای مختلف هم ارزهای امن کماکان محبوبیت بالایی برای سرمایه گذارانی دارند که آنها را بعنوان ابزاری برای حفظ سرمایه ارزیابی و شناسایی می کنند.
تابحال بیشتر از ۱۹۸ میلیون و ۲۹۵ هزار و ۱۲ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۲۲۹ هزار و ۶۵۴ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۲۹ هزار و ۷۲ نفر، برزیل با ۵۵۵ هزار و ۵۱۲ نفر، هند با ۴۲۴ هزار و ۳۶۲ نفر، مکزیک با ۲۴۰ هزار و ۴۵۶ نفر و پرو با ۱۹۶ هزار و ۲۹۱ نفر بوده است.
استیون دالی - استراتژیست ارشد ارزی در یونیون بیزینس - اظهار داشت: موضع بانک مرکزی آمریکا کماکان این است که برنامه خرید اوراق قرضه و تزریق نقدینگی باید ادامه پیدا کند. انتظار ما این بود که زودتر از موعد فعلی شاهد آخر چنین وضعیتی باشیم. بخش زیادی از رفتار محتاطانه بانک مرکزی در ارتباط با این است که رشد اقتصادی آمریکا نسبت به قبل آهسته تر شده است. نرخ تورم نسبت به ماه های قبلی با سرعت کمتری افزوده می شود اما هنوز نسبت به آن باید محتاط بود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۰۵ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۰۹۵ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۱۰۴ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۹۰ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۵ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۶ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۰۸ درصد کاهش به ۱۰۹.۶۹۳ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۶۱ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۶۱ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1400/05/10
13:08:28
5.0 / 5
199
تگهای خبر: آمریكا , ابزار , ارز , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات