واکنش بانک مرکزی به ادعای پولشویی در بانکهای ایرانی

واکنش بانک مرکزی به ادعای پولشویی در بانکهای ایرانی ساسان گستر: محکومیت بانک مرکزی ایران و سایر بانک ها و بانکداران ایرانی در بحرین و آرای احتمالی در این زمینه به وضوح بی ارزش بوده و این بانک نیز حق خودرا برای هرگونه اقدام متقابل و پیگیری حقوقی موضوع، محفوظ دانسته و از دولت و مراجع قضایی بحرین می خواهد بلافاصله اقدامات قضایی موصوف را متوقف کنند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، بانک مرکزی اعلام نمود: در پی انتشار اخباری در رسانه های بحرینی در خصوص محکومیت فیوچر بانک بحرین و برخی بانک ها و بانکداران ایرانی به بهتان پولشویی در آن کشور، موارد زیر بمنظور تنویر افکارعمومی منتشر می شود:

"پیرو اطلاعیه مورخ ۱۷ آبان ۱۳۹۹ این بانک، به آگاهی می رساند بانک المستقبل (فیوچر) در سال ۲۰۰۴ با استقبال دولت بحرین از سرمایه گذاران ایرانی و با مجوز دولت بحرین و با سهامداری برخی بانکهای ایرانی و بحرینی در کشور بحرین تأسیس و به کار خود ادامه می داد و همیشه تمام عملیات و معاملات بانکی آن تحت نظارت مستقیم و برخط مأموران نظارتی و تطبیق بانک مرکزی بحرین قرار داشت و نه فقط گزارشی از اقدام خلاف مقررات در آن بانک در بحرین صادر نشد، بلکه حتی به سبب پیشگامی در پیروی از استانداردهای پیشرفته نظارتی و احتیاطی در بحرین، در سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ بعنوان بانک نمونه در بحرین معرفی گردید.

براین اساس، در پشتیبانی از قطع روابط سیاسی کشورهای عربستان و ایران، بانک فیوچر بطور ناگهانی توسط بانک مرکزی بحرین تصرف و مدیران ایرانی آن از بحرین اخراج و بانک مزبور تحت سرپرستی بانک مرکزی بحرین قرار گرفت و در نتیجه، از سهامداران ایرانی آن سلب مالکیت شد.
حدود پنج سال پس از تصرف و سلب مالکیت، بوسیله اخبار منتشر شده در بعضی رسانه ها مشخص شد دولت بحرین اقدام به طرح بهتان پول شویی توسط بانک فیوچر در دادگاه های بحرین کرده است.

این اقدام سیاسی، بدون رعایت حداقلی ضوابط شکلی و ماهوی دادرسی عادلانه همچون لزوم ابلاغ اتهام، تعیین مرجع رسیدگی، رعایت حق دفاع و توجه به مصونیت قضایی و اجرائی بانک مرکزی، شروع و ظاهراً رسیدگی های کیفری یاد شده منجر به صدور رأی محکومیت شده است تا سلب مالکیت و تصرف اموال و دارایی اشخاص ایرانی در کشور بحرین، از وجاهت حقوقی برخوردار شود.
این در حالیست که بانک مرکزی ایران، تا حالا هیچ ابلاغیه یا اخطاریه ای از شروع رسیدگی قضایی دادگاه های داخلی بحرین به اتهامات مطروحه مقابل خودرا دریافت نکرده و در عین حال، هرگونه اقدام دولت و دستگاه قضایی بحرین مقابل بانک مرکزی ج. ا. ایران را که از مصونیت قضایی و اجرائی برخوردار است، مغایر با موازین و قواعد حقوق بین الملل می داند.

بدیهی است در صورت صحت اخبار منتشر شده در خصوص محکومیت این بانک و سایر بانک ها و مدیران ارشد و متخصص نظام بانکی کشور ایران در بحرین، آرای احتمالی یاد شده به وضوح بی ارزش بوده و اعتبار کشور بحرین را بعنوان محلی برای سرمایه گذاری خارجی به شدت مورد خدشه قرار خواهد داد؛ بانک مرکزی ایران نیز حق خودرا برای هر گونه اقدام متقابل و پیگیری حقوقی موضوع، محفوظ دانسته و از دولت و مراجع قضایی بحرین می خواهد بلافاصله اقدامات قضایی موصوف را متوقف کرده و اعتبار دستگاه قضایی و اعتبار آن کشور را بیش از پیش مخدوش نسازند، برای اینکه این نحوه رفتار دادگاه های کشور بحرین نسبت به حیثیت و اموال کشور همسایه مسلمان، اعتبار آن کشور را میان سرمایه گذاران خارجی و سایر کشورهای جهان افزایش نخواهد داد".
منبع:

1400/05/11
22:00:21
5.0 / 5
345
تگهای خبر: ارز , بانك , بانك مركزی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات