هدفگذاری برای معرفی 12 رقم جدید زراعی دیم در سال 1400

هدفگذاری برای معرفی 12 رقم جدید زراعی دیم در سال 1400 یک مقام مسئول در موسسه تحقیقات کشاورزی دیم از هدفگذاری برای معرفی ۱۲ رقم زراعی جدید در سال ۱۴۰۰ اطلاع داد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رئیس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم اظهار داشت: سال جاری ۱۲ رقم جدید زراعی دیم در حوزه غلات، حبوبات و گیاهان علوفه ای از جانب محققان این مؤسسه معرفی خواهد شد.
خشنود علیزاده اضافه کرد: ارقام جدید زراعی دیم با بسته دستورالعمل ها و سفارش های فنی به کشاورزان معرفی و در دسترس آنها قرار می گیرد.
وی رعایت دستورالعمل های فنی در ارتباط با هر محصول در زمینه خاک ورزی، نحوه کاشت، تغذیه مناسب و عملیات داشت ارقام جدید زراعی از جانب کشاورزان را بسیار مهم خواند و عنوان کرد: کشاورزان دیمکار بدون رعایت این دستورالعمل ها بخصوص در شرایط خشکسالی به نتیجه مورد نظر و تولید اقتصادی دست نخواهند یافت.
علیزاده، رعایت اصول کشاورزی حفاظتی در چارچوب بی خاک ورزی یا کم خاک ورزی، حفظ بقایای گیاهی در مزارع و تناوب مناسب در کشت را رمز موفقیت کشاورزی پایدار در اراضی دیم عنوان نمود.
وی افزود: ما کشت متوالی یک محصول در اراضی دیم را قابل قبول نمی دانیم و تحقیقات میدانی در سطوح بزرگ نشان داده است که درصورتیکه ارقام جدید زراعی دیم با عنایت به دستورالعمل های فنی و مطابق الگوهای تناوبی سفارش شده، در مناطق مناسب کشت شوند در اغلب درجات خشکسالی به جرأت میتوان اطمینان داشت که عملکرد قابل قبولی حاصل خواهد شد.
رئیس مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم درباره عملکرد ارقام جدید گندم دیم در شرایط خشکسالی عنوان کرد: سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ یکی از سالهای خشک و بی سابقه از نظر دمای بالا و بارش کم در بعضی ماه های سال در اغلب مناطق کشور بود به صورتی که برخی از مزارع گندم دیم قابل برداشت نبودند، با این وجود در اراضی که ارقام جدید دیم همراه با دستورالعمل های فنی مؤسسه کشت شد، صرف نظر از رکوردهای بالاتر در بعضی مزارع، متوسط عملکرد تولید بیشتر از ۱.۵ تن در هر هکتار بود.
وی با بیان اینکه به علت موقعیت جغرافیایی ایران، وقوع خشکسالی در سطوح مختلف همیشه در بخش هایی از کشور قابل پیشبینی و مورد انتظار است، اظهار داشت: با عنایت به این حقیقت ها و افزایش فراوانی خشکسالی ها به علت تغییرات اقلیمی، ارقام جدیدی که معرفی می نماییم برای تحمل خشکی و خشکسالی اصلاح شده اند.
علیزاده اضافه کرد: تغییرات اقلیمی علاوه بر تنش خشکی و گرما منجر به بروز و شیوع انواع نژادهای جدید آفات و بیماری های گیاهی هم می شوند و تلاش می نماییم که محصولات جدید و ارقام جدید زراعی معرفی شده از جانب این مؤسسه برای اراضی دیم با استفاده از آخرین فناوری های موجود، مقاوم به تمام تنش های محیطی زنده و غیر زنده باشند و ازاین رو همواره یافته های جدید مؤسسه که شامل رقم و بسته زراعی مناسب می باشد، برای شرایط فعلی، بهتر و برتر از نسخه های قدیمی هستند و این تلاشهای روزآمد در مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور هماهنگ با سیاست های ابلاغی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با جدیت ادامه می یابد.


منبع:

1400/05/17
15:54:58
5.0 / 5
297
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات