نگاهی به وضعیت بورس ها در جهان

نگاهی به وضعیت بورس ها در جهان به گزارش ساسان گستر شاخصهای بورسی اروپا و آمریکا برخلاف آسیایی ها به صعود خود ادامه دادند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از بلومبرگ، روند احیای اقتصادی و خروج تدریجی از رکود ناشی از کرونا در خیلی از اقتصادهای بزرگ جهان به صورت امیدوارکننده ای ادامه داشته است.
مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام نمود که در نتیجه کاهش محدودیت های کرونایی و پیشرفت در روند واکسیناسیون، اقتصاد این کشور در سه ماه منتهی به ژوئن ۴.۸ درصد رشد کرده که این عملکرد ۱.۲ درصد بیشتر از رشد ثبت شده بازه منتهی به ماه قبل بوده است. این رشد اقتصادی همینطور نیرومندترین رشد فصلی یک سال گذشته انگلیس بوده است.
بعد از چندین افزایش ماهانه متوالی، متوسط تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به جولای بدون تغییر نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۵.۴ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۱ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در ۱۳ سال گذشته بوده، بیشتر از همه تحت تأثیر قیمت بخش انرژی قرار گرفته؛ چون که تورم بنزین به ۲۳.۸ درصد رسیده است. بعد از این بخش نیز، حمل و نقل با تورم ۶.۴ درصد قرار گرفته است.
با شدت گرفتن موج چهارم کرونا در اروپا، شاخص اطمینان سرمایه گذاران در سطح منطقه یورو (متشکل از ۱۹ کشور اروپایی) در اولین هفته از ماه آگوست با کاهش ۱۸.۵ واحدی نسبت به ماه قبل به ۴۸.۷ واحد رسیده است.
این رقم همینطور کمترین رقمی است که از نوامبر سال قبل بدین سو به ثبت رسیده بود و تحلیلگران انتظار دارند در ماه های انتهایی سالجاری میلادی شاهد کاهش محسوس حجم سرمایه گذاری ها در این منطقه و کاسته شدن از سرعت رشد اقتصادی باشیم.
بعد از چندین ماه صعود پیاپی تورم، شیب افزایش قیمت ها در خیلی از کشورها کند شده تا جایی که نرخ تورم چین در ۱۲ ماه منتهی به جولای به مثبت ۱.۰ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۱ درصد کمتر از تورم ماه قبل و نرخ پیشبینی شده قبلی بوده، بیشتر از همه تحت تاثیر افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به مثبت ۶.۹ درصد افزوده شده است. این کمترین تورم چهار ماه اخیر در چین بوده است.
نرخ بیکاری در بزرگ ترین اقتصاد جهان تا آخر ماه جولای کاهشی شد و رقم ۵.۴ درصد را ثبت نمود. این نرخ بیکاری که ۰.۵ درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول ۱۶ ماه اخیر است. از آوریل سال گذشته که نرخ بیکاری آمریکا با رسیدن به ۱۴.۸ درصد رکوردشکنی کرد، روند نزولی نرخ بیکاری آمریکا ادامه داشته است. شمار جمعیت بیکاران هم طی همین مدت به هشت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد که ۷۸۲ هزار نفر کمتر از ماه قبل است.
در آخرین هفته از ماه جولای شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا با کاهش ۳۱ هزارنفری به ۳۸۵ هزار نفر رسیده که کمی فعالان بازار را نسبت به بهتر شدن وضعیت، حداقل در بازار کار امیدوار کرده است. این کاهش در حالی به ثبت رسید که انتظار می رود روند متقاضیان صعودی باشد و به ۴۰۰ هزار نفر برسد. به صورت متوسط شمار متقاضایان هفتگی دریافت مزایای بیکاری در آمریکا حدود ۲۰۰ هزار نفر بود که بعد از انتشار کرونا این رقم به سرعت رو به افزایش رفت.
رشد اقتصادی کشورها درحال بازگشت به محدوده مثبت است: مرکز آمار آلمان اعلام نمود بزرگ ترین اقتصاد اروپا در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ به میزان ۱.۵ درصد رشد کرده که این رشد، اولین رشد مثبت فصلی یک سال گذشته این کشور به حساب می آید. مرکز آمار فرانسه هم اعلام نمود در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱، متوسط رشد اقتصادی این کشور ۰.۹ درصد اندازه گیری شده است که ۱.۱ درصد بیشتر از رشد اقتصادی ثبت شده این کشور در سه ماهه قبلی بوده است.
طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب ۲.۰ درصد و ۱.۹ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو ۲.۳ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۲.۰ درصد افزوده شده است. رشد اقتصادی در دوازده ماه منتهی به مارس در منطقه یورو به صورت متوسط ۱۳.۷ درصد ودر اتحادیه اروپا به صورت متوسط ۱۳.۲ درصد بوده است.
تابحال بیشتر از ۲۰۵ میلیون و ۸۷۰ هزار و ۲۳۱ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۳۴۳ هزار و ۲۰۴ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۳۵ هزار و ۲۳۸ نفر، برزیل با ۵۶۶ هزار و ۱۳ نفر، هند با ۴۲۹ هزار و ۷۰۲ نفر، مکزیک با ۲۴۶ هزار و ۲۰۳ نفر و پرو با ۱۹۷ هزار و ۱۴۶ نفر بوده است.
دیوید اسپیکا - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه گاید استون کپیتال - اظهار داشت: به صورت کلی، تمایل معامله گران به فروش سهام خود با بهبود چشم انداز اقتصادی خیلی کمتر از قبل شده است. با این وجود ریسک های زیادی وجود دارد که می تواند روند را به صورت کامل معکوس کند: گونه دلتا ویروس کرونا هم با عنایت به قدرت سرایت بالایش به یک نگرانی مهم تبدیل گشته است. ما نگرانی های تورمی و احتمال افزایش تنش ها بین چین و آمریکا را هم کماکان داریم.
بورس آمریکا
در وال استریت بیشتر شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۵ هزار و ۴۴۹.۸۵ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۱۷ درصد صعود تا سطح ۴۴۵۴.۹۱ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۲۸ درصد افزایش در سطح ۱۴ هزار و ۸۰۵.۳۶ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۳۷ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۱۹۳.۲۳ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۹۳۷.۵۱ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۳۶ درصدی در سطح ۶۸۸۲.۴۷ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۰۴ درصد بالا رفت و به ۸۹۷۹.۴۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۲ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۱۵.۰۲ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۵۳ درصد پایین رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۵۱۷.۸۲ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" کاهش ۰.۸۴ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۹۷۳.۳۵ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۰۵ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۵۸۸.۱۹ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۲۷ درصد کاهش به ۶۹.۱۴ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۰.۲ درصدی به ازای ۷۱.۳۰ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۰۸ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۵۳.۰۷ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۰.۴ درصدی به ازای ۲۳.۱۶ دلار مبادله شد.1400/05/22
12:10:17
5.0 / 5
171
تگهای خبر: آمریكا , انرژی , بازار , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات