روز سیاه سفید بورس های جهانی

روز سیاه سفید بورس های جهانی ساسان گستر: فاکتورهای مهم بورسی عملکرد متفاوتی از خود نشان دادند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از بلومبرگ، طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به جولای با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۲.۲ درصد رسید تا نرخ تورم باردیگر از سطح دو درصدی هدف گذاری شده بانک مرکزی فاصله گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ بطور متوسط ۲.۵ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۲ درصد بیشتر شده است. در مقایسه با ماه قبل، نرخ تورم در ۹ کشور کاهش و در ۱۶ کشور افزایش داشته است.
رشد منفی بخش خرده فروشی آن هم بعد از اوج گیری تورم آمریکا، موجب نگرانی فعالان بازار شده است. در ۱۲ ماه منتهی به جولای، رشد این بخش به منفی ۱.۱ درصد رسید که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد کمتر شده است. اقتصاد آمریکا وابستگی زیادی به بخش خرده فروشی دارد و حدود دو سوم کل بار رشد اقتصادی این کشور روی دوش آنست. انتظار می رفت رشد خرده فروشی منفی ۰.۳ درصد باشد اما این آمار، زنگ هشدار را به صدا درآورد.
آمارهای جدید از وضعیت اقتصادی چین موجب ناامیدی معامله گران شده تا جایی که علاوه بر افزایش نرخ بیکاری، تولیدات صنعتی به میزان محسوسی کاهش یافته است. نرخ بیکاری چین در ۱۲ ماه منتهی به جولای در شرایطی به ۵.۱ درصد رسیده است که در مقایسه با بازه مشابه منتهی به ماه قبل، نرخ بیکاری این کشور ۰.۱ درصد بالا رفته است. این نرخ بیکاری که ۰.۱ درصد بیشتر از برآورد قبلی کارشناسان است، بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در این کشور در دو ماه اخیر شمرده می شود.
به دنبال کاهش شدید عرضه مسکن، متوسط افزایش قیمت خانه ها در بزرگ ترین اقتصاد جهان در سه ماهه دوم امسال به بالاترین سطح خود در طول تاریخ معاصر این کشور رسیده است. نسبت به زمان مشابه سال قبل، افزایش قیمت مسکن آمریکا ۲۳ درصد اندازه گیری شده که نسبت به بازه مشابه به فصل قبل ۰.۸ درصد افزایش داشته است. متوسط قیمت مسکن آمریکا طی بازه زمانی فوق ۳۵۸ هزار دلار بوده که این رقم نسبت به سال قبل ۶۶ هزار و ۸۰۰ دلار بیشتر شده است.
روند احیای اقتصادی و خروج تدریجی از رکود ناشی از کرونا در خیلی از اقتصادهای بزرگ جهان بطور امیدوارکننده ای ادامه داشته است. مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام نمود که در نتیجه کاهش محدودیت های کرونائی و پیشرفت در روند واکسیناسیون، اقتصاد این کشور در سه ماه منتهی به ژوئن ۴.۸ درصد رشد کرده که این عملکرد ۱.۲ درصد بیشتر از رشد ثبت شده بازه منتهی به ماه قبل بوده است. این رشد اقتصادی همین طور نیرومندترین رشد فصلی یک سال اخیر انگلیس بوده است.
بعد از چندین افزایش ماهانه متوالی، متوسط تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به جولای بدون تغییر نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۵.۴ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۱ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در ۱۳ سال اخیر بوده، بیش از همه تحت تاثیر قیمت بخش انرژی قرار گرفته؛ چونکه تورم بنزین به ۲۳.۸ درصد رسیده است. بعد از این بخش نیز، حمل و نقل با تورم ۶.۴ درصد قرار گرفته است.
با شدت گرفتن موج چهارم کرونا در اروپا، شاخص اطمینان سرمایه گذاران در سطح منطقه یورو (متشکل از ۱۹ کشور اروپایی) در اولین هفته از ماه آگوست با کاهش ۱۸.۵ واحدی نسبت به ماه قبل به ۴۸.۷ واحد رسیده است. این رقم همین طور کمترین رقمی است که از نوامبر سال قبل بدین سو به ثبت رسیده بود و تحلیل گران انتظار دارند در ماه های انتهایی سال جاری میلادی شاهد کاهش محسوس حجم سرمایه گذاری ها در این منطقه و کاسته شدن از سرعت رشد اقتصادی باشیم.
بعد از چندین ماه صعود متوالی تورم، شیب افزایش قیمت ها در خیلی از کشورها کند شده تا جایی که نرخ تورم چین در ۱۲ ماه منتهی به جولای به مثبت ۱.۰ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۱ درصد کمتر از تورم ماه قبل و نرخ پیش بینی شده قبلی بوده، بیش از همه تحت تأثیر افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به مثبت ۶.۹ درصد بالا رفته است. این کمترین تورم چهار ماه اخیر در چین بوده است.
تا حالا بیش از ۲۰۹ میلیون و ۷۲۴ هزار و ۱۲۰ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۴۰۰ هزار و ۳۶۲ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۴۰ هزار و ۲۲۶ نفر، برزیل با ۵۷۰ هزار و ۷۱۸ نفر، هند با ۴۳۲ هزار و ۸۳۴ نفر، مکزیک با ۲۴۹ هزار و ۵۲۹ نفر و پرو با ۱۹۷ هزار و ۵۳۹ نفر بوده است.
دیوید اسپیکا - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه گاید استون کپیتال - اظهار داشت: بصورت کلی، تمایل معامله گران به فروش سهام خود با بهبود چشم انداز اقتصادی خیلی کمتر از قبل شده است. با این وجود ریسک های زیادی وجود دارد که می تواند روند را بطور کامل معکوس کند: گونه دلتا ویروس کرونا نیز باتوجه به قدرت سرایت بالایش به یک نگرانی مهم تبدیل گشته است. ما نگرانی های تورمی و احتمال افزایش تنش ها بین چین و آمریکا را نیز کماکان داریم.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها ریزشی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایینتری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۶۹ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۵ هزار و ۱۰۰.۵۴ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۳۳ درصد ریزش تا سطح ۴۴۳۳.۴۰ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۳۹ درصد کاهش در سطح ۱۴ هزار و ۵۹۸.۹۱ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۱۶ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۱۶۹.۳۲ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۲۸ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۹۶۵.۹۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۰.۷۳ درصدی در سطح ۶۷۷۰.۱۱ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۱۸ درصد بالا رفت و به ۸۹۷۰.۲۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۵۹ درصدی تا سطح ۲۷ هزار و ۵۸۵.۹۱ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۴۷ درصد بالا رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۸۶۷.۰۱ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افزایش ۱.۱۷ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۸۹۴.۲۴ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۱۲ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۷۵۰۲.۱۵ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۲۷ درصد کاهش به ۶۴.۹۱ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۱.۶۱ درصدی به ازای ۶۷.۷۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۱۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۸۵.۵۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۰.۱۶ درصدی به ازای ۲۳.۵۵ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/05/28
13:30:39
5.0 / 5
215
تگهای خبر: آمریكا , انرژی , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات