رئیس جهاد كشاورزی اردبیل:

تولید ۳۰ هزار تن سویا در اردبیل

تولید ۳۰ هزار تن سویا در اردبیل به گزارش ساسان گستر رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از تولید ۳۰ هزار تن سویا از اراضی حاصلخیز شمال استان اردبیل در سال زراعی جاری اطلاع داد.خلیل نیکشاد در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار نمود: در سطح استان بخصوص مزارع مغان ۱۰ هزار هکتار از اراضی به زیر کشت محصول سویا رفته که عملیات برداشت این محصول در یک ماه آینده آغاز خواهد شد.
وی سویا را محصول استراتژیک در تولید روغن نباتی و استحصال کنجاله برای تأمین نیاز دامداری ها اعلام نمود و اظهار داشت: بیشترین تولید سویا در بیله سوار و با کشت پنج هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان انجام می شود که زارعان این منطقه نقش ممتازی را در تولید سویا و سایر دانه های روغنی دارند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل خاطرنشان کرد: سازمان جهاد کشاورزی در کنار تأمین نهاده های دامی نظیر بذر، کود و سموم به کشاورزان کمک کرده تا با دریافت مشاوره های فنی و تخصصی به تولید کیفی این محصول اقدام نمایند که در صورت مساعد بودن شرایط جوی برداشت این محصول از اوایل مهرماه در مغان آغاز می شود.
نیکشاد اضافه کرد: تولید سویا، کلزا و سایر دانه های روغنی نقش مهمی را در تحقق اقتصاد مقاومتی و خودکفایی تولید محصولات روغنی به همراه خواهد داشت که عمده تولیدات برای فرآوری به استانهای دیگر بخصوص کارخانه های روغن کشی ارسال می شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: یکی از نگاههای جهاد کشاورزی استان توسعه کشت سویا و محصولات روغنی است چون که کشت این محصولات کم آب بر نه تنها به تنوع کشت در اراضی کمک می نماید بلکه زمینه ای را فراهم می آورد تا از محصولات باقیمانده سویا هم در جهت تأمین خوراک دام استفاده گردد.
نیکشاد افزود: تولید سویا و دیگر محصولات روغنی نه تنها کشور را از واردات روغن بی نیاز می کند بلکه به کاهش ارزبری هم کمک کرده و به شکلی سیاست های درست و اصولی کشاورزی را در ابعاد مختلف تقویت کرده و به نفع تولید داخلی زمینه خوداتکایی را فراهم می آورد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان نمود: علاوه بر بیله سوار، کشت دانه های روغنی بخصوص سویا در پارس آباد و اصلاندوز هم در سالهای اخیر مورد توجه کشاورزان قرار گرفته تا با عمل آوری این محصول بتوانند نقش مهمی را در خوداتکایی کشور در تولید دانه های روغنی داشته باشند.

1400/05/31
23:42:02
5.0 / 5
216
تگهای خبر: ارز , تولید , سیاست , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات