یك كارشناس مسائل اقتصادی:

دولت ورود نکند افزایش قیمت دلار ادامه دار خواهد بود

دولت ورود نکند افزایش قیمت دلار ادامه دار خواهد بود به گزارش ساسان گستر کرمانشاه یک کارشناس مسائل اقتصادی با غیرمنطقی خواندن قیمت فعلی دلار و با اشاره به روند صعودی آن طی روزهای اخیر، اظهار داشت: ادامه این روند صعودی به سیاست های دولت جدید و بانک مرکزی بستگی دارد.


دکتر علی حیات نیا در گفت و گو با ایسنا، از روند صعودی نرخ ارز طی روزهای اخیر یاد کرد و اضافه کرد: این امر چند دلیل دارد که با اهمیت ترین آن کسری بودجه دولت طی چند ماه اخیر و خلق پول برای جبران این کسری است.
وی افزود: تنخواهی که برای جبران کسری بودجه از طرف بانک مرکزی در اختیار دولت قرار گرفت موجب افزایش نقدینگی در کشور و به تبع آن رشد تورم شد که تبعات آنرا در بازار ارز و سایر بازارهای مالی شاهد می باشیم.
این کارشناس مسائل اقتصادی عامل دیگر موثر بر افزایش قیمت ارز را مسائل سیاسی و بین المللی دانست که چون آینده دقیق آن و همین طور سرنوشت برجام بطور کامل معین نمی باشد، موجب ایجاد نوعی عدم اطمینان بین فعالین اقتصادی کشور شده است.
حیات نیا عنوان کرد: البته تحریم ها، عدم فروش نفت و کاهش درآمدهای ارزی نیز بر افزایش قیمت دلار بی تاثیر نیست.
وی تداوم یا توقف روند صعودی قیمت دلار را وابسته به برنامه های دولت جدید و خصوصا وزیر اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی دانست.
حیات نیا اشاره کرد: چون تا حالا برنامه مشخصی از طرف بانک مرکزی درباره نرخ ارز ارائه نشده، بنظر می رسد صعود قیمت دلار حداقل طی روزهای آینده ادامه داشته باشد.
وی افزود: انتظار می رفت دولت سیزدهم از شروع فعالیت خود تمرکز بیشتری بر ثبات نرخ ارز بعنوان یک عامل اثرگذار در اقتصاد کشور داشته باشد.
این کارشناس مسائل اقتصادی قیمت فعلی نرخ ارز را نیز منطقی ندانست و اضافه کرد: به عقیده خیلی از کارشناسان اگر رانت و یارانه از ارز حذف شود، قیمت واقعی آن چیزی بین ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان است.
منبع:

1400/06/03
20:57:45
5.0 / 5
209
تگهای خبر: ارز , اقتصاد كشور , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات