معاون وزیر تعاون:

سامانه جامع بخش تعاون به سامانه ثبت شرکت ها متصل می شود

سامانه جامع بخش تعاون به سامانه ثبت شرکت ها متصل می شود به گزارش ساسان گستر معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: همزمان با هفته تعاون سال جاری اتصال سامانه جامع بخش تعاون به سامانه ثبت شرکتها صورت می گیرد.به گزارش ساسان گستر به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد جعفر کبیری در اینباره اظهار نمود: به مناسبت هفته تعاون، سال جاری ۲۸۸ طرح تعاونی با سرمایه گذاری بیشتر از ۳، ۲۰۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی حدود ۷۰۰۰ نفر در حوزه های مختلف تولیدی توزیعی و خدماتی افتتاح می گردد. همینطور جشنواره تعاونی های برتر دوره چهاردهم را برگزار خواهیم کرد.
وی اتصال سامانه جامع بخش تعاون به سامانه ثبت شرکتها را از دیگر برنامه های هفته تعاون سال جاری نام برد و آنرا پنجره واحد خدمات ثبتی بخش تعاون خواند.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره مزیت های ایجاد این سامانه اظهار نمود: اتصال این دو سامانه سبب کاهش چشم گیر زمان ثبت و تشکیل تعاونی ها می شود. از ماه آینده همه حمایتها و مشوق های بخش تعاون از راه سامانه جامع و هوشمند تعاون انجام می شود که این اتفاق مهم در وهله اول باعث توزیع عادلانه حمایت های هدفمند بخش تعاون به تعاونی ها و در قدم بعدی باعث افزایش شفافیت می شود.
کبیری در اینباره توضیح داد: این زیر سامانه ضمن ثبت تجربیات موفق، نیازمندی بخش تعاون کشور به اشتراک گذاری تجربیات موفق و هم افزایی دانشی تعاونی ها را برطرف می کند.
وی اضافه کرد: در هفته تعاون پیش رو چهار مرکز نوآوری در استانهای کشور با اختصاص خط اعتباری به مبلغ بیشتر از ۵۰۰ میلیارد تومان و در مجموع ۱، ۰۰۰ میلیارد تومان با نرخ های مختلف افتتاح شده و در اختیار تعاونگران قرار می گیرد. اختتامیه اولین دوره جشنواره آماتوری فیلم بخش تعاون هم همزمان با هفته تعاون برگزار می گردد.
کبیری در ادامه ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته در معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار نمود: شفافیت و دولت الکترونیک با محوریت ایجاد سامانه هوشمند تعاون و توسعه نوآوری و افزایش بهره وری با شکل گیری مراکز نوآوری در سرتاسر کشور و توسعه حمایت های هدفمند و توانمندسازی تعاونی ها با ایجاد خطوط اعتباری مختلف و حمایتهای آموزشی، پژوهشی و ترویجی در حوزه تعاون همچون اقدامات مهم این معاونت بوده است.
وی افزود: در حوزه کاری دولت الکترونیک، اقداماتی نظیر ایجاد سامانه جامع و هوشمند در بخش تعاون و برگزاری الکترونیکی مجامع عمومی شرکتهای تعاونی برای نخستین بار در کشور صورت گرفت و در بخش توسعه شفافیت علاوه بر ایجاد سامانه جامع بخش تعاون، افزایش ۱۴ برابری اهداف نظارتی و حسابرسی را به ثمر رساندیم.
کبیری راه اندازی مرکز نوآوری و توسعه تعاون ایران (منتا) در تهران و ۱۴ استان دیگر و راه اندازی اندیشکده تعاون را همچون اقدامات صورت گرفته در حوزه نوآوری عنوان نمود.
وی افزود: در بخش حمایت هدفمند توفیق یافتیم اهدافی همچون افزایش ۱۴ برابری بودجه شکل گیری و توانمند سازی تعاونی ها، افزایش بیشتر از سه برابری تسهیلات بانک توسعه تعاون در سال ۱۳۹۹ نسبت به ۱۳۹۶، اختصاص ۷، ۵۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری برای تعاونی های مسکن با اولویت مسکن کارگری و اختصاص ۱۴۰ میلیارد تومان خط اعتباری برای تعاونی های در رابطه با مهار کرونا را به نتیجه برسانیم.
به گفته معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه اقدامات ترویجی علاوه بر برگزاری دو دوره مسابقات مناظره دانشجویی ویژه تعاون با همکاری جهاد دانشگاهی، اولین جشنواره فیلم با مبحث تعاون و همدلی، وبینارهای علمی ترویجی داخلی و بین المللی و نشست های علمی برای ۱۲ هزار و ۸۰۰ نفر از تعاونگران در استانهای سراسر کشور برگزار گردید. همینطور در جهت تقویت حوزه نهادهای مالی، تصویب ۱، ۰۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون و تصویب افزایش سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون تا ۲۰۰ میلیارد تومان، صورت پذیرفت.
کبیری ضمن اشاره به آمار تحویل واحدهای مسکن مهر اظهار نمود: در بخش مسکن مهر، با مجموعه ای از اقدامات، افزایش تحویل واحدهای تعاونی مسکن مهر از ۱۴ درصد به ۹۵ درصد، کاهش ۸۱ درصدی پرونده های اعتراضات از ۷۴۰۰۰ پرونده به ۱۴۰۰۰ پرونده، راه اندازی ۱۱۲ تعاونی توسعه عمران شهرستانی در ۲۹ استان و پشتیبانی از تشکیل ۵۱۳۶ شرکت تعاونی با عضویت ۱۱۹ هزار و ۷۴۱ نفر و ایجاد ۱۰۰ هزار و ۶۸۵ فرصت شغلی را باعث شدیم.
وی، ضمن اشاره به کسب عنوان معاونت برتر ستادی در میان معاونت های وزارت خانه از جانب سازمان امور اداری و استخدامی طی دو سال ۹۸ و ۹۹ درباره معیار این انتخاب و مجموعه اقداماتی که در جهت تحقق آن انجام گرفته، اظهار نمود: معاونت امور تعاون برای اولین بار در سال ۱۳۹۸ رتبه اول سازمان امور اداری و استخدامی را در میان معاونت های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دست آورد، ما مجموعه اقداماتی در جهت توسعه شفافیت، نوآوری و دولت الکترونیک داشتیم که بخش قابل توجهی از آنها محقق شده و الان می توانم اشاره کنم که در بحث توسعه شفافیت و دولت الکترونیک فاز دوم سامانه جامع و هوشمند بخش تعاونی کشور را هم به اتمام رساندیم و در ادامه مسیر این امکان را هم فراهم کردیم که مجامع الکترونیکی تعاونی ها از راه این سامانه برگزار گردد که به شدت به توسعه شفافیت در تعاونی ها کمک کرده است.
وی اضافه کرد: همینطور امکان حضور همه اعضا در مجامعی که تصمیم های مهمی برای سرمایه های مردم گرفته می شود، فراهم گردید و از همین حیث میتوان اظهار داشت که این کار هم تحقق دولت الکترونیک بود و هم توسعه شفافیت در تعاونی ها که منجر به افزایش بهره وری و کارآمدی در تعاونی ها می شود.
کبیری تصریح کرد: ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که این اقدامات مانع از ایجاد زمینه انحراف و فساد و سوء استفاده از خلأهای قانونی در بخش تعاون می شود. به صورت مثال بعضاً مجامعی بخصوص در تعاونی های مسکن دیده می شد که گاهی بدون اطلاع همه اعضا برگزار می شد و از این حیث میتوان اظهار داشت که دیگر کمتر اتفاق می افتد که تصمیمی توسط اعضای هیأت مدیره ها در تعاونی ها در مجامع گرفته شود و همه از محوریت آن آگاه نباشند. این مسئله توفیق بزرگی بود و باید اضافه کرد که با همین توسعه سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون در کنار شفافیت و دولت الکترونیک در بخش های دیگر، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پارسال توانست رتبه اول در حوزه شفافیت و دولت الکترونیک را در میان ۱۲۴ دستگاه اجرایی کشور کسب کند.
وی افزود: از طرفی در بحث اجرای سامانه، این امکان برای ما فراهم گردید که خدمات گیرنده، خدمات دهنده را نبیند و با او برخورد مستقیم نداشته باشد و از همین حیث زمینه حذف امضاهای طلایی را فراهم کردیم و مجموعاً ۱۶ سامانه را در سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون ادغام کردیم و بانک دیتای تعاونی ها را از ابعاد متعدد توانستیم در سامانه جامع به یکدیگر متصل نماییم.
معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از اتصال سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون به ثبت شرکت ها در هفته تعاون اطلاع داد و اظهار داشت: این اقدام، اولین و محوری ترین کار ما برای توسعه شفافیت و دولت الکترونیک بود که بر مبنای آن تعداد روزهایی که در گذشته برای ثبت تعاونی ها طول می کشید، با مجموع فعالیتهایی که در نظر گرفتیم در سامانه جدید تعاون رخ دهد و به بار بنشیند، از بیشتر از ۷۰ روز به کمتر از ۷ روز کاسته می شود و این یک دستاورد بزرگ به شمار می آید که امید است ذی نفعان ما بتوانند از آن بهره مند شوند.
به گفته وی، زیر سامانه های مختلفی در حوزه توانمند سازی تعاونی ها در سامانه جامع بخش تعاون پیشبینی شده که از سه زیرسامانه جدید در سامانه جامع تعاون نیز، طی هفته تعاون رونمایی خواهد شد.
کبیری تصریح کرد: ما برای نخستین بار ردیف ۱۰۱ هزار را از محل بند ۲ ماده ۲۹ اصل ۴۴، ۱۰۰ میلیارد تومان تخصیص گرفتیم و می خواهیم که با کمک بانک ها برای پشتیبانی از تعاونی ها با آن هزار میلیارد تومان خط اعتباری با نرخ ترجیحی ایجاد نماییم.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ایجاد خطوط اعتباری مختلف با نرخ ترجیحی برای تعاونی های دانش بنیان، جوانان و زنان، برگزاری وبینارهای بین المللی با همکاری کشورهای موفق در بخش تعاون، راه اندازی ۱۴ مرکز ملی توسعه و نوآوری تعاون در ۱۴ استان، برگزاری همایش استارتاپی در بخش تعاون، ایجاد خط اعتباری برای تعاونی های توسعه و عمران شهرستانی، پرداخت یارانه دستمزد برای تثبیت اشتغال تعاونی های صدمه دیده از کرونا و اجرای قانون ۲۰ درصد تخفیف در سهم کارفرما با همکاری معاونت اشتغال وزارت خانه، اختصاص تسهیلات صندوق کارآفرینی امید به تعاونی های فعال در حوزه مهار کرونا و اختصاص خط اعتباری بانک توسعه تعاون به منظور پشتیبانی از تعاونی های مسکن و با اولویت مسکن کارگری را همچون اقدامات صورت گرفته معاونت تعاون نام برد که سبب شده این معاونت از سمت کمی سازی و تشکیل تعاونی به سمت کیفی سازی و پشتیبانی از تعاونی های موجود و تقویت آنها گام بردارد.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در انتها با اشاره برنامه های هفته تعاون پارسال اظهار داشت: در هفته تعاون سالهای گذشته برنامه های مختلفی داشتیم شامل افتتاح پروژه های تعاونی های مختلف در سرتاسر کشور بعنوان یک حرکت ترویجی و تا به امروز هم چهار افتتاحیه مختلف در مقاطع هفته تعاون و دهه فجر برگزار کرده ایم که در سالهای ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ جمعاً ۱۸۹۲ طرح تعاونی با سرمایه گذاری بالغ بر ۹، ۳۶۳ میلیارد تومان و ایجاد اشتغال برای ۷۶ هزار و ۳۳۶ نفر طی ۵ مرحله افتتاح و بهره برداری شده است.


منبع:

1400/06/05
23:48:52
5.0 / 5
232
تگهای خبر: اشتغال , بانك , تسهیلات , توزیع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات