گزارش ساسان گستر؛

دلیل عقب نشینی تایرسازان از افزایش قیمت چه بود؟

دلیل عقب نشینی تایرسازان از افزایش قیمت چه بود؟ یک مقام مسئول در سازمان حمایت گفت: این سازمان به منظور انجام تکالیف قانونی از انجمن تایر درخواست نمود تا اسناد در رابطه با چرایی افزایش قیمت را عرضه کند که این انجمن از تصمیم خود عقب نشینی کرد.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، مصطفی تنها سخنگوی انجمن تایر در بیستم مرداد ماه سالجاری، خبر افزایش ۱۵ درصدی محصولات تایر را رسانه ای کرد. بلافاصله بعد از انتشار این خبر مشاهدات میدانی مبین آن بود که بار دیگر بازار تایر با گرانی و افزایش قیمت روبرو شده است.
با این حال سخنگوی انجمن تایر هفته گذشته و در مصاحبه دیگری، خبر از ملغی شدن مصوبه افزایش نرخ تایر داد و اعلام نمود که افزایش قیمت به علت تقاضای پایین در بازار با مخالفت جدی فروشندگان تایر روبرو شده است.
بررسی ها نشان داده است که به دنبال این اظهارات ضدونقیض در چند روز گذشته قیمت یک جفت تایر پرایدی، افزایش بیشتر از ۱۰ درصدی را تجربه کرده است.
در حالیکه روز گذشته بعضی از رسانه ها، مخالفت صریح سازمان حمایت را مانع افزایش قانونی قیمت تایر عنوان کردند اما منایی، معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، در گزارش ساسان گستر به نقل از مهر ضمن رد این ادعا اظهار داشت: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار در سال گذشته، مصوبات انجمن صنفی تایر در مورد قیمت گذاری بایستی در قالب مشخص شده از جانب سازمان حمایت باشد.
وی افزود: به همین جهت و به منظور انجام تکالیف قانونی، سازمان پشتیبانی از انجمن تایر درخواست نمود تا اسناد و مدارک در رابطه با چرایی افزایش قیمت را به این سازمان عرضه کند که بلافاصله بعد از این اتفاق، انجمن تایر از تصمیم خود در خصوص افزایش ۱۵ درصدی قیمت تایر منصرف شد.
در همین رابطه تنها سخنگوی انجمن تایر، در گفتگو با خبرگزاری مهر ضمن انتقاد از شیطنت برخی رسانه ها در رسانه ای کردن اخبار مربوط با افزایش قیمت، اظهار داشت: انتشار اخبار در ارتباط با گرانی کالاها پیش از قطعی شدن آن، به نفع مردم نیست و رسانه های منتشرکننده این اخبار بایستی دقت کنند تا در جهت اهداف مردم مبادرت به تولید محتوا کنند.
وی دلیل مصاحبه ابتدایی خویش را که طی آن از افزایش قریب الوقوع ۱۵ درصدی قیمت تایر اطلاع داده بود، اصرار بیش از اندازه بعضی از رسانه های تخصصی حوزه خودرو عنوان نمود و از آن انتقاد نمود.
خبر افزایش قیمت، بازار تایر را کم رونق تر کرد
همچنین، داوود سعادتی نژاد رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک و روغن هم در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به افزایش قیمت تایر طی روزهای اخیر اظهار داشت: هم اکنون بازار تایر در شرایط کما قرار دارد و در حالیکه عرضه تایر بسیار شرایط مساعدی دارد، تقاضا بسیار اندک است.
وی اضافه کرد: ظرفیت تمامی انبارهای تایر تکمیل است و مغازه دارها به علت کمبود مشتری، درحال تعطیل کردن مغازه های خود و رجوع به انبارهای عمومی هستند؛ چون که تایر بر اثر قرارداشتن در فضای باز و آزاد، گرفتار پوسیدگی شده و مقاومت خویش را از دست می دهد.
رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک و روغن افزایش قیمت تایر در شرایط فعلی را اشتباه دانست و اظهار داشت: انتشار اخبار افزایش قیمت، همین تعداد اندک مشتری را هم از بازار دور می کند و اثر منفی بر روی بازار خواهد گذاشت. چون که فروشگاه های تایر برای تسویه با تولیدکنندگان، باید سبد خریداری شده خویش را به فروش برسانند.
به نظر می رسد انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد بازار تایر در بعضی از رسانه ها که شائبه ذی نفع بودن تولیدکنندگان تایر در آن وجود دارد، باعث التهاب و سردرگمی فعالان این بازار شده است که در نتیجه به زیان مصرف کننده نهایی تمام خواهد شد.
شاید در این روزها که مردم در شرایط سخت اقتصادی قرار دارند، اولاً؛ رسانه ها می توانند در جهت مطالبه گری از مسئولین و کاهش فشار اقتصادی گام بردارند و ثانیاً مسئولین مربوطه در مصاحبه با رسانه ها دقت کافی را داشته باشند تا اخبار در ارتباط با گرانی در صورت عدم قطعیت اعلام نشود.

1400/06/08
10:03:09
5.0 / 5
230
تگهای خبر: بازار , تولید , فروش , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات