خواسته هایی از رئیس جمهوری برای رویای چابهار

خواسته هایی از رئیس جمهوری برای رویای چابهار به گزارش ساسان گستر در جریان حضور رئیس جمهوری در چابهار، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با بیان درخواست ها و لزوم های این بخش اظهار داشت که زمان آن رسیده تا رویای بین المللی شدن چابهار محقق شود.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، روز گذشته(پنج شنبه) رئیس جمهوری در دومین سفر استانی خود به همراه تعدادی از وزرا و معاونین خود وارد چابهار شد و طی آن از بندر چابهار، سواحل مکران، بخش های حاشیه نشین شهر چابهار و پروژه هایی مانند مسکن محرومان دیدن کرد.
ایرانیان خارج از کشور برای سرمایه گذاری به مکران بیایند
انتخاب چابهار بعنوان نخستین سفرهای استانی و البته اظهارات رئیس جمهور تاکید دیگری بر اهمیت و جایگاه ویژه این منطقه استراتژیک در توسعه اقتصادی دارد، این در حالیست که رئیسی، سواحل مکران را ثروت ملی نامیده و گفته که بهترین منطقه برای ایرانی ها خارج از کشور، حضور و سرمایه گذاری در سواحل مکران است.
اما در بخشی از سفر به چابهار، رئیس جمهوری در شورای اداری چابهار شرکت کرد که در آن مسئولانی همچون استاندار سیستان و بلوچستان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، نماینده مردم در مجلس، وزرای کشور، نفت، صنعت معدن و تجارت، راه و شهرسازی، اقتصاد، نماینده ولی فقیه در استان و فرماندهان نظامی و انتظامی حضور داشتند.
چابهار از رئیس جمهوری چه می خواهد؟
در بخشی از این جلسه عبدالرحیم کُردی -مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار- به بیان مسایلی درباره چابهار پرداخته و بر اهمیت چند مبحث و درخواست هایی از رئیس جمهوری اشاره داشت.
چابهار پایتخت دریایی شود
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در این شورا اظهار داشت که حالا زمان آن رسیده که چابهار بعنوان پایتخت دریایی ایران نامگذاری شود، چونکه بر مبنای سند جامع لجستیک چابهار یکی از چهار شهر لجستیک کشور است ومزیت های استراتژیک آن با گسترش زیرساخت ها در اختیار اقتصاد کشور و منطقه قرار می گیرد.
سرعت اتصال راه آهن چابهار به آسیای میانه
اما از درخواست های مطرح شده تاکید بر جریان خطوط ریلی چابهار بود و کردی از رئیسی خواست تا مبحث راه آهن چابهار و اتصال چابهار به آسیای میانه و سرعت بخشیدن به این پروه مهم توسعه ای کشور مورد توجه قرار گیرد.
دستور صریح برای رفع موانع ساخت فرودگاه
دیگر خواسته کردی، به فرودگاه بین المللی چابهار بر می گردد که ساخت آن از آذرماه ۱۳۹۸ کلید خورده بود.
وی با بیان این که فرودگاه بین المللی چابهار یک پازل از شهر لجستیک چابهار است و خصوصیت متمایز چابهار با سایر شهر های لجستیکی و رقبای منطقه ای این است که چهار ابزار حمل و نقل را در یک نقطه همزمان در اختیار دارد و این پروژه با چهار کیلومتر باند چابهار را به تمام دنیا متصل می کند. اظهار داشت که دستور صریح جنابعالی در رفع موانع اجرایی آن می تواند نقش چابهار در دیپلماسی اقتصادی منطقه را تقویت کند.
تسریع گازرسانی به چابهار
اهمیت گاز رسانی به چابهار و توجه رئیس جمهوری به این مورد هم مورد تاکید مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در حضور رئیس جمهوری بود و اعلام نمود که رسیدن گاز به چابهار از لزوم هاست، تا در کنار تأمین خوراک صنایع پتروشیمی و فولاد و نیاز شهر بتواند موجبات رونق تولید را فراهم آورد. بنابراین سرعت بخشیدن به روند اجرای این پروژه در کنار افزایش ظرفیت خط انتقال برای تأمین نیاز آتی صنایع ضروریست.
حل مشکل حاشیه نشین ها
اما در حالی رئیس جمهوری در این سفر به بازدید مناطق حاشیه نشین چابهار رفت که مدیرعامل منطقه آزاد چابهار به وی اعلام نموده که مبحث حاشیه نشینی در چابهار در بازه زمانی سه تا پنج سال به شرط یکپارچگی مدیریتی و اجرای ضوابط و مقررات مناطق آزاد قابل حل است، بر این اساس سندی در این خصوص تدوین شده که با همکاری وزارت راه و شهرسازی آمادگی کامل در جهت رفع مبحث حاشیه نشینی وجود دارد.

دستور تسریع در ساخت بیمارستان را صادر کنید
دیگر خواسته کردی، دستور رئیسی برای ساخت بیمارستان در چابهار است که وی گفته در کنار تخصیص زمین مجانی بیمارستان ۵۴۰ تخت خوابی چابهار آمادگی مشارکت منطقه آزاد درساخت و راه اندازی بیمارستان را به وزارت بهداشت اعلام نموده ایم و رئیس جمهوری دستور تسریع در شروع ساخت این بیمارستان راصادر کند.
مدیر عامل منطقه آزاد چابهار همینطور اعتقاد دارد که با عنایت به عنایات رهبری به توسعه سواحل مکران و اهتمام دولت زمان آن رسیده که رویای بین المللی شدن چابهار محقق شود.1400/06/12
17:15:45
5.0 / 5
213
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات