صعود جهانی دلار

صعود جهانی دلار ساسان گستر: ارزش دلار مقابل رقبای خارجی خود افزایش پیدا کرد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از رویترز، در صورتیکه مخالفت جمهوری خواهان با لایحه پیشنهادی دولت بایدن برای اجرائی شدن یک بسته عظیم محرک ۳.۵ تریلیون دلاری بالا گرفته است، دموکرات ها در کنگره از پیش نویس طرحی رونمایی کردند که نرخ مالیات را افزایش خواهد داد تا قسمتی از هزینه های این طرح تامین گردد. تلاشی که کاملا در تضاد با نظر جمهوری خواهان در کاهش مالیات است و در صورت تصویب، نرخ مالیات بر درآمد را به ۲۶.۵ درصد و برای شرکتها به ۳۹.۶ درصد افزایش خواهد داد.
مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام کرد، اقتصاد این کشور در سه ماه منتهی به جولای ۳.۶ درصد رشد کرده که این عملکرد ۰.۲ درصد کمتر از رشد ثبت شده بازه منتهی به ماه قبل بوده است. سال قبل اقتصاد انگلیس ۱۰ درصد کوچک شده بود که بدترین عملکرد اقتصاد این کشور طی سه قرن اخیر و یکی از پایین ترین سطوح رشد در میان کشورهای اروپایی و جهان بود. امسال اما آمارهای تولید و تجاری رفته رفته وضعیت امیدوار کننده تری پیدا کرده است.
بانک مرکزی اروپا در گزارشی با بیان رضایتمندی از تسریع روند بهبودی اقتصادی در کشورهای اروپایی، برآورد خود از متوسط رشد اقتصادی منطقه یورو و اتحادیه اروپا امسال را افزایش داد. طبق پیش بینی این نهاد، متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو امسال پنج درصد خواهد بود که این رقم، ۰.۴ درصد بیشتر از پیش بینی قبلی است. با این وجود بانک مرکزی اروپا اعلام نموده است نرخ تورم امسال اتمالا بالاتر از محدوده دو درصدی هدف گذاری شده قرار می گیرد.
تورم چین در ۱۲ ماه منتهی به آگوست به مثبت ۰.۸ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۲ درصد کمتر از تورم ماه قبل و ۰.۱ درصد بیشتر از نرخ پیش بینی شده توسط کارشناسان بوده، بیش از همه تحت تأثیر افزایش تورم حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به مثبت ۵.۹ درصد افزوده شده است. این کمترین تورم ثبت شده پنج ماه اخیر در چین بوده است. مواد غذایی با تورم منفی ۰.۸ درصدی اصلی ترین عامل کاهنده تورم بوده است. تورم فرهنگ و آموزش ۳.۰ درصد و آب و برق ۱.۱ درصد اندازه گیری شده است.
در هشداری آشکار برای اقتصاد آمریکا، شاخص خوش بینی به اقتصاد این کشور در هفته نخست ماه سپتامبر به ۴۸.۵ واحد رسیده که این رقم ۵.۱ درصد کمتر از رقم ثبت شده در ماه قبل است. باتوجه به این روند انتظار می رود ورود جریان سرمایه های جدید به بخش های مختلف کندتر شده و دولت مجبور شود بطور مستقیم نقدینگی بیشتری به بازارها تزریق کند. کار بررسی لایحه پیشنهادی دولت برای تخصیص یک تریلیون دلار اعتبار در سنا به زودی شروع می شود.
بعد از ۱۱ ماه، روند صعودی ذخایر طلا و ارز چین متوقف شده و آن طور که دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام نموده، میزان ذخایر ارزی این کشور با سه میلیارد دلار کاهش نسبت به ماه قبل به سه تریلیون و ۲۳۲ میلیارد دلار رسیده است. طی ماه های اخیر چین با اجرای سیاست های سخت گیرانه از خروج منابع ارزی تا حد زیادی جلوگیری کرده بود. تا اختتام این ماه چین دارای ۱۱۳.۶۹ میلیارد دلار ذخایر طلا نیز بوده است که در مقایسه با ماه قبل ۶۸۰ میلیون دلار کمتر شده است.
انتظار می رود که رشد اقتصادی آمریکا در امسال، یکی از بالاترین ارقام ثبت شده دو دهه اخیر باشد. با این وجود این رشد احیانا به نیرومندی رشدی که پیش تر تصور می شد نخواهد بود: بانک گلدمن ساکس در گزارش جدید خود اعلام نمود پیش بینی رشد اقتصادی امسال آمریکا را به ۵.۷ درصد کاهش داده که این رشد نسبت به برآورد قبل ۰.۲ درصد کمتر شده است. از چند هفته دیگر آمریکا تزریق دوز سوم واکسن به گروه های حساس نظیر سالمندان را شروع خواهدنمود.
شاخص اطمینان فعالان بخش خدمات آمریکا به کمترین سطح دو سال اخیر رسیده و این مساله بعد از اوج گیری تورم، موجب نگرانی فعالان بازار شده است. در ماه جولای، این شاخص به ۵۵.۱۱ واحد رسید که نسبت به ماه قبل ۴.۸ واحد کمتر شده است. با وجود آنکه تقاضای خارجی دریافت کالا و خدمات آمریکایی به بالاترین سطح خود امسال رسیده است، به نظر می آید کرونا و تورم کماکان مایه نگرانی فعالان باشد خصوصاً آن که شمار قربانیان کووید-۱۹ در آمریکا باردیگر رو به افزایش است.
آمارهای منتشره وزارت تجاری آمریکا حاکی از بهبود نسبی وضعیت اقتصادی این کشور در زمینه تجارت خارجی است. تا اختتام ماه جولای کسری تجاری آمریکا به ۷۰.۱ میلیارد دلار رسیده که این رقم ۴.۳ درصد کمتر از ماه قبلی و ۲.۵ میلیارد دلار کمتر از چیزی است که پیش تر پیش بینی می شد. در این ماه میزان واردات آمریکا با ۱.۲ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۲۳۶.۳ میلیارد دلار رسیده در صورتیکه صادرات با افزایش ۱.۳ درصدی، رقم ۲۱۲.۸ میلیارد دلار را به ثبت رسانده است.
با وجود کاهش نسبی کسری بودجه دولت آمریکا بعد از افزایش درآمدهای مالیاتی اما میزان بدهی های دولت این کشور تا اختتام ماه آگوست به ۲۸ تریلیون و ۷۰۶ میلیارد و ۴۴۳ میلیون دلار رسیده است. میزان بدهی هر شهروند آمریکایی تا اختتام این ماه بطور متوسط ۸۶ هزار و ۱۵۷ دلار و میزان بدهی هر مالیات دهنده آمریکایی بطور متوسط ۲۲۸ هزار و ۳۲۲ دلار بوده است. کسری بودجه دولت آمریکا تا اختتام ماه آگوست به سه تریلیون و ۱۰۲ میلیارد و ۵۶۷ میلیون دلار رسیده است.
تا حالا بیش از ۲۲۵ میلیون و ۷۸۹ هزار و ۳۲۱ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۶۴۹ هزار و ۳۳ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۷۸ هزار و ۳۷۲ نفر، برزیل با ۵۸۶ هزار و ۸۸۲ نفر، هند با ۴۴۳ هزار و ۳۷۵ نفر، مکزیک با ۲۶۷ هزار و ۷۴۸ نفر و پرو با ۱۹۸ هزار و ۷۶۴ نفر بوده است.
گریگوری اندرسون - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه بی ام او کپیتال مارکتس - اظهار داشت: بازارها در یک دوره گذار به سر می برند و خودرا آماده دوران بعد از حمایت های بانکهای مرکزی می کنند. با افزایش نرخ بهره، دلیلهای بیشتری برای پشتیبانی از دلار وجود دارد اما تقاضا برای آن نیز کمتر خواهد شد. متوجه خواهیم شد مقرر است فدرال رزرو چگونه و با چه سرعتی تغییر مسیر دهد.
شاخص دلار (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است)
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۲ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۶۵۷ واحد بسته شد. (شاخص دلار بطور معمول در مقابل شش ارز مهم جهانی یا ۱۰ ارز برتر جهانی بیان می شود که شاخص دلار در گزارشات ایسنا، شاخص ۱۰ ارزی و در بردارنده تغییرات قیمتی دلار مقابل ارزهای: یورو، پوند انگلیس، روپیه هند، دلار استرالیا، دلار کانادا، دلار سنگاپور، فرانک سوییس، رینگت مالزی، ین ژاپن و یوان چین است)
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۸۳ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۱۲ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۸۲ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۴ درصد پایین رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۰ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱ درصد افزایش به ۱۱۰.۱۴ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۵۸ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۵۲ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1400/06/23
22:09:54
5.0 / 5
260
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات