گاز، بحران اصلی صنایع انرژی بر کشور در آینده است

گاز، بحران اصلی صنایع انرژی بر کشور در آینده است مدیر توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو اظهار داشت: گاز، بحران و مشکل اصلی حوزه صنایع انرژی بر کشور در آینده است و دراین زمینه ایمیدرو به دنبال ایجاد راهکاری بوسیله سرمایه گذاری مشترک با وزارت نفت می باشد.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایمیدرو، امیر صباغ عنوان کرد: کشور در زمینه زیرساخت خصوصاً در حوزه انرژی، آب و گاز ضعیف است و بخش عمده ای از سرمایه گذاری ایمیدرو ظرف ۳ الی ۴ سال آینده در زمینه زیرساخت های انرژی خواهد بود.
وی اظهار داشت: اساسا اگر از تامین زیرساخت اطمینان پیدا نماییم در کمیت می توان مانور بیشتری داد. تا آن زمان به سمت کیفیت خواهیم رفت که انرژی کمتری مصرف می کند و ارزش افزوده بیشتری دارد.
مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو با اشاره به اینکه استراتژی این سازمان، نگاهی به توسعه اشتغال در پایین دست زنجیره معدن و صنایع معدنی دارد، اشاره کرد: بومی سازی، سرمایه گذاری در زمینه اکتشاف به کمک بخش های خصوصی، آموزش و پژوهش در جهت ایجاد شرایط بهتر رشد توسعه و سرمایه گذاری، استفاده از توان داخلی و اجرای قانون برنامه هفتم توسعه که به زودی در دستور کار دولت قرار می گیرد از دیگر برنامه های ایمیدرو است.
صباغ اضافه کرد: ایمیدرو برای تامین مواد اولیه صنایع خودرو همچون تولید ورقهای عریض و کیفی در نورد ۲ فولاد مبارکه و حتی لوله ترمز که از خارج وارد می شد تفاهمنامه هایی با خودروسازان به امضا رساند.
وی ضمن اشاره به این که در صنعت مس با مازاد ظرفیت کاتد روبرو می باشیم، اظهار داشت: با عنایت به این که دولت مقرر است در برنامه هفتم ساخت خودرو های برقی را در دستور کار قرار دهد، مصرف مس در داخل افزایش می یابد بنابراین ایمیدرو به دنبال شناسایی ظرفیت های جدید مس است.
صباغ اضافه کرد: در حوزه تولید دیگر مواد اولیه مورد نیاز باتری خودرو های برقی مانند لیتیوم نیز برنامه هایی ازجمله واردات آن بصورت کنسانتره و سپس تولید آن در داخل یا اکتشاف ذخیره معدنی این مواد خواهیم داشت.
مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو همین طور از سرمایه گذاری این سازمان توسعه ای در زمینه پایین دست فولاد آگاهی داد و اظهار داشت: مطالعاتی در حوزه تولید لوله های فشار بالای آلیاژی که در ذخیره سازی سوخت هیدروژن، سیلندرهای اکسیژن و سی ان جی کاربرد زیادی دارد شروع کردیم؛ این لوله ها که عمدتاً وارد می شود تبدیل به سیلندر شده و امیدواریم با ساخت لوله های فشار بالای آلیاژی، ارزش افزوده آن به داخل کشور بیاید.
صباغ با اشاره به اینکه ایمیدرو همزمان پروژه هایی روی ارزش افزوده زنجیره فولاد، آلومینیوم و مس در دست اقدام دارد، اضافه کرد: ایمیدرو در زمینه آلومینیوم مطالعاتی را در پایین دست انجام داده، آلومینیوم سالکو وارد مدار تولید شده و باتوجه به مازاد آلومینیوم، پیش بینی می شود مواد معدنی و محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر، بخش عمده ای از صادرات آینده کشور را به خود اختصاص دهد خصوصاً آنکه در این حوزه مذاکراتی با چینی ها داشته ایم. ایمیدرو هم زمان در تقویت زنجیره ارزش ازجمله افزایش ظرفیت تولید الکترود گرافیتی، پودر آلومینا و تولید آن از مواد معدنی مختلف، فعالیت در زمینه اکتشافات عمیق و تجهیزات معدنی هم فعال است.
وی حجم سرمایه گذاری ایمیدرو و شرکت های تابعه در زمینه زیرساخت را حدود ۸ میلیارد دلار عنوان نمود و اظهار داشت: این میزان شامل راه اندازی ۵۰۰ هزار مگاوات توان نیروگاهی و خطوط انتقال آب است. روی گاز نیز همچنان مطالعه می نماییم و معتقدیم گاز، بحران و مشکل اصلی حوزه صنایع انرژی بر کشور در آینده است. در این حوزه ایمیدرو به دنبال ایجاد راهکاری بوسیله سرمایه گذاری مشترک با وزارت نفت می باشد.
مدیر اقتصادی وتوسعه سرمایه گذاری ایمیدرو اشاره کرد: واحدهای تابعه ایمیدرو بیش از ۱۰ میلیارد دلار پروژه توسعه در دست اجرا دارند و به نظر می آید بتوانند از منابع داخلی و بازار سرمایه، پروژه ها را کامل کنند.

1400/06/30
18:21:12
5.0 / 5
235
تگهای خبر: ارز , اشتغال , انرژی , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات