ترخیص 6000 کامیون وارداتی تا آخر مهرماه

ترخیص 6000 کامیون وارداتی تا آخر مهرماه به دنبال تصمیمات دریافت شده در ارتباط با تعیین تکلیف کامیون های وارداتی، کلیه کامیون های وارده زیر سه سال ساخت با رعایت ضوابط تعیین شده، تا آخر مهر ماه از گمرکات ترخیص خواهند شد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، ورود کامیون های دپو شده در گمرک مصوبه ای در ارتباط با ماده ۳۹ احکام دائمی برنامه های توسعه، در سال ۱۳۹۸ انجام شد که وزارت راه و شهرسازی هم ضوابط مربوطه را به دستگاههای ذیربط ابلاغ کرده بود.
با این وجود، با عنایت به موانعی که وجود داشت ترخیصی کامیون های وارداتی صورت نگرفت و با آخرین گزارش گمرک ایران نشان داد که ۶۰۰۰ دستگاه با برندهای مختلف به تدریج وارد و در گمرکات دپو شده است.
وضعیت نابسامان کامیون ها تا جایی پیش رفت که در هفته های اخیر با ورود دادستانی به این موضوع، دستورالعمل مربوطه برای تعیین تکلیف کامیون تدوین و به دستگاه ها جهت اجرا ابلاغ گردید.
بر همین اساس، به تازگی گمرک ایران طی ابلاغیه ای به گمرکات اجرایی شرایط و نحوه ترخیص کامیون ها را اعلام نموده است.
طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران، با عنایت به دستور دادستانی، تا آخر مهر ماه سالجاری کلیه کامیون های وارداتی زیر سه سال ساخت دارای ثبت سفارش بعد از انجام تشریفات گمرکی با رعایت مقررات مربوطه ترخیص و از گمرکات اجرایی خارج خواهند شد.
در این رابطه رعایت چارچوب و مقررات تعیین شده هم به گمرکات تکلیف شده است که همچون آن میتوان به اهمیت ثبت سفارش در ترانزیت این کامیون ها اشاره نمود که تاکید شده با رؤیت ثبت سفارش از جانب گمرک، منعی برای ترانزیت کامیون ها وجود ندارد.
همینطور عنوان شده که در صورت احتیاج به استعلام از نمایندگی های خدمات بعد از ورودش برای مدل یا بقیه مشخصات کامیون ها، گمرکات اجرایی موظف به اقدام حداکثر ظرف دو روز کاری خواهند بود.
این در شرایطی است که طبق مصوبات اخیر مقرر شد عرضه خدمات بعد از فروش به کامیون های وارداتی با تعرفه حداکثر سه درصد ارزش سیف کامیون صورت گیرد.
دیگر اقدامی که در مورد کامیون ها صورت گرفته و به گمرکات ابلاغ گردیده در مورد محاسبه ارزش آنها است که اعلام شده برای بعضی از وارد کنندگان جریمه ما به التفاوت در نظر گرفته و وصول شده است، در حالیکه این شرکت ها می توانند در مهلت شش ماهه از تاریخ امضای پروانه، درخواست بخشودگی جریمه را به گمرک عرضه تا اقدامات لازم برای بخشش جریمه در مراجع رسیدگی به اختلافات گمرکی انجام و جریمه دریافتی به صاحب کالا عودت داده شود.
لازم به یادآوری است، با عنایت به این که با طولانی شدن زمان ورود کامیون ها، بخشی از آنها در آستانه متروکه شدن قرار داشتند گمرک ایران به گمرکات اجرایی اعلام نمود که ظرف یک ماه پیش رو و در جریان تعیین تکلیف کامیون ها، فعلاً از متروکه کردن این کالا خودداری کند.


منبع:

1400/07/06
11:01:41
5.0 / 5
192
تگهای خبر: ارز , ترانزیت , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات