آزادترین اقتصادهای جهان کدامند؟

آزادترین اقتصادهای جهان کدامند؟ ساسان گستر: موسسه فراسر، هنگ کنگ و سنگاپور را آزادترین اقتصادهای جهان معرفی نمود. این موسسه بسته ترین اقتصادهای جهان را نیز معرفی کرده است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، شاخص آزادی اقتصادی که از سال ۱۹۹۶ میلادی توسط موسسه فراسر منتشر می شود بر تأثیر باز بودن فضای اقتصادی کشورها بر جذب سرمایه گذاری، رشد اقتصادی، سطح درآمد سرانه و خط فقر متمرکز است. سال جاری مانند سال قبل ۱۶۲ کشور در این رده بندی لحاظ شده اند و اطلاعات اقتصادی در بازه زمانی ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ مورد مطالعه قرار گرفته اند.
این شاخص بر مبنای پنج زیرمجموعه اندازه دولت (مخارج دولتی، نرخ مالیات، سهم دولت از اقتصاد)، نظام قضایی و حقوق مالکیت، نرخ تورم و قدرت پس انداز، تجارت بین الملل و قوانین تجاری در خلال ۲۰ سال، کشورها را رتبه بندی کرده است.
آزادترین اقتصادهای جهان
مانند سالهای گذشته، هنگ کنگ و سنگاپور رتبه های اول و دوم را از آن خود کرده اند. نیوزلند، سوئیس، گرجستان، آمریکا، لیتوانی، ایرلند، استرالیا، دانمارک و موریشس در رده های 3 تا 11 جای گرفته اند. شاخص اقتصادی عددی از ۱ تا ۱۰ بوده و هنگ کنگ با عدد ۸.۹۱، بیشترین نمره را کسب کرده است.
بسته ترین اقتصادهای جهان
ونزوئلا با نمره ۲.۸۸ بسته ترین اقتصاد جهان است و بعد از این کشور، سودان، لیبی، الجزایر، زیمباوه، ایران، کنگو، سوریه، جمهوری آفریقای مرکزی و یمن در جمع ۱۰ کشور با بسته ترین نظام های اقتصادی قرار دارند.
رتبه همسایگان ایران
گرجستان با ایستادن در رتبه پنج جهان بهترین وضعیت از نظر آزادی اقتصادی را در میان همسایگان ایران داشته است. ارمنستان در رده 15، بحرین 70، امارات 68، روسیه 100، ترکیه 114، آذربایجان 116 و عربستان در رده 91 ایستاده اند.
رتبه سایر کشورها
در این رتبه بندی انگلیس در رده 12، ژاپن 18، آلمان 22، کره 47، فرانسه 53، هند 108 و چین در رده 116 قرار گرفته اند.
متوسط درآمد سرانه کشورهای بالای جدول ۴۰ هزار و ۳۷۶ دلار در سال و برای کشورهای فقیر ۱۰ هزار و ۶۶۰ دلار در سال است. هم چنین متوسط امید به زندگی کشورهای برتر ۷۹.۵ سال و برای کشورهای انتهای جدول ۶۴.۴ سال است.
منبع:

1400/07/07
23:09:35
5.0 / 5
216
تگهای خبر: آمریكا , تجارت , دلار , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات