واردات قانونی لوازم خانگی در زمان ممنوعیت

واردات قانونی لوازم خانگی در زمان ممنوعیت ساسان گستر: با وجود ممنوعیت واردات لوازم خانگی در چند سال گذشته همچنان بخشی از آن به صورت قانونی وارد می شود؛ وارداتی که تحت نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) با رویه مرزنشینی و کولبری و با سهمیه قانونی بوده و در میان آن از تولیدات کره ای تا اروپایی وجود دارد. حالا گمرک از وزارت صمت خواسته که با ممنوعیت های موجود تکلیف این نوع واردات را مشخص نماید.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، از سال ۱۳۹۷ و با تغییر شرایط ارزی و محدود شدن واردات و البته پشتیبانی از تولید داخل، واردات لوازم خانگی ممنوع اعلام گردید و هر گونه ثبت سفارشی در این رابطه ممنوع گردید و ترخیصی از گمرک صورت نگرفت. اما در مدت اخیر با عنایت به تأکیدی که در ارتباط با ممنوع الورود بودن لوازم خانگی برای پشتیبانی از تولید داخل وجود داشت و البته تاکید مقام معظم رهبری در این رابطه و اشاره خاص به لوازم خانگی کره ای (ال جی و سامسونگ)، این مورد از جانب رئیس جمهور به دستگاههای ذیربط مورد تاکید قرار گرفت.
اما در این بین در کنار ورود قاچاق لوازم خانگی در دوران ممنوعیت که به وفور در بازار دیده می شود، ترخیص لوازم خانگی از گمرک مطرح است؛ موضوعی که اعلام نظر مسؤلان گمرک نشان داده است نه تنها ورود غیر قانونی نیست بلکه با تایید وزارت صمت و سهمیه قانونی انجام می شود.
گمرک: واردات با تایید وزارت صمت انجام می شود
آن طور که معاون فنی گمرک در این رابطه توضیح داده، ممنوعیت واردات لوازم خانگی از سال ۱۳۹۷ به کلیه گمرک ها ابلاغ و اجرایی شده است، اما لوازم خانگی که به تازگی ترخیص شده از راه مرزنشینی، کولبری و ته لنجی وارد شده و با ثبت آماری (ثبت در سامانه جامع تجارت از راه وزارت صمت) صورت گرفته است. این اقلام دارای تعیین منشأ ارز بوده و با عنایت به این فرآیند، گمرک هم موظف به ترخیص کالا است.
ارونقی ضمن اشاره به این که در میان لوازم خانگی که با این رویه ها به صورت قانونی وارد شده، محصولات اروپایی و کره ای هم وجود دارد، گفته که گرچه واردات لوازم خانگی ممنوع می باشد ولی واردات صورت گرفته از راه گمرک، رسمی و قانونی و در چارچوب سهمیه های مرزنشینان به صورت قانونی انجام شده است.
گمرک از صمت خواست تکلیف واردات قانونی را روشن کند
معاون فنی گمرک خاطرنشان کرد: با عنایت به این که به تازگی ممنوعیت واردات لوازم خانگی بخصوص کره ای مورد تاکید قرار گرفته و در میان اقلام ورودی از راه سهمیه مرزنشینان، کالاهای کره ای هم وجود دارد، اخیرا دفتر واردات گمرک ایران طی مکاتبه ای با وزارت صمت خواسته که تکلیف این اقلام را مشخص نماید.
در این مکاتبه، گمرک به وزارت صمت اعلام نموده که با عنایت به دستور رئیس جمهور در نیمه شهریورماه برای پیشگیری از واردات لوازم خانگی، این مورد مورد توجه است که از اوایل سال ۱۳۹۷ لوازم خانگی جزو اقلام ورود ممنوع بوده و هم اکنون ثبت سفارشی هم برای آن صورت نمی گیرد و هر گونه تنظیم اظهار، انجام تشریفات گمرکی و ترخیص برای این گونه کالاها ممنوع می باشد.
بر این اساس، گمرک به وزارت صمت اعلام نموده با عنایت به این که هم اکنون واردات لوازم خانگی برپایه لیست های ابلاغی از جانب وزارت صمت با رویه های مرزنشینی، مسافری مناطق آزاد، کولبری و ملوانی با عرضه ثبت آماری معتبر از راه گمرک مجاز است، در مورد ممنوعیت ورود لوازم خانگی مشمول این لیست و تحت رویه های عنوان شده نظر خویش را اعلام نماید.
گمرک و صمت آمار منتشر کنند
اما در کنار لوازم خانگی قاچاق، سهم اقلامی که از رویه مرز نشینی و با سهمیه تعیین شده قانونی وارد می شود قابل اهمیت است؛ گزارشی که گمرک ایران بعنوان مرجع رسمی آمار تجارت خارجی و البته وزارت صمت به علت ثبت آماری این اقلام در اختیار داشته و می توانند در مورد آن پاسخگو باشند.1400/07/12
22:14:57
5.0 / 5
238
تگهای خبر: ارز , بازار , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات