معاون وزیر راه و شهرسازی:

ایجاد خانه های طرح جهش تولید با حداقل قیمت

ایجاد خانه های طرح جهش تولید با حداقل قیمت به گزارش ساسان گستر معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: ضمن استقبال از سازندگانی که قصد دارند در طرح جهش تولید مسکن همکاری کنند، اولویت اصلی وزارت راه و شهرسازی کاهش قیمت تمام شده برای مردم است و البته منافع اقتصادی سازندگان را نیز لحاظ می نماییم.


محمود محمودزاده در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: نظر ما درباب طرح جهش تولید و تامین مسکن، حداقل قیمت تمام شده برای مردم است. پروژه ها را فقط به انبوه سازان محدود نمی نماییم و از چند طریق کارها جلو می رود. یکی از موارد، ساخت مسکن در شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر توسط خود مردم است. مقداری که پروژه ها بزرگتر می شود به مجریان ذی صلاح واگذار می نماییم.
وی ادامه داد: از جانب دیگر رئیس جمهور تاکید دارد که از ظریت تعاونی های مسکن استفاده گردد اما تعاونی هایی که خوشنام هستند و تجربه موفقی از قبل داشته اند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه در پروژه های بزرگ از انبوه سازان، پیمانکاران و تعاونی ها استفاده می نماییم اظهار داشت: انحصاری دراین زمینه وجود ندارد. اگر گروهی می خواهد دراین زمینه فعالیت کند ضمن استقبال صد در صدی از موضوع، اولویت وزارت راه و شهرسازی و دولت، کاهش قیمت تمام شده برای مردم است. اما منافع اقتصادی سازندگان را نیز در نظر می گیریم.
محمودزاده درمورد قیمت واحدهای طرح جهش تولید مسکن اظهار داشت: چیزی که تا کنون در طرح اقدام ملی اعلام و برمبنای آن عمل می نماییم لیست بهای نظام فنی و اجرائی کشور است که تعدیلها به آن تعلق می گیرد. مثل سایر پروژه های کشور که در بازار، ارزیابی و با حداقل قیمت ممکن اجرا می شود. تابستان سال قبل نرخ ساخت واحدها متری ۲.۸ میلیون تومان در تعیین شد که تعدیلهای بعدی به آن تعلق می گیرد و ملاک قیمت تمام شده است.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد: تا کنون ۵۳۴ هزار واحد به مرحله ساخت رسیده که حدود ۱۳۰ هزار واحد آن پلاکهایی است که به مردم واگذار شده است. مابقی پروژه ها که حدود ۱۰ هزار پروژه را شامل می شود توسط انبوه سازان، پیمانکاران، تعاونی ها و مردم عادی که به شکل گروهی واگذار شده درحال ساخت است.
وی اشاره کرد: در شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر و روستاها زمین می دهیم تا خود مردم بسازند. البته رایگان نخواهد بود بلکه اجاره ۹۹ ساله است. قانون اجازه نمی دهد انفال را رایگان واگذار نماییم. دلیلی هم ندارد که دستگاه حمایتی، پرداخت یکجای قیمت مسکن را بپذیرد؛ برای اینکه اجاره سالیانه آن ناچیز است و تلاش می شود قیمت پایین بیاید شود. بدین سبب هرجا در این طرح صحبت از زمین رایگان شد منظور اجاره ۹۹ ساله است.
بدین سبب گزارش، روز ۱۵ مهرماه ۱۴۰۰ اعلام گردید که ثبت نام برای واحدهای طرح جهش تولید مسکن از حدود ۱۰ روز دیگر شروع می شود که هنوز شروع نشده است. تسهیلات در نظر گرفته شده برای این طرح ۴۵۰ میلیون تومان است که به سازندگان پرداخت می شود. با آنکه هنوز جزییات اقساط و نرخ سود تسهیلات خانه های طرح جهش تولید مسکن برای دهکهای مختلف توسط بانک مرکزی اعلام نشده، یک نماینده مجلس مبلغ اقساط را ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تا ۵ میلیون تومان اعلام نموده است. وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده که تلاش می کند حداکثر کمک را به دهکهای یک تا سه داشته باشد. این کمکها می تواند شامل تقبل تمام یا قسمتی از نرخ سود تسهیلات، زمین رایگان، خدمات مهندسی و عوارض صدور پروانه باشد.
منبع:

1400/07/25
09:14:56
5.0 / 5
263
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات