رئیس كل بانك مركزی:

سامانه جدید ارزی از شنبه راه اندازی می شود، ثبات به بازار ارز باز می گردد

سامانه جدید ارزی از شنبه راه اندازی می شود، ثبات به بازار ارز باز می گردد ساسان گستر: رئیس كل بانك مركزی با بیان راه اندازی سامانه جدید ارزی تصریح كرد: این سامانه از روز شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ به صورت آزمایشی آغاز به كار خواهد نمود. با استفاده از این سامانه خریداران و فروشندگان ارز متناسب با نیازهای خود نسبت به انجام عملیات ارزی در محیط الكترونیك اقدام می كنند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، تدابیر بانك مركزی برای مدیریت بازار ارز شامل انتشار اوراق گواهی سپرده ریالی، انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و طرح پیش فروش سكه بهار آزادی در نشست رئیس كل بانك مركزی با مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره بانك ها تشریح شد.

در این نشست ولی الله سیف اظهار نمود: همینطور به تدریج صرافی ها و سایر بازیگران بازار ارز هم به سامانه جدید ارزی متصل خواهند شد. این سامانه امكان كنترل و مدیریت بازار ارز برای سیاستگذار و امكان فعالیت شفاف را برای متقاضیان ارز فراهم می كند.

وی ادامه داد: بررسی ها نشان داده است كه با عنایت به تسویه حساب های بین المللی در انتها سال میلادی همواره در زمان مشابه با نواساناتی در بازار ارز مواجه بوده ایم اما امسال علاوه بر مسایل اقتصادی اثرگذار در بازار ارز به علت مباحث سیاسی بین المللی و همینطور حضور سوداگران و سفته بازان در بازار ارز، دامنه نوسانات و التهابات بازار ارز بیش از پیش بینی ها بوده و این امر نگرانی هایی برای جامعه به وجود آورد كه نهایتاً بانك مركزی با همراهی شبكه بانكی تصمیماتی برای بازگشت ثبات به بازر ارز اتخاذ نموده است.

رئیس كل بانك مركزی با تشریح هماهنگی و انسجام قوا برای بازگرداندن ثبات به بازار ارز اظهار داشت: با همكاری و هماهنگی بین قوه قضائیه، نیروی انتظامی، سازمان امور مالیاتی و سایر دستگاه های ذیربط نسبت به شناسایی سفته بازان و سوداگران بازار ارز اقدامات جدی انجام شد و بخش آثار التهابی از جانب سوداگران متوقف شده است و به هیچ وجه در آینده اجازه شكل گیری مجدد اینگونه فعالیت ها داده نخواهد شد.

وی درباره اقدامات اقتصادی انجام شده برای كنترل التهابات بازار ارز و رفع نگرانی های جامعه در مورد حفظ ارزش دارایی های خود هم اضافه كرد: از تمام امكانات برای برون رفت از وضع موجود و برگرداندن آرامش به بازار و حفظ و تداوم دستاوردهای حاصله استفاده می نماییم و در این راستا برای تولید اطمینان در فعالان بازار در مورد توانمندی مجموعه اقتصاد كشور نسبت به ایجاد آرامش و تامین ارز خارجی مورد نیاز، سه اقدام توسط شبكه بانكی شامل انتشار اوراق گواهی سپرده با نرخ سود ۲۰ درصد، انتشار اوراق گواهی سپرده مبتنی بر ارز با نرخ سود ۴ و ۴.۵ درصد و طرح پیش فروش سكه بهار آزادی با استفاده از شعب منتخب بانك ملی انجام می گردد.

رئیس شورای پول و اعتبار در تشریح اوراق گواهی سپرده با نرخ سود ۲۰ درصد اظهار داشت: شبكه بانكی كشور اجازه دارد از تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ به مدت دو هفته نسبت به انتشار گواهی سپرده ریالی با نرخ ۲۰ درصد اقدام نماید. اوراق مزبور با سررسید یك سال منتشر خواهند شد و نرخ بازخرید پیش از موعد آن ۱۴ درصد خواهد بود.

وی همینطور در تشریح انتشار اوراق گواهی مبتنی بر ارز عنوان كرد: در این اقدام شبكه بانكی كشور گواهی سپرده ریالی ارز بنیان با سررسیدهای یك و دو ساله منتشر می كند. نرخ ریال مورد محاسبه در زمان افتتاح گواهی سپرده متوسط یك ماه قبل سامانه سنا خواهد بود و نرخ سود برای سررسیدهای یاد شده به ترتیب ۴ و ۴.۵ درصد خواهد بود و در سررسید، ارز یا معادل ریالی آن به نرخ متوسط یك هفته قبل سامانه سنا به دارنده اوراق پرداخت خواهد شد. در صورت بازخرید این اوراق پیش از سررسید، سود سپرده كوتاه مدت ریالی (۱۰ درصد) به دارنده اوراق پرداخت خواهد شد.

سیف در مورد پیش فروش سكه بهارآزادی خاطرنشان كرد: بانك مركزی نسبت به پیش فروش شش ماهه سكه بهار آزادی به قیمت ۱۴ میلیون ریال و پیش فروش یك ساله سكه بهار آزادی با قیمت ۱۳ میلیون ریال با استفاده از شعب منتخب بانك ملی اقدام خواهد نمود.
1396/11/26
16:16:02
5.0 از 5 امتیاز
4554
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات