دولت كمتر وام گرفت یا تسویه كرد؟

دولت كمتر وام گرفت یا تسویه كرد؟ ساسان گستر: بدهی دولت به شبكه بانكی به ۲۵۵ هزار میلیارد تومان رسیده، ولی سرعت رشد آن كند شده است.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، بدهی دولت به شبكه بانكی طی سال های گذشته همواره در روند صعودی حركت كرده و در آذرماه امسال به ۲۵۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. این مبلغ در مقایسه با آذرماه سال ۱۳۹۴ یعنی حدود دو سال پیش نزدیك ۹۰ هزار میلیارد تومان رشد دارد. بدهی دولت در انتها سال قبل ۲۱۹ هزار میلیاد تومان بوده كه در ۹ ماهه امسال ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته و در قیاس با آذرماه سال قبل نزدیك به ۵۰ هزار میلیارد تومان رشد دارد.

با وجود روند رو به رشدی كه بدهی دولت طی می كند از سرعت رشد آن كاسته شده است، در آذرماه سال قبل نسبت به آذرماه سال ۱۳۹۴ حدود ۲۵.۷ درصد رشد داشته كه این آمار در مقایسه سال جاری تا ۰.۴ درصد كمتر شده است به گونه ای كه در آذرماه سال ۱۳۹۶ در قیاس با همین ماه در سال قبل ۲۱.۸ درصد افزایش یافته است. همینطور میزان رشد بدهی دولت به شبكه بانكی حدود ۱۶.۱ درصد نسبت به آذرماه سال قبل رشد دارد در حالیكه این درصد در آذرماه سال ۱۳۹۵ نسبت به اسفندماه سال قبل ۲۰.۵ درصد بوده است.

این كاهش سرعت رشد می تواند ناشی از استقراض كمتر دولت از بانك ها و یا برای ورود به تسویه این بدهی بر مبنای قانون بودجه باشد. این در شرایطی است كه طبق تبصره (۳۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۵ دولت مجاز شد تا حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان از محل منابع ۴۵ هزار میلیاردی ناشی از تجدید ارزیابی دارایی های خارجی بانك مركزی را برای تسویه بدهی دولت به بانك هایی كه بانك مركزی بدهكار بودند صرف كنند.

طبق آخرین گزارشی كه از جانب دولت و بانك مركزی اعلام شده ظاهرا بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان از این بدهی تسویه شده است كه البته این تسویه جنبه تعدیل حسابداری داشته و به معنای پرداخت پول نقد به بانك ها نیست.
1396/11/30
14:05:21
5.0 از 5 امتیاز
4538
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , دولت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات