یك استاد اقتصاد:

سفرهای نوروزی نرخ دلار را بالا می برد

سفرهای نوروزی نرخ دلار را بالا می برد ساسان گستر: استاد اقتصاد بین الملل دانشگاه اصفهان اظهار داشت: با عنایت به اینكه در آستانه شب عید قرار داریم تقاضا برای مسافرت های خارجی بیشتر خواهد شد و پیش بینی می گردد نرخ دلار با اختلاف بالاتری نسبت به كانال ارزی در بازار عرضه می گردد.


كمیل طیبی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، در مورد كاهش نرخ دلار و پیش بینی بازار ارز تا آخر سال جاری، اظهار نمود: با عنایت به جو ملتهب بازار و بی اطمینانی مردم از سیستم بانكی، تقاضا برای ارز در كشور افزایش یافت كه این جو روانی سبب تولید حباب ارزی در كشور شد و دلالان، بازار را در دست گرفتند تا جایی كه دامنه نوسانات نرخ دلار به مرز 5000 تومان رسید.

وی با اشاره به اینكه طی هفته گذشته حباب افزایش نرخ دلار تخلیه شده است، تصریح كرد: با دخالت بانك مركزی و دیگر ارگان ها، نرخ دلار دوباره به كانال قبلی خود بازگشت و الان شاهد ركود در بازار ارز هستیم.

این اقتصاددان با اشاره به اینكه هم اكنون تقاضا و خرید و فروش ارز بسیار كاهش یافته است، اظهار داشت: تا نوروز 97 شاهد ثبات ارز خواهیم بود و نرخ دلار در كانال 4400 تا 4600 باقی خواهد ماند.

وی در پاسخ به این سوال كه آیا اقدامات دستوری و مقطعی بانك مركزی در ثبات نرخ ارز موثر است؟، اظهار نمود: این اقدامات دستوری موقتی است و جواب نمی دهد، اما بانك مركزی در حال كوشش برای تخلیه حباب ارزی است كه به صورت طبیعی واقعی شدن نرخ ارز، افزایش نرخ انواع ارزها و به خصوص دلار را به دنبال خواهد داشت.

طیبی تصریح كرد: بانك مركزی تجربه جدیدی نسبت به تخلیه حباب ارز دارد و احتمال می رود، نرخ دلار به رقم 4700 تا 4800 تومان برسد.

وی با اشاره به اینكه نرخ مبادله ای ارز حدودا در كانال 3700 تومان قرار دارد، اضافه كرد: زمانی كه دلار در محدوده كانال 4500 تولید می گردد نرخ تعادلی دلار در حدود 4400 تا 4700 تومان در نوسان خواهد بود.

استاد اقتصاد بین الملل دانشگاه اصفهان با تاكید بر اینكه در اگر شاهد رونق خرید و فروش در بازار ارز باشیم به صورت قطع دوباره قیمت دلار افزایش خواهد یافت، اظهار داشت: با عنایت به اینكه در آستانه شب عید قرار داریم تقاضا برای مسافرت های خارجی بیشتر خواهد شد و پیش بینی می گردد نرخ دلار با اختلاف بالاتری نسبت به كانال ارزی، در بازار عرضه شود.1396/12/06
14:17:30
5.0 از 5 امتیاز
4389
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات