هدف گذاری کاهش ۲۰ درصدی قاچاق کالا و ارز امسال

هدف گذاری کاهش ۲۰ درصدی قاچاق کالا و ارز امسال به گزارش ساسان گستر، مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: کاهش ۲۰ درصدی قاچاق کالا و ارز در سال ۱۴۰۳ از جانب ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز هدف گذاری و ابلاغ گردیده است.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، مسعود امرالهی، مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: کاهش ۲۰ درصدی قاچاق کالا و ارز در سال ۱۴۰۳ از جانب ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز هدف گذاری و به دستگاههای اجرایی ابلاغ گردیده است.
وی قاچاق کالا در قسمت کشاورزی را به معنای هدر رفت منابع مالی دولت در چارچوب یارانه ها دانست و اظهار نمود: ورود و یا خروج غیررسمی کالا به تولیدکننده داخلی صدمه می زند ضمن آنکه مصرف کنندگان هم امکان دارد گرفتار مشکل شوند، چونکه کالاهای کشاورزی که به کشور قاچاق می شوند استانداردهای لازم بهداشتی و امنیتی را ندارند و امکان دارد همراه با آن، بیماری های گیاهی و آفات وارد کشور شود.
امرالهی با اشاره به اینکه عمده علت قاچاق کالا به علت اختلاف قیمت ارزی است، خاطرنشان کرد: کالاهایی که در کشور با برخورداری از یارانه دولتی برای رفاه حال مردم، ارزان تولید می شود، بیشتر در معرض قاچاق هستند.
وی به صفر رساندن قاچاق روغن از کشور را از دستاوردهای مهم دولت سیزدهم در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان نمود و اظهار داشت: با اجرای برنامه اصلاح نظام کارآمد سازی یارانه ها در دولت سیزدهم، قاچاق روغن در سال ۱۴۰۱ صفر شد.
دبیر ستاد پایش مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: در شروع دولت سیزدهم، قاچاق روغن به بعضی از کشورهای همسایه به علت پایین بودن قیمت که ناشی از یارانه دار بودن آن بود، زیاد صورت می گرفت، اما در این دولت با انجام کار کارشناسی، برنامه اصلاح نظام کارآمد سازی یارانه ها برای این مورد آماده و اجرا شد که نتایج موفقیت آمیزی داشت.
وی اذعان کرد: اطلاق قاچاق کالا مشمول کالاهایی است که به صورت غیررسمی وارد و یا از کشور خارج می شود ضمن آنکه عدم ثبت کالاهای تجار و بازرگانان در سامانه های جامع تجارت و سامانه جامع انبارها طبق تبصره (۴) ماده (۱۸) قانون مبارزه با کالا و ارز هم مصداق قاچاق دارند و برای آن پرونده تشکیل می شود.
مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: طبق تبصره (۴) ماده (۱۸) قانون مبارزه با کالا و ارز، خرید و فروش، حمل و نگهداری کالاهایی که مبحث قاچاق قرار می گیرد به صورت تجاری مانند فرآورده های دارویی و نفتی و خارج از ضوابط دولت، تخلف به حساب می آید و همینطور عدم ثبت ورود و خروج کالاها در سامانه های جامع تجارت و سامانه جامع انبارها مصداق و حکم قاچاق دارد.
وی اظهار داشت: بعضی از تجار و تولیدکنندگان در مورد ثبت کالاهای خود در این سامانه ها اقدام نمی کنند و بازرسان با کشف این کالاها، برای این افراد پرونده می سازند.
امرالهی تصریح کرد: تجار و تولیدکنندگان مکلفند کالاهای خود مانند روغن و شکر را در سامانه های جامع تجارت و سامانه جامع انبارها که راه اندازی کرده ایم، ثبت کنند.
وی در مورد آرد یارانه دار هم اظهار داشت: گاهی دیده می شود آرد یارانه دار که باید در نانوایی ها پخت شود و به دست مصرف کننده نهایی برسد، وارد واحدهای صنعتی یا قنادی ها در کشورمان می شود که بر مبنای تبصره (۴) ماده (۸) قانون مبارزه با کالا و ارز، مصداق قاچاق دارد.
امرالهی اضافه کرد: ما از دولت درخواست کردیم که آرد یارانه ای را مشمول تبصره (۴) ماده (۱۸) قانون مبارزه با کالا و ارز کند تا جلوی برون رفت خارج از شبکه این محصول هم به علت اختلاف زیاد قیمتی گرفته شود.
وی در رابطه با پیشگیری از خروج دام زنده اظهار نمود: برای پیشگیری از قاچاق دام زنده باید در حوزه هویت گذاری و شناسنامه دار کردن دام ها اقدام گردد که اقدامات خوبی در این حوزه در حال انجام می باشد.
امرالهی با اشاره به اینکه بازرسان وزارت جهاد کشاورزی با همکاری تمام حوزه ها و معاونت های وزارت خانه در سرتاسر کشور، کار نظارت بر کالاهای کشاورزی را انجام می دهند، اظهار نمود: در مورد خروج غیررسمی کالاهای کشاورزی از مرزها، نیروی انتظامی و سایر نهادهای مربوطه فعال می باشند و با ما همکاری می کنند.
وی در همین حال اظهار امیدواری کرد با راه اندازی سامانه های هوشمند، جلوی قاچاق کالاهای کشاورزی گرفته شود.

1403/04/12
19:28:04
5.0 از 5 امتیاز
88
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات